Hokejistke v akciji
Nad igranjem hokeja se navdušujejo tudi ženske. Edini klub na Gorenjskem, ki ima žensko ekipo v tem športu, je HK Triglav Kranj. Zanimanje za ženski hokej je tudi med gledalci in kranjske hokejistke imajo veliko navijačev.
Hokejistke kranjskega Triglava nastopajo v ligi DEBL, v kateri sta dve slovenski ekipi in sedem avstrijskih, in v državnem prvenstvu. Bili smo na tekmi lige DEBL, ko so 6. januarja doma igrale z Neuberg Highlanders. Ekipi sta bili lani v finalu lige, slavile pa so Kranjčanke. Tokrat so bile s 6:0 boljše Avstrijke, Kranjčanke pa so doživele najvišji poraz v zadnjih dveh letih in s tem izgubile možnosti za osvojitev naslova podprvakinj. Po petkovi zmagi s 5:1 proti ekipi iz Celovca se sedaj borijo za tretje mesto. Zadnjo tekmo v letošnji sezoni lige DEBL bodo na domačem ledu odigrale v nedeljo, 17. januarja, ob 15. uri, ko se bodo pomerile z Gipsy Girls iz Beljaka. Potem pa jih čakajo še tekme državnega prvenstva.
Hafner predstavil ekipo
Ekipo je predstavil vodja in trener Florjan Hafner, ki prihaja iz Komende, od koder je tudi kar nekaj hokejistk: »V ekipi je 24 deklet, starih od 14 do 47 let. Večina je Gorenjk, imamo pa tudi tri Ljubljančanke, eno Celjanko, v letošnji sezoni sta se nam pridružili dve Avstrijki. Prišli sta na lastno željo. Dekleta niso profesionalke, saj za igranje ne dobijo plačila. Prav finance pa so največji problem ekipe. Večino stroškov moram pokriti kar sam iz lastnega žepa.« Pojasnil je, da so kot ekipa letos še močnejši, kljub temu da jim v ligi DEBL ne gre tako kot lani: »Poleg dveh okrepitev iz Avstrije sta se v ekipo vrnili Urška Korbar in Tea Lahajnar, smo pa izgubili kapetanko Natašo Pagon, ki je odšla na študij v Turčijo.« Hafner je v kranjskem ženskem hokeju od samega začetka, že devet let, tako da ekipo dobro pozna. »Značilnost ekipe je ekipni duh,« pove, ter doda še nekaj besed o razliki med ženskim in moškim hokejem: »Razlika je seveda ogromna, ni pa velike razlike v pravilih. Edina je ta, da pri ženskah ni kontakta. Seveda pa do njega pride, pa ne samo do kontakta, tudi do splošnih pretepov.«
Avstrijki se na treninge vozita
Treninge na ledu imajo dva do trikrat na teden, Hafnerju na njih pomaga trener Primož Slavec. Skupaj so od konca avgusta do konca marca, medtem ko poleti za kondicijo dekleta skrbijo same. Na treninge v Kranj se v letošnji sezoni vozita tudi dve Avstrijki: Sonja Ban iz Celovca in Sabrina Stubner iz Beljaka. »Sedem let sem hokej igrala v Celovcu. Želela sem si malo zamenjati okolje in se odločila priti v Kranj, kjer se z ekipo in vodstvom dobro razumem. Živim v bližini Celovca, kar pomeni, da imam do Kranja okrog eno uro vožnje. Enkrat na teden pridem na trening in konec tedna na tekmo,« je povedala 21-letna Sonja Ban, ki prihaja iz hokejske družine. Hokej je igral njen oče, igra ga tudi brat. Kranja ji še ni uspelo spoznati, pravi pa, da ji je pri nas všeč hrana, pa tudi prijazni ljudje. Kje bo igrala v prihodnji sezoni, se še ni odločila, veliko možnosti pa je, da bo ostala v Kranju.
Želela je biti v golu
Avstrijki sta v igro vnesli svežino, najboljša Triglavanka na listi strelk pa je 20-letna Špela Hafner iz Komende, nečakinja Florjana Hafnerja, ki hokej igra devet let, šport pa ji je bil zelo blizu tudi že prej. S hokejem pa od malih nog živi tudi vratarka Hedvika Korbar. Stara je 21 let, prihaja pa iz Gorij. »Hokejistka sem od desetega leta in že takoj sem bila v golu. To je bila moja želja. V opremi se počutim v redu, se navadiš. Tehta okrog 30 kilogramov, da se oblečem, pa potrebujem okrog pet minut. Največ dela je z banščinami,« je pojasnila Hedvika Korbar, ki je hokejistka tudi »doma«. Brani v ekipi Zasip v divji ligi, kjer igrajo sami fantje. Dekleta torej živijo s hokejem.