Kranj v "Letu fotografije"
Z razstavo fotografij "7 svetovnih mojstrov z razstav FIAP" v galeriji Kranjske hiše se je v Kranju začelo "Leto fotografije". Domače Fotografsko društvo Janez Puhar pripravlja številne razstave in dogodke v čast stoletnice prvega slovenskega fotografskega društva, ki je bilo ustanovljeno prav v Kranju.
V kranjskem Fotografskem društvu Janez Puhar so letošnje leto poimenovali Leto fotografije. Z razlogom. Letos namreč praznujejo svojo stoletnico, ki hkrati pomeni tudi sto let prvega organiziranega fotografskega delovanja v Sloveniji sploh. Konec leta bo namreč minilo natanko sto let od ustanovnega občnega zbora Prvega slovenskega kluba fotografov - amaterjev, ki je bil 7. decembra 1910 v gostilni pri Mayrju. Pobudnik je bil verjetno Franc Holchaker, ki se je leto poprej v Kranj priselil iz češkega Brna. Od takrat naprej se je pisala zgodovina fotografije v Kranju in celotnem slovenskem prostoru. »Obletnica tako ni le pomembna za naše društvo, ampak ima vseslovenski značaj. Zato smo se tudi odločili, da leto 2010 v Kranju v celoti posvetimo fotografiji, kar pomeni, da bomo skozi vse leto z različnimi razstavami, predavanji in drugimi dogodki opozarjali javnost na to pomembno obletnico,« je povedal predsednik FD Janez Puhar Vasja Doberlet, skupaj z drugimi člani društva in ob sodelovanju drugih kulturnih institucij in občine pobudnik in motor vseh prireditev, ki se v prihodnjih mesecih obetajo v Kranju.
Za začetek sedem izbranih
Leto fotografije se je na najlepši način začelo z razstavo v sredo v galeriji Kranjske hiše. S svojimi deli se predstavljajo avtorji, ki jih poznamo tudi iz mednarodnih razstav Miniature, ki jih od leta 2002 dalje vsaki dve leti organizirajo kranjski »puharjevci«. »Tako smo povabili sedem kvalitetnih avtorjev, ki so bili v preteklih letih uspešni na omenjenih »miniaturah«, da sodelujejo pri našem praznovanju in vabilu so se odzvali prav vsi, prihajajo pa iz Argentine, Italije, Madžarske, Srbije in Švedske, med njimi pa sta tudi dva Slovenca. Vsi sodijo med uspešnejše v njihovih državah,« razlaga Doberlet. Tako si lahko na razstavi ogledamo po štiri fotografije Branislava Brkića iz Srbije, Luisa Alberta Frankeja iz Argentine, Nilsa Erika Jerlemarja s Švedskega, Eleka Pappa z Madžarskega, Giuseppeja Tomellerija iz Italije in domačih avtorjev Jureta Kravanje iz Celja in Nika Sladiča iz Kranja. Teme za tokratno predstavitev so si avtorji izbrali sami, organizatorji so le vztrajali pri formatu in delih iz enega njihovega cikla.
Različni fotografski pogledi tako predstavljajo tudi pestrost in raznolikost te razstave, saj navdušujejo tako Frankejeve gorske krajine, kot Jerlemarjeve igre s svetlobo in senco, pa Kravanjev pogled v »znanstveno fantastiko« pariške poslovne četrti La Defense, Tolmellerijeve utrinke iz mesta Burano, ali pa Brkičeve ljudi v nam oddaljenih krajinah. Papp in Sladič pa nam tokrat ponujata črno-bele portrete. Še posebej nas je tokrat z odličnimi portreti presenetil Sladič, saj smo ga doslej poznali predvsem po njegovih duhovitih fotografskih zgodbah, ki jih po fotografijah s terena dodatno plemeniti še v računalniškem foto shopu.
»Gre za avtorje, ki sodelujejo na razstavah po širnem svetu in za svoja dela zelo pogosto dobivajo nagrade. Vsi skupaj so na okoli 3500 razstavah prejeli 1800 nagrad. Skoraj na vsakem fotografskem natečaju, kjer se pojavijo, vsaj eden izmed njih prejme tudi nagrado ali priznanje,« dodaja Doberlet, še posebej vesel, da je nad razstavo svoj patronat dala tudi Mednarodna zveza za fotografsko umetnost FIAP, podelil pa ga je predsednik FIAP gospod Emile Wanderscheid. Ob odprtju razstave, slavnostni govornik je bil kranjski župan Damijan Perne, je predsednik Fotografske zveze Slovenije Silvo Slapar za odlično medsebojno sodelovanje podelil priznanje častnega člana slovenske zveze kolegu iz Srbije Branislavu Brkiću, ta pa je s priložnostnim darilom tudi čestital kranjskim fotografom ob visoki obletnici njihovega društva. Ob razstavi je izšel tudi ličen katalog z zapisi o avtorjih in njihovih delih.
Fotografsko bogato do konca leta
V sklopu leta fotografije je bila v četrtek v galeriji Prešernove hiše odprta tudi razstava nagrajenih fotografij z dosedanjih osemnajstih natečajev Slovenska pokrajina, ki jih je Kranj gostil med leti 1973 in 2009, pripravili pa so jo v Gorenjskem muzeju, prihodnji mesec bo sledilo potopisno predavanje Nataše Robežnik in Janeza Križaja S kolesom preko Andov, marca bo akademski slikar Darko Slavec govoril na temo Barvna fotografija. Aprila bo v Kranjski hiši na ogled razstava Društva fotografov SVIT, predvideno pa je tudi predavanje Hermana Čatra na temo Potovanja in pokrajinska fotografija. Maja bo o vtisni in izrazni fotografiji predaval Jure Kravanja, v galeriji Prešernove hiše pa pripravljajo Retrospektivno razstavo fotografij Marka Aljančiča. Poleti bodo v Kranjski in Prešernovi hiši sledile razstave fotografov iz Banjaluke, starih kranjskih mojstrov, sedanjih članov FD Janez Puhar in fotografov iz francoskega mesta La Ciotat. Septembra bo tudi predavanje Hermana Čatra o portretni fotografiji. Oktobra bo sledila Državna pregledna razstava črno-belih in barvnih fotografij, Oskar – Karel Dolenc bo predaval na temo Foto lov, novembra je na vrsti že 5. tradicionalna razstava Miniature 2010, osrednji dogodek ob stotem rojstnem dnevu kranjskega društva pa bo razstava del članov društva ob prazniku Mestne občine Kranj v galeriji Mestne občine. V pripravi je tudi slavnostna skupščina društva.