V Iskraemecu pričakujejo velik kolač pri zamenjavi števcev
Za lani in letos pričakujejo, da bodo poslovali brez izgube. Do aprila jih od 1130 zaposlenih osemsto dela 32 ur tedensko, sto pa so jih z januarjem poslali na čakanje. Za prihodnost so optimistični.
Kranj – Po dveh letih, odkar so kranjski Iskraemeco prodali egiptovski družbi El Sewedy in ko od vodstva ali lastnikov praktično ni bilo mogoče dobiti pravih informacij o poslovanju (kar nekajkrat so nas napotili v Egipt), se je v sredo na tiskovni konferenci predstavila nova uprava in razkrila položaj, načrte in strategijo za prihodnje. Pred dvema mesecema je namreč krmilo prevzel novi glavni izvršni direktor Dieter Brunner, o sedanjem položaju pa sta spregovorila tudi izvršni direktor za finance Abdulah Bahaa ter Andraž Brodnjak, direktor področja za finančno načrtovanje in računovodstvo. Naj spomnimo, da so ob nakupu Iskraemeca novembra 2007 Egipčani napovedali podvojitev prodaje v treh letih, ohranitev delovnih mest in vlaganja do trideset milijonov evrov.
Recesija jim ni prizanesla
Že podatek, da je promet družbe Iskraemeco, ki je imela še leta 2007 85 milijonov evrov prihodkov, lani upadel na 73 milijonov evrov, zgovorno kaže, da se načrti o povečani prodaji ne uresničujejo. Svetovna gospodarska kriza je močno vplivala na njihove stranke, poleg tega pa je prav sedaj v teku velika liberalizacija pri trgovanju z električno energijo, ko se trgovanje prenaša iz monopolnih državnih podjetij na zasebna podjetja, ki šele spoznavajo področje in šele pripravljajo načrte. Take razmere zato zahtevajo notranje ukrepanje, zlasti na področju stroškov, predvsem pa veliko dela in vlaganj v nove stranke. Recesija je na poslovanje vplivala zlasti v drugi polovici lanskega leta, zato so od skupno 1130 zaposlenih z oktobrom za osemsto delavcev skrajšali delovni tednik na 32 ur, znižali plače (delavcem za pet odstotkov z obljubo, da jim bodo to povrnili; zaposlenim po individualnih pogodbah pa za deset odstotkov), z januarjem pa so sto zaposlenih poslali na čakanje. Pri obeh ukrepih so torej deležni državne pomoči za blaženje gospodarske krize. Za zdaj je dogovorjeno, da ukrepi veljajo do konca prvega trimesečja.
Nujne so spremembe proizvodnje
Čeprav se o prehodu s proizvodnje klasičnih indukcijskih električnih števcev na elektronske govori že več kot desetletje, ti trendi na trgu postajajo vse bolj prepoznavni. Trg danes zahteva tako imenovane pametne sistemske števce, ki omogočajo odčitavanje ter upravljanje porabe na daljavo. Jasno postaja, da bodo klasični števci v Evropi v naslednjih desetih do 15 letih zamenjani, in ker gre pri tem za nekaj sto milijonov števcev, je jasno, da gre za ogromen posel, vreden več milijard evrov. In Iskraemeco ima po mnenju Dietra Brunnerja dovolj znanja in kvalitet, da si pri tem odreže velik del tega kolača. Strateška opredelitev Iskraemeca zato ostaja izključno proizvodnja sistemskih števcev za merjenje električne energije, potrebnih komunikacijskih modulov ter programske opreme. Že sedaj so sposobni proizvesti po nekaj sto tisoč števcev, komunikacijskih modulov ter programske opreme za manjše projekte, kot je tudi lani podpisana pogodba z Elektro Gorenjska o razvojnem partnerstvu in uvajanju sistema naprednega merjenja, za večje projekte po Evropi pa bodo morali investirati še v nove linije ter razvoj. Že letos bodo proizvodnjo klasičnih števcev zmanjšali za polovico in za sedemdeset odstotkov povečali izdelavo sistemskih števcev.
Najpomembnejši so evropski trgi
Baza Iskraemeca ostaja Evropa, kjer so najbolj znani in imajo največ strank. K temu naj bi pridružili še trge Bližnjega vzhoda in Afrike, pri čemer želijo izkoristiti prednosti lastnika, skupine El Sewedy, ki ima dober dostop in lahko ponudi dobro podporo. V Evropi prihaja do velikih premikov tudi zaradi določil lani sprejetega tretjega energetskega svežnja, ki med drugim zavezuje članice EU, da do leta 2020 osemdeset odstotkov vseh števcev nadomestijo s pametnimi števci. Položaj po Evropi je pri tem nadomeščanju zelo različen, saj je na primer Italija že skoraj na cilju, medtem ko v Nemčiji o tem še razpravljajo. Nemčija je tudi še vedno najpomembnejši kupec indukcijskih števcev Iskraemeca; ko bo prenehala kupovati te števce, bodo tovrstno proizvodnjo morali povsem ukiniti. V Franciji je bil za ERDF Iskraemeco pri velikem pilotnem projektu izbran kot eden izmed treh dobaviteljev, pri čemer so morali doseči tudi interoperabilnost svojih izdelkov (možnost vključitve v različne sisteme), tudi sicer pa se nameravajo pri velikih projektih z milijoni števcev na tujih trgih povezovati z različnimi sistemskimi integratorji (IBM, Logic). Še nadalje pa bodo proizvajali tudi merilce električne energije za industrijo, komercialne števce in omrežja, kar vse jim odpira možnosti prodaje tudi zunaj elektrogospodarstev.
Lani in letos brez izgube
Po prvih še ne revidiranih podatkih bo Iskraemeco lansko poslovanje zaključil s pozitivno ničlo, torej brez dobička pa tudi izgube, in podobno načrtujejo tudi v letošnjem letu, ko kriza še traja. Če se spomnimo, da je še leta 2006 znašala izguba 28 milijonov evrov, je to vsekakor napredek. Posebno še, ker so v dveh letih po prisilni poravnavi poravnali 10,6 milijona evrov dolga do bank in 12,5 milijona evrov obveznosti do dobaviteljev ter tako zmanjšali zadolženost na normalno mero za stabilno podjetje. Poleg tega so v razvoj lani investirali 3,4 milijona evrov, za letos pa načrtujejo investicije v višini 2,4 milijona evrov. Edino vprašanje, ki je ostalo brez odgovora, je bilo o številu delavcev, saj ugotavljajo, da je nedvomno preveliko, še posebej v primeru ukinitve proizvodnje elektromehanskih števcev. Ta program zaposluje okoli 320 ljudi, nekaj jih bodo lahko prekvalificirali in usmerili v proizvodnjo sistemskih števcev, nekaj pa jih bo zagotovo odveč.