Rahlo lenobni srečamo Slovenke
Ja, tudi Romuni so v komunističnih časih imeli modo preimenovanja mestnih imen. Brasov je bil Mesto Stalin.
Sem mar res zadnjič obljubil, da bom z Draculo zaključil? OK, držal se bom obljube. Do prihodnjič, ko bomo prišli v mesto Sighisoara. Nemogoče je namreč zamolčati, da se je tam rodil Vlad Tepeš-Dracula. Tisto julijsko sredo je bilo precej vroče in »sprehajanje« po grajskih stopniščih je naše počutje vztrajno nagibalo k rahli lenobnosti. Ampak naš popotniško raziskovalni duh nas je vodil naprej. Tako smo si popoldan ogledali tudi mesto Brasov, če smo že šotorili v avtokampu nekje na njegovem obrobju. Brasov, kar naj bi pomenilo trdnjava, ima nekaj manj kot 300 tisoč prebivalcev, kar ga med romunskimi mesti uvršča na osmo mesto. Med leti 1950-60 se je mesto imenovalo celo Orasul Stalin (Mesto Stalin). Sicer ima mesto dolgo zgodovino, v katero se mi nismo preveč poglabljali, smo si pa ogledali starejši in turistično zanimivejši del mesta, ki se razprostira v nekakšni kotlinici, obkroženi s hribi. V nekem delu je še lepo ohranjeno mestno obzidje, nad njim pa tudi nekaj stolpov, do katerih potekajo sprehajalne poti. Središče starega mesta je velik trg okrog stavbe mestnega županstva (ki je se tu že več kot petsto let) in iz katerega izhaja široka ulica s prodajalnami in lokali.
Lenobno smo postopali naokrog in v eni od štacun, v katero sva z Aljažem stopila pogledat, po kolk so »allstarke«, sva zasledila slovenske glasove. Naleteli smo na nekaj precej razigranih Slovenk srednjih let. Menda so v Romunijo prišle na nekajdnevni oddih, seveda brez svoj mož.
Kar odleglo nam je, ko smo se na večer priklatili v kamp v pričakovanju finih popečenih hrenovk in pečenega krompirja. Po prehranskem obilju sedimo v krogu ob kozarčku, dveh in opazujemo gručo mladine, ki se trudi nekaj skuhati, pa jim nikakor ne gre. Nekaj šušljajo med seboj in pogledujejo k nam, nakar se le opogumita dve punci, ki prideta do nas, če jima lahko posodimo plinski gorilnik, da so njihovi fuč. Čez pet minut pride tretje dekle, če bi lahko dobila še manjši gorilnik … Kuhali pa so fantje. Tako je dandanes, punce na fronto, fantje pa v zaledju. (prihodnjič: v Sighisoaro)