Šparoven Gorenjec
Na Gorenjskem imamo radovljiško-begunjski vinorodni okoliš, Kranjčani pa so dobili nov prostor za oblikovanje svojih postav.
Tokrat smo se 31. decembra ustavili v slovenski prestolnici, v kateri je vsak trg gostil svoje nastopajoče. V Križankah so prišli na okus ljubitelji alternativne rock glasbe, Mestni trg je gostil Stare Mačkone, Eroiko in Manco Izmajlovo, Pogačarjev trg Vilija Resnika, Krila in Ansambel bratov Poljanšek, Prešernov trg pa ognjemet, skupino Tabu, Alenko Godec, Victory in težko pričakovano energično Danielo, ki vedno razvname občinstvo pod svojim odrom. Štajerska prestolnica je vstopila v parno leto z Domnom Kumrom in nadaljevala z Nušo Derendo, Gorenjska na Slovenskem trgu z Vilijem Resnikom in Veselimi svati, Primorci pa so tokrat prisluhnili Tinkari Kovač.
Zadnji teden v letu pa so v baročni dvorani Graščine na Linhartovem trgu v Radovljici proslavili petnajstletnico obstoja Šparoni, prvo gorenjsko vinogradniško društvo. Pripravili so kulturni program, ki ga je vodila Alenka Bole Vrabec, prisluhnili so loškemu Trio Kvartetu, pa Lani Valjavec, podelili so spominska priznanja vinarjem, predsednik društva Ciril Globočnik pa je prisotnim pripravil krajši nagovor. V družbo so povabili tudi petnajst vinarjev, poskrbeli še za hrano in druženje se je iz večera prevesilo v noč.
Šparoni – lahko bi rekli, da gre za 'družinsko društvo' štirih družin, od katerih Smoleji prihajajo iz Begunj, Ažmanovi, Klementovi in Globočnikovi pa iz Radovljice, so se gojenja vinske trte lotili že pred leti. Letos so sprejeli (po sedmih letih – tak je sklep upravnega odbora) medse še družino Nerat, naslednjo pa bodo spet čez sedem let.
Zakaj Šparoni? »Šparon je vejica na trti, ki bo obrodila naslednjo letino, šparon pa je 'šparoven Gorenjec',« razloži predsednik društva Ciril Globočnik.
Lani so Šparoni dobili v dar potomko stare mariborske trte, ki so jo zasadili na vrtu gostilne Kunstelj v Radovljici, sami pa pridelujejo vino iz madžarske trte. Letos so pridelali okoli 55 litrov odličnega belega suhega vina (čeprav je bila letina lani boljša), napolnili 276 ličnih buteljk, ki držijo po dva decilitra, stekleničke pa jim zadnja tri leta oblikuje Petja Zorec, sicer modna oblikovalka. Njihovo vino je ekskluzivna zgodba, ni naprodaj, kvečjemu ga komu podarijo. Kadar potrebujejo nasvet o kletarjenju in obrezovanju, se odpravijo k Alešu Žagarju, ki vsako leto naredi tudi analizo vina.
Kranj pa je dobil novi fitnes. Odprtje za povabljene je bilo v soboto. MaxxFit je zrasel že na temeljih nekoč znanega fitnesa pri kranjskem bazenu, le da je lastnik nov, odločali pa se boste lahko med različnimi vadbami ali pa samo za uporabo kakšnega novega fitnes orodja, katerega novodobni design spominja na dele vesoljskega plovila.