Letališče bo aprila zaprto
Zaradi obnove vzletno pristajalne steze bo Letališče Jožeta Pučnika sredi aprila za dva tedna zaprto.
Brnik - Aerodrom Ljubljana prihodnje leto čaka še tretji, glavni zalogaj pri obnovi vzletno-pristajalne steze (VPS). Prvo in drugo fazo, prenovo vzhodnega in zahodnega dela VPS, so uspešno izvedli letos poleti, ko je letališče kljub gradbenim delom obratovalo, vendar s skrajšano, 2100 metrov dolgo stezo. Že poleti so napovedali, da bo osrednji del steze najverjetneje treba obnoviti tako, da bo letališče medtem zaprto. Na podlagi ekonomskih izračunov in proučitve stopnje tveganj za odvijanje prometa ter po uskladitvi z uporabniki letališča in Ministrstvom za promet je bilo odločeno, da se bodo dela izvajala med 7. in 21. aprilom 2010, ko bo Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana zaprto za ves promet.
Brezhibna steza je pogoj za varnost
Za kako zahtevne postopke pri vsem tem gre in kako temeljite priprave so za to potrebne, navsezadnje pove že dejstvo, da so se odločili obvestiti javnost tako zgodaj. Zmago Skobir, predsednik uprave Aerodroma Ljubljana, je na novinarski konferenci povedal: »Vzletno-pristajalna steza je naše ključno osnovno sredstvo, ki mora biti v vsakem trenutku brezhibno vzdrževano. Pri izbiri načina prenove osrednjega dela steze smo se odločali med popolnim ali zaprtjem zgolj v nočnem času. Ugotovili smo, da sta ob popolni zapori tako varnostno kot finančno tveganje manjše.« V Aerodromu Ljubljana so čas zaprtja letališča, ki nedvomno pomeni velik poseg v njihovo poslovanje (izpad prihodkov ocenjujejo na 1,2 milijona evrov), še večji pa za številne potnike, ki so navajeni leteti z Brnika, skrbno izbrali, saj ocenjujejo, da bo prihodnje leto zaradi gospodarskih razmer in tudi recesije v turizmu manj potnikov kot v preteklih in prihodnjih letih, prav tako je mesec april zunaj prometne konice.
Za obnovo steze prek devet milijonov
Obnova VPS pomeni zaključek obnove in razširitve letališke infrastrukture mednarodnega letališča na Brniku. V preteklih dveh letih so namreč obnovili priključne steze, zgradili vzporedno stezo in razširili parkirno ploščad. Najvitalnejši del je seveda VPS, ki je dolga 3300 metrov in široka 60 metrov. Razen tristometrskega dela, ki je bil obnovljen leta 2007, je bila steza nazadnje asfaltirana leta 1978, s tankoslojno prevleko pa obnovljena leta 1992. Kot je razložil Stane Bobnar, direktor aeroinženiringa Aerodroma Ljubljana, so v prvi in drugi fazi obnove letos poleti (dvakrat po 14 dni), na obeh krajih steze obnovili po 1100 metrov, saj je lahko letališče obratovalo z na 2100 metrov skrajšano stezo. Vrednost letošnjih del je dosegla 5,88 milijona evrov. Pogodbe za izvedbo obnove srednjega dela steze v dolžini preostalih 1100 metrov so že sklenjene v vrednosti 3,6 milijona evrov. Dela bodo kot v prvih dveh fazah zajemala položitev novega nosilnega asfaltnega sloja, nov obrabni asfaltni sloj in zamenjavo celotnega svetlobnega in navigacijskega sistema (novi jaški, kabli, svetila). Študija izvedbe je pokazala, da bi obnova, če bi delali le ponoči, trajala 60 dni, medtem ko bodo izvajalci isto delo ob popolni zapori prometa opravili v 12 dneh (tri dni zapore je rezerva za primer slabega vremena). Poleg tega so ocenili, da bi bilo v času obnove z delom ponoči letališče, na katerem ne bi delovale vse navigacijske naprave (sistem za instrumentalno pristajanje v težkih vremenskih razmerah), večkrat zaprto. Soglasje k zapori letališča je dal tudi Direktorat za civilno letalstvo pri Ministrstvu za promet, kar je potrdil na novinarski konferenci tudi direktor mag. Mirko Komac, izbrani način izvedbe z zaporo letališča je tudi po njihovi oceni varnejši in omogoča večjo kvaliteto izvedbe del.
Promet bo preusmerjen v Maribor
Čeprav je izbira alternativnega letališča prosta odločitev posameznih letalskih prevoznikov, pa je že jasno, da se bo večina preusmerila na letališče Edvarda Rusjana Maribor. Tako so se že odločili na našem nacionalnem prevozniku Adrii Airways, ki prepelje približno 75 odstotkov vseh potnikov na letališču Brnik. V Maribor se bo preselil tudi Turkish Airlines, metem ko bo JAT letel iz Portoroža. »Naši potniki bodo namesto z ljubljanskega morali potovati z mariborskega letališča, kar pomeni, da bodo pri načrtovanju potovanj morali upoštevati čas, ki ga potrebujejo za transfer. Za potnike, ki bodo to želeli, bomo organizirali brezplačen avtobusni transfer z Brnika (kjer bo tedaj parkiranje brezplačno) v Maribor. Vozni red transferjev bo objavljen na spletnih straneh Adrie Airways v januarju. Število letov bo nekoliko manjše, vozni red (časi odhodov in prihodov) letov bo med prenovo nespremenjen, potnike pa bomo s spremembami seznanjali ob nakupu vozovnic in prek medijev,« je na novinarski konferenci dejala Adrijana Šelj iz Adrie Airways.
V Mariboru bodo potrebovali okrepitve
Logično vprašanje ob tem je seveda bilo, ali mariborsko letališče lahko prevzema promet. Direktor Aerodroma Maribor Matjaž Sonc je zatrdil, da je mariborsko letališče pripravljeno na prevzem prometa. »Z Aerodromom Ljubljana in letalskimi prevozniki potekajo intenzivna usklajevanja. Do aprila bomo postavili nekaj dodatnih montažnih objektov, za zagotovitev manjkajočih sredstev in kadra pa bo sklenjen sporazum z Aerodromom Ljubljana,« je povedal. Na konferenci smo slišali še podatek, da bo v času zapore preusmerjenih od 30 do 35 tisoč potnikov.