Alkohol za volanom ni sprejemljiv
Policija sporoča, da je alkohol v cestnem prometu nezaželen in popolnoma nesprejemljiv. Poostreni nadzori nad vinjenostjo voznikov se bodo do konca leta samo še pomnožili.
Kranj - Pred božično-novoletnimi prazniki je policija znova opozorila na nezdružljivost alkohola in vožnje v cestnem prometu, saj tako ravnanje povzroča tragične posledice. »Zaradi alkohola na cestah umirajo na žalost največkrat nedolžni, v letošnjem letu pa je statistika prometnih nesreč na gorenjskih cestah že tako žalostna, saj je umrlo že 23 oseb, lani šestnajst, nekateri tudi zaradi pijanih voznikov,« ugotavlja tudi Aljoša Jazbec, policijski inšpektor za varnost cestnega prometa na Policijski upravi Kranj. Gorenjski policisti bodo tako kot že ves december tudi med prazniki poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov. »Kot kaže, bomo svoje aktivnosti morali še okrepiti, saj naša opozorila ne zaležejo, neodgovorne voznike pa očitno strezni le spanje na policijski postaji in kasneje tudi marsikoga, ko mora znova opravljati vozniški izpit. Vendar pa je vse to še najmanj, kar se lahko zgodi,« napoveduje Jazbec.
V sklopu decembrske akcije Alkohol ubija – največkrat nedolžne so na Gorenjskem do tega tedna odredili že 2899 alkotestov, 89 je bilo pozitivnih, 31 voznikov pa je moralo do streznitve počakati v prostorih za pridržanje na policijski postaji. Na strokovni pregled zaradi suma vožnje pod vplivom alkohola so odpeljali štiri voznike, štirje pa so ga odklonili. Zaradi suma vožnje pod vplivom drog so na strokovni pregled odpeljali pet voznikov, eden pa ga je odklonil. »V prejšnjem tednu smo ugotovili, da se stanje slabša, saj smo zaradi vožnje pod vplivom alkohola do streznitve pridržali kar petnajst voznikov, ki so imeli povprečno v organizmu 1,8 promila alkohola. Med njimi je bil tudi mladi voznik, ki v organizmu sploh ne bi smel imeti alkohola, napihal pa je 1,0 promila,« je pojasnil Jazbec. Policisti so pred dnevi kontrolirali tudi voznika, ki je odklonil tako preizkus alkoholiziranosti kot tudi strokovni pregled. V postopku so ugotovili, da gre za večkratnega kršitelja, ki je bil v zadnjih dveh letih najmanj štirinajstkrat pravnomočno kaznovan, zato so mu nazadnje zasegli vozilo. Po Jazbečevih besedah policiste na voznike, ki sumljivo vijugajo po cestah, pogosto opozorijo kar drugi vozniki in na takšno pomoč računajo tudi vnaprej.
Po ugotovitvah policije se je sicer na ravni vse države prometna varnost v zadnjih dveh mesecih izboljšala, znižal se je tudi odstotek vinjenih voznikov, ki so povzročitelji prometnih nesreč. Naloga policije je v tem obdobju tudi nadzor nad točenjem alkohola vinjenim osebam v gostinskih lokalih.