Meso brez kosti
Če bomo že v novo leto vstopili z za spoznanje premastno in pretežko hrano, si vsaj po praznikih privoščimo kakšno od zdravju bolj naklonjenih živil, denimo sojo. S pomočjo najbolj razširjene in uporabljene stročnice na svetu naj bi si znižali raven holesterola. Če sodite med tiste, ki nameravajo na seznam novoletnih zaobljub dodati hujšanje, si le nabavite to meso brez kosti, kot soji tudi rečemo.
Zdi se, da soja (Glycine max), starosta kulturnih rastlin, počasi postaja živilo prihodnosti za ves svet. Kitajci jo uporabljajo že dolga tisočletja in ji pomenljivo pravijo »meso brez kosti« – in res, soja je edina rastlina, ki lahko v prehrani popolnoma nadomesti živalske beljakovine.
Znižuje holesterol, zavira aterosklerozo
Sojine beljakovine, katerih vsebnost (35-45 odstotkov) presega povprečno količino v drugih živilih, se po kvaliteti lahko docela kosajo z vsemi živalskimi beljakovinami. Nič čudnega torej, da se njeno uživanje pogosto svetuje vegetarijancem. Soja vsebuje še maščobe, sladkorje, minerale, provitamin A, vitamine B-skupine, K, C, provitamina D in E. Prav tako vsebuje vseh osem esencialnih aminokislin in visoko vredno sestavino lecitin. Sojina zrna so bogata z maščobami, od katerih je več kot 90 odstotkov večkrat nenasičenih. Prav zaradi tega soja znižuje raven holesterola v krvi in zavira aterosklerozo. V soji se nahajajo tudi fitosteroli, ki omejujejo vpijanje holesterola v črevesju in zato tudi pomagajo pri zniževanju ravni holesterola. Raziskave so pokazale, da ima dober vpliv na zdravje srca in ožilja.
Lajša simptome menopavze
V novejšem času sojo pogosto prikazujejo kot živilo, učinkovito v boju proti raku. Številne sestavine soje naj bi imele antikancerogeni učinek. Zlasti se posvečajo izoflavonom, ki delujejo kot antioksidanti in estrogeni, blažili pa naj bi predvsem simptome rakov, ki so povezani s hormoni, denimo rak na dojki in prostati. Nemara tudi zato Kitajke in Japonke, ki uživajo precej sojinih izdelkov, redkeje obolevajo za rakom na dojki. Izoflavoni vsebujejo fitoestrogene, ki naj bi lajšali tudi spremembe v menopavzi, ko se naravna raven estrogena zniža. Uživanje soje naj bi omejilo število vročičnih oblivov. A pretirana in dolgotrajna raba soje naj bi po mnenju nekaterih strokovnjakov po drugi strani povzročala raka, uničevala kosti in hormonski sistem ter zmanjševala spolni nagon.
Pomočnica pri hujšanju in prezgodnjem staranju
Soja pripomore k zmanjševanju telesne teže v okviru shujševalne diete. Vsebuje obilo vlaknin, ki so koristne za urejanje redne prebave. Ljudem, ki se nepravilno prehranjujejo in imajo zato težave, ter tistim, ki se prezgodaj postarajo, se svetuje prehod na sojine beljakovine. Ta jim povrne umsko svežino in mladostni videz. Za zdravljenje pomanjkanja koncentracije, spomina, možganskih, živčnih in obolenj jeter in žolča, slabokrvnosti in oslabelosti se uporablja sojin lecitin, ki ga pridobivajo iz zrelega sojinega semena. Soja naj bi varovala vse organske strukture, med drugim celične membrane in kožno oblogo. Zaradi tega se obnese tudi pri zdravljenju kožnih obolenj, kot so luskavica, dermatoza, ekcemi in tvori.
Opozorilo
Uživanje soje se odsvetuje v času, ko ženske nameravajo zanositi, saj naj bi oteževala zanositev. Sojo si lahko privoščimo v obliki sojinega mleka, jogurta, tofuja oz. sojinega sira, polpeta, namaza, kosmičev, moke, olja, lecitina … Na ta način popestrimo jedilnik in nemara uženemo še kakšno zdravstveno težavo. Pazimo le, da uživamo sojo, ki ni gensko spremenjena. Najbolje, da kupujemo izdelke z ekološkim certifikatom, ki zagotavljajo, da je izdelek nadzorovan od semena do vseh uporabljenih dodatkov.