V sultanatu Brunei v jugovzhodni Aziji imajo v obtoku plastični bankovec z najvišjo nominalno vrednostjo na svetu, 10 tisoč brunejskih dolarjev, kar je okrog 5000 evrov. V svoji zbirki ima tak bankovec tudi Stane Štraus, od četrtka naprej pa je na ogled v Galeriji Mestne hiše. (Foto: Gorazd Kavčič)

Denar zbira, ne le troši

V četrtek je bila v Galeriji Mestne hiše v Kranju odprta razstava z naslovom Denar prihodnosti, na kateri je predstavljena največja zbirka plastičnih bankovcev na svetu. Njen lastnik je kranjski podžupan Stane Štraus.

Plastičen denar? Mogoče bančne kartice? Ne. Kartice so kakopak kartice, bankovci pa so še vedno bankovci. Manjši ali večji listi pravokotne oblike, poslikani na eni in drugi strani, predvsem pa nominirani s številko, ki je seveda za nas uporabnike bistvenega pomena, saj določa njihovo vrednost. Sodoben denar so torej bankovci in kovanci. Tako kot so kovanci iz različnih kovin, so tudi bankovci lahko iz papirja, kot naš evro na primer, ali pa so plastični. Kranjski podžupan Stane Štraus si je ustvaril edinstveno zbirko plastičnega denarja, ki je menda največja na svetu. V sodelovanju z Gorenjskim muzejem nam jo predstavlja v Galeriji Mestne hiše in Stebriščni dvorani. »Razstava je veliko več kot samo predstavitev neke zbirateljske zgodbe. Z njo želimo povedati, da imamo v Kranju zbiralca, ki deluje na svetovni ravni. Vrednost zbirke ni toliko numizmatična, kot je pomembno dejstvo, da je ta popolna, saj obsega prav vse plastične bankovce, ki so doslej izšli,« je povedala ravnateljica Gorenjskega muzeja Barbara Ravnik Toman.

Plastične bankovce je doslej izdalo 31 držav in vsako leto se jim pridruži kakšna nova. Poleg tega je še enajst držav, ki so izdale hibridne bankovce, pri katerih gre za kombinacijo papirja in plastike. Na razstavi je tako prikazanih 122 bankovcev iz štiridesetih držav. Ob njih so kratki zapisi o posameznih državah, opisana pa je tudi kratka zgodovina tako papirnatih kot sodobnih plastičnih bankovcev. »Pripravili smo tudi film, ki prikazuje izdelavo plastičnih bankovcev v tovarni, obiskovalce pa želimo tudi interaktivno vključiti. Lahko preizkusite prednosti plastičnih bankovcev, ki so odporni na vodo, lahko se reciklirajo, denar lahko na razstavi poskusite tudi raztrgati,« razlaga avtorica razstave, umetnostna zgodovinarka Nataša Robežnik.

»Zbirateljska žilica je v meni že od rane mladosti, doma imam različne zbirke. Ko sem pred leti spoznal tehnologijo izdelave plastičnih bankovcev in njihovo tako rekoč večnost, sem v zbiranju le-teh videl pravi izziv,« je povedal Stane Štraus, ki ima v svoji zbirki preprosto vse doslej izdane plastične bankovce, tudi tiste, ki to v polnem pomenu besede še niso. Prvi tak bankovec je bil izdan leta 1980 na Haitiju, prvi sodobni plastični bankovec pa leta 1988 v Avstraliji. Avstralci so tudi edini proizvajalci plastičnega denarja na svetu. »O uvedbi plastičnih bankovcev razmišlja tudi Evropska centralna banka, tako da se nam v prihodnje obeta nov »plastičen« evro. Ta bo tudi bolj zaščiten pred ponarejevanjem. Na razstavi predstavljam deset načinov zaščite, jih je pa še najmanj petdeset. Nam najbližji državi s takimi bankovci sta Romunija in Bolgarija,« je povedal Stane Štraus, ki se navedbam o vrednosti zbirke raje izogiba, hkrati pa tudi dodaja, da ima njegova zbirka bankovcev sicer svoje mesto v bančnem sefu.

Najbolj popolna zbirka plastičnega denarja na svetu bo na ogled do 8. februarja, do takrat pa bodo organizirali tudi javna vodstva, dve predavanji in delavnice za otroke in dijake. V času organiziranih vodstev bo vstop brezplačen, sicer pa so se v muzeju tudi zaradi velikih stroškov z razstavo tokrat odločili za vstopnino. Ob plačilu vstopnice vsak brezplačno dobi tudi en plastičen bankovec. V muzeju so prepričani, da bodo s to razstavo lahko tudi potovali tako po Sloveniji kot po tujini.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 2. julij 2014 / 11:23

Kolesarji udeleženci šestih nesreč

Kranj - Gorenjski policisti so v zadnjih dneh obravnavali kar šest prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi kolesarji. V Radovljici je 36-letni kolesarki s kolesa padel manjši tovor, kar je po...

Objavljeno na isti dan


Humor / petek, 23. maj 2014 / 07:00

Od zadaj

Promocija: na vprašanje, zakaj je Senko Pličanič že zgodaj spomladi tako lepo zagorel, je možen le en odgovor. Precej časa preživi v Podljubelju, ki že od nekdaj slovi kot naravni solarij....

GG Plus / petek, 23. maj 2014 / 23:03

Vurnik, arhitekt, ki ga šele spoznavamo

Dne 1. junija bo minilo 130 let, odkar se je v Radovljici rodil arhitekt Ivan Vurnik, ki je skupaj s soprogo Heleno Kottler Vurnik pustil pomemben pečat na slovenski arhitekturni dediščini.

Jesenice / petek, 23. maj 2014 / 22:53

Maturanti zaplesali po ulicah

Včeraj četvorka v Radovljici in na Jesenicah, danes tudi v Kranju in Škofji Loki.

Razvedrilo / petek, 23. maj 2014 / 22:30

Rudolph in klobuki

Konec in začetek tega tedna sta bila v znamenju kuhanja, v sredo pa se je v Smledniku odvijal tradicionalni piknik pod klobuki, kjer že kot pove ime samo, so bili glavne zvezde dogodka klobuki.

Zanimivosti / petek, 23. maj 2014 / 22:24

Na ogled tudi kraljičin avto

Kamnik, Kranj – Društvo starodobnih vozil Kamnik bo v soboto in v nedeljo izvedlo 5. mednarodno revijo starodobnikov »A«, to je vozil, ki so bila narejena pred letom 1940. Na reviji si bo mogoče og...