Slovenijo osvajajo z "maroškim zlatom"
Arganovo olje je primerno tako za kulinariko kot tudi za nego, dobro počutje ali celo zdravilo, ki lajša številne težave s kožo. K nam sta arganovo olje leta 2006 prinesla Barbara Mršol in Kamal Jouhari, ki z blagovno znamko Argana jamčita za njegovo kakovost!
Še pred nekaj leti je le malo Slovencev vedelo za arganovo olje. To se je začelo spreminjati po zaslugi izkušenih podjetnikov, partnerjev Barbare Mršol in Kamala Jouharija, ki sta leta 2006 začela s svojim podjetjem Argana iz Retenj uvažati in prodajati arganovo olje. Zamisel je dobila Kamalova mama, ki že oseminštirideset let živi v Maroku, od koder je bil doma njegov oče.
Barbara pravi, da se je obenem s promoviranjem olja povečalo tudi zanimanje za Maroko. To državo je imelo še pred nekaj leti v svojih turističnih programih zelo malo ponudnikov, danes pa izlete po zanimivi deželi ponujajo številne turistične agencije. Seveda je Maroko v svetu že dolgo priljubljena turistična destinacija in tudi arganovo olje v Evropi že dolgo ni več skrivnost. A sprva je na našo celino prihajalo predvsem kot spominek turistov. Toda raziskave o njegovi kakovostni sestavi (vsebuje zelo veliko vitamina E, precej več kot olivno olje) in velikih možnostih uporabe so povzročile večje povpraševanje.
Avtohtoni zaklad
Arganova drevesa so od daleč podobna oljkam. Le njihovi listi so manjši, veje pa posejane s trni. Rastlina uspešno preživi dolga sušna obdobja in ekstremne poletne temperature, ki segajo tudi do 50 stopinj Celzija! Žilava drevesa lahko dočakajo starost več kot dvesto let, polno rodnost pa šele po dobre pol stoletja. Iz olivam podobnih sadežev tamkaj živeči Berberi že stoletja stiskajo vedno bolj cenjeno olje. Zaradi svojih kvalitet, majhnih količin in zamudne ročne pridelave je olje eno najdražjih na svetu. Nič čudnega, da mu kuharski mojstri pravijo tudi tekoče zlato! Cena hladno stiskanega arganovega olja je že v Maroku zelo različna, na evropskih tržiščih pa hitro doseže ceno krepko več kot sto evrov za liter!
Arganova drevesa rastejo samo v Maroku in še to le v polpuščavskih jugozahodnih predelih. Tam na površini okoli 800 tisoč hektarov raste kakšnih 20 milijonov arganovih dreves, ki so ogrožena, saj se njihovo število zmanjšuje. K sreči se domačinke vedno bolj zavedajo njihovega pomena, saj v negostoljubni pokrajini predstavljajo eno izmed redkih možnosti za zaslužek. Olje proizvajajo v majhnih ženskih združenjih, kjer večina dela poteka ročno. Od tod prihaja tudi olje in drugi izdelki, ki jih prek enega prvih maroških tovrstnih proizvajalcev Arganoil Company ekskluzivno za Slovenijo uvaža podjetje Argana.
Vsestranska uporaba
Arganovo olje je primerno tako za kulinariko kot tudi za nego, dobro počutje ali celo zdravilo, ki lajša številne težave s kožo. Na voljo je iz praženih in nepraženih jedrc. Nad vsestransko uporabo arganovega olja se je Barbara hitro navdušila. Še posebej ker je že dalj časa uspešna kozmetičarka, vizažistka, predavateljica, publicistka, ekonomistka in še kaj – ne nujno v tem vrstnem redu. Vodi tudi podjetje Prestigio Mršol & Co, ki se ukvarja s profesionalnim ličenjem. Med prodajnim asortimanom iz arganovega olja je veliko izdelkov namenjenih negi: milo, rožna krema, naravni lifting, piling, šampon, balzam za lase, gel za tuširanje ... Tistim, ki povzroča uživanje olja težave, so namenjene kapsule, sladokuscem pa maroška sladica amlou z arganovim oljem, medom in mandlji, za katero maroški Berberi trdijo, da je afrodiziak. Za gurmane so na voljo sardine, tuna in skuša v arganovem olju. Izdelki so narejeni ročno, Delamaris pa se lahko pohvali z ribami v arganovem olju. Idejo za ribe je dal Kamal, prav tako kot za čokolado z arganovim oljem. Vseh izdelkov je trenutno petnajst, pridružili pa naj bi se jim še novi. Zamisli je kar nekaj, toda Barbara pravi, da je težko najti ustreznega kooperanta, podobno kot distributerja. V Sloveniji so pridobili pomembno prodajno mrežo preko novega distributerja Medexa, ki obenem tudi izdeluje amlou. Izdelke je mogoče dobiti tako v večjih trgovskih centrih kot tudi v trgovinah Sanolaborja, lekarnah, drogerijah in trgovinah z zdravo prehrano. Pri nakupu bodite pozorni na razpoznavno modro oziroma vijolično etiketo na steklenicah z arganovim oljem. Prodajo pa tudi preko spletnih strani. Pomemben delež prodaje predstavljajo večje terme in wellness centri, kjer poskrbijo za razvajanje in nego s kakovostnim arganovim oljem. Na koncu ne smem pozabiti še na prodajo nekaterim gostilnam, v katerih so se že odločili za eksotično možnost novih okusov.
Težka pot
Prvo leto sta prodala okoli 1000 litrov olja, lani pa štirikrat več. Prodaja počasi raste, a pojavile so se tudi težave. Barbara in Kamal sta z dobro promocijo utrla pot na slovensko tržišče. A njun trud so hoteli izkoristiti tudi nekateri drugi uvozniki tovrstnega olja. Z nižjimi cenami, a žal tudi slabšo kakovostjo. Toda čas je pokazal, da Argana res uvaža kakovostno blago, kar se na daljši rok vsekakor obrestuje. Že v Maroku obstajajo številni ponaredki arganovega olja, ki žal najdejo pot tudi v Evropo. Predvsem v obliki mešanja z drugimi mnogo cenejšimi in manj kakovostnimi olji. Zato je potrebno pri nakupu preveriti, da gre res za stoodstotno arganovo olje s certifikatom. Več o arganovih drevesih, olju in izdelkih, ki jih ponuja Argana, d. o. o., lahko najdete na privlačno oblikovani spletni strani www.argana.si
Kamal in Barbara skušata obiskati Maroko vsaj enkrat na leto. Pa ne le zaradi posla. Vidi se, da sta v deželo med puščavo, Atlantikom in Sredozemljem res zaljubljena.