Samostojni v oskrbovanih stanovanjih
Prva oskrbovana stanovanja v Kranju so že vseljiva, Nepremičninski sklad zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje jih je v ponedeljek predstavil prihodnjim najemnikom.
Kranj – Nepremičninski sklad je lastnik 149 oskrbovanih stanovanj po Sloveniji, 30 jih je pravkar dal v uporabo v Kranju na Planini 66A. V ponedeljek so najemnike povabili na pogovor in ogled predstavniki nepremičninskega sklada in Doma upokojencev Kranj, slednji jim bo lahko ob njihovem siceršnjem samostojnem bivanju ponudil različne storitve, od zdravstvene nege do različnih vrst oskrbe, pa tudi pomoč pri ohranjanju družabnih stikov. Kot je povedal direktor nepremičninskega sklada Florijan Bulovec, so v oskrbovana stanovanja v Kranju vložili okoli 2,5 milijona evrov. V dvonadstropnem bloku s površino 1346 kvadratnih metrov je 30 stanovanj, od tega je 22 že oddanih. Povprečna starost stanovalcev je nekaj več kot 75 let, od njih je 17 žensk in 11 moških, za najem se je odločilo šest zakonskih parov. Najemnina za 37 kvadratnih metrov veliko stanovanje bo znašala okoli 260 evrov, za večje, približno 52 kvadratnih metrov veliko, pa okoli 360 evrov. Najemniki bodo plačali tudi siceršnje stroške, med drugim tudi stroške za celodnevno telefonsko nujno pomoč (klic v sili). V vsakem stanovanju, ki so sicer prilagojena starejšim stanovalcem, tudi gibalno oviranim, je namreč tudi klicna naprava za klic v sili. Klicni center, ki ga bodo v prihodnje za vso Slovenijo vzpostavili v Celju (trenutno sodijo pod ljubljanski klicni center), bo imel vse potrebne podatke o zdravstvenem stanju stanovalcev in vse pomembne telefonske številke, tako da bo v primeru, ko bo klicatelj pritisnil rdeči gumb, poskrbel za potrebno pomoč. Klic v sili je vključen v obvezno oskrbo, z Domom upokojencev Kranj pa bodo stanovalci lahko sklenili pogodbo za druge storitve, denimo dnevno prinašanje obrokov hrane, gospodinjsko pomoč, osebno higieno, pozneje tudi zdravstveno oskrbo, kar jim bodo prav tako zaračunavali, je pojasnila direktorica doma Zvonka Hočevar Šajatovič.
Oskrbovana stanovanja so oblika, ki se med starejšimi vse bolj uveljavlja, saj ljudem omogočajo večjo individualnost in zasebnost kot življenje v instituciji, hkrati pa se zaradi možnosti socialne in druge oskrbe v njih počutijo varne. Majda Mencinger iz Kranja pravi, da se je za najem oskrbovanega stanovanja odločila v hipu. »Življenje bom začela povsem na novo,« pravi Mencingerjeva, ki je doslej živela v najemniškem stanovanju, odkar sta se sinova osamosvojila, pa želi zaživeti drugače. »Nočem biti odvisna od otrok, hkrati pa želim, da sta glede mene brez skrbi. Oskrbovano stanovanje daje psihološki občutek, da si lahko samostojen do konca življenja.« Nikola Stojanov, ki je v preteklosti z družino stanoval na Golniku, se pozneje z ženo preselil v garsonjero v Kranju, po njeni smrti pa stanovanje prodal, si prav tako želi živeti samostojno. »Trenutno prebivam pri hčerini družini v Celju. Želim ostati neodvisen, zato sem v Kranju najel oskrbovano stanovanje, garsonjero. Družina me pri tem podpira,« je povedal Stojanov, ki bo za najem plačeval okoli 260 evrov, vsi s stanovanjem povezani stroški pa bodo nanesli okoli 500 evrov mesečno.