Dimnikarji za desetino cenejši
Vlada je na četrtkovi seji potrdila cenik dimnikarskih storitev, s čimer začenja urejati razmere na področju dimnikarskih storitev. Dimnikarji so razburjeni.
Ljubljana - Ministrstvo za okolje in prostor je namreč na podlagi pregleda stanja na področju dimnikarske službe v Sloveniji, priporočil Računskega sodišča, Urada za varstvo potrošnikov in številnih pritožb uporabnikov dimnikarskih storitev ugotovilo, da je najbolj sporno zaračunavanje dimnikarskih storitev. Nadzor nad delom koncesionarjev, ki opravljajo dimnikarske storitve, je pokazal, da je dosedanji cenik dopuščal malverzacije pri zaračunavanju storitve. Koncesionarji so pogosto namesto časa, ki so ga v resnici porabili za neko storitev, stranki zaračunavali čas, ki ga je cenik določal kot najdaljši možni čas za izvedbo storitve. Po novem bo dimnikar dolžan pri obisku stranke izpolniti delovni nalog, v katerem bo moral napisati, koliko časa je dejansko porabil za storitev, navesti točen čas začetka in konca dela, stranka pa bo verodostojnost tega potrdila s svojim podpisom na delovnem nalogu. Stranka bo tako plačala le opravljeno delo, zagotavljajo na ministrstvu. Če bo dimnikar storitev denimo opravljal 20 minut, bo to stranko stalo 8 evrov. V novem ceniku je cena za minuto dela 0,40 evra (prej je bila 0,44 evra) brez DDV.
Na odločitev vlade so se že naslednji dan odzvali ogorčeni dimnikarji, ki pri predsedniku vlade Borutu Pahorju zahtevajo zadržanje javne objave sklepa in uskladitev cenika ter časovnih normativov z izvajalci. V sekciji dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije zatrjujejo, da vladne spremembe cenika dimnikarskih storitev ne pomeni le desetodstotnega znižanja, pač pa predstavljajo kar 40-odstotni upad dohodka za dimnikarje. »To ne omogoča nadaljevanja koncesijske dejavnosti, vprašljiv je sam obstoj dejavnosti kot koncesionirane gospodarske javne službe,« pravijo v dimnikarski sekciji.
Je odločitev o znižanju cen in spremembi časovnih normativov tisto, kar pričakujejo civilni pobudniki, ki se že lep čas zavzemajo za ureditev dimnikarskih storitev? Predsednik pobude Dimnik Tone Kristan iz Kranja pravi, da ne. »Mi zahtevamo, da se koncesije za dimnikarske storitve razveljavijo in bi lahko ljudje dimnikarja naročili kot vsakega obrtnika, ko ga pač potrebujejo. Zahtevamo tudi, da so dimnikarji strokovno usposobljeni in delajo z licenco, saj lahko sedaj naredijo veliko škode. Ne gre za ceno, ta se tako ali tako oblikuje na tržišču. Čudi me, da se je ministrstvo odzvalo na tak način. Bojim se, da bodo zaradi znižanja cene dimnikarji pogosteje hodili k strankam in to zaračunavali,« meni Tone Kristan in dodaja, da pobudniki nadaljujejo s svojo dejavnostjo.