Igor Omerza je po velikovškem bombnem napadu opisal tudi zgodbo srbskega poslovneža. (Foto: Dina Kavčič)

Obrazi vsemogočne Udbe

Publicist Igor Omerza v svojih knjigah razkriva delovanje Udbe in dogodke, povezane z organizacijo, ki ni poznala nasprotnikov, ampak zgolj sovražnike.

Kranj - Sredina predstavitev nove knjige Igorja Omerze z naslovom 88 stopnic do pekla – Kako je Zemljaričev Janez ugrabil Bato Todorovića v Hiši kulture v avli Gorenjskega glasa je predstavila manj znane plati naše polpretekle zgodovine, zlasti pogled v jedro delovanja tajnih služb v nekdanji Jugoslaviji in Sloveniji. Knjiga, ki jo je izdala Mohorjeva založba v Celovcu, je pripoved o kalvariji uspešnega srbskega poslovneža Slobodana Todorovića – Bate, ki ga je jugoslovanska udba vpela v svojo mrežo nadzora nad odstavljenim srbskim politikom Aleksandrom Rankovićem. Ko pa je spoznala, da je Bata preveč naklonjen Rankovićevim idejam, ga je poskušala v začetku sedemdesetih let preteklega stoletja v sodelovanju s slovenskim delom Udbe ujeti.

Ker takratni slovenski udbaški vrh (Conradi, Gorenc, Brajnik) ni bil navdušen nad načrtovano aretacijo oziroma ugrabitvijo, ki jo je zahteval Beograd, in je prihajalo med Ljubljano in Beogradom do kratkih stikov in nezaupanja, je bila intenzivnost priprav manjša. Bata je bil v Münchnu, kjer je živel in od koder je uspešno vodil svoj poslovni imperij, še naprej pod stalnim nadzorom sodelavcev Udbe. Ker je Nemčija leta 1974 zavrnila jugoslovansko zahtevo po njegovi izročitvi, v kateri je Beograd kot razlog navedel gospodarski kriminal (Nemci so ga leta 1974 na osnovi tiralice aretirali, vendar so ga zaradi slabega zdravja izpustili), in so vodenje zvezne, srbske in slovenske Udbe ter vojaške obveščevalne službe prevzeli novi ljudje, v Sloveniji Janez Zemljarič, v Beogradu pa je zvezni Udbi načeloval Martin Košir, je bil primer Todorović znova postavljen v prvi plan. Todorovića so ugrabili delavci slovenske Udbe 25. februarja 1975 zvečer na avtocesti v Italiji, ko se je s poslovnega opravka v Meranu vračal v München. Ilegalno so ga prepeljali v Ljubljano, ga zaprli v sobo v četrtem nadstropju Doma Maksa Perca, do katere je vodilo 88 stopnic, in ga po osmih mesecih, ko so zrežirali javno ugrabitev v Sloveniji, hudo bolnega postavili pred beograjsko sodišče in ga obsodili na dvajset let ječe. Zaprt je bil devet let in je skupaj z odvetnikom pisal vplivnim politikom, tudi Janezu Zemljariču. Njegovega odgovora ni bilo. Batovo zdravje se je slabšalo. Številne prošnje za pomilostitev so bile zavrnjene. Septembra 1984 so mu končno prekinili zaporno kazen. Odšel je v svobodo: bolan, siromašen, brez pokojnine in strehe nad glavo. Julija 1985 ga je jugoslovansko predsedstvo pomilostilo. Bata je umrl 6. septembra istega leta in je vprašanje, ali je sploh izvedel za pomilostitev … Udba ni poznala političnih nasprotnikov, le sovražnike, je povedal Igor Omerza. Ugrabitev Todorovića je bila res planirana v Beogradu, vendar jo je izvršila slovenska Udba, ki je v Jugoslaviji veljala za najbolje organizirano, z uigranimi ekipami, ki se pojavljajo pri različnih dogodkih. Do leta 1987 je njena naslednica SDV (Služba državne varnosti) preverila 120 tisoč ljudi. Potem je začela njena moč pešati, v začetku devetdesetih let pa je za vedno izginil del njenih arhivov. Ko bodo odprti še beograjski arhivi, bodo ozadja nekaterih dogodkov iz naše polpretekle zgodovine še jasnejša.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 18. julij 2022 / 16:22

Tatovi imajo najraje dražja električna in gorska kolesa

Največ koles nepridipravi ukradejo iz kleti, z dvorišč, s parkirišč in poleti iz kampov. Policisti raziščejo le majhen delež tovrstnih tatvin, velikokrat tudi zaradi pomanjkljivih podatkov in poznih p...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 14. avgust 2019 / 20:44

Kino Storžič postaja otroški športni center

Mladi športniki in športni zanesenjaki iz Športnega kluba Dr. Lovka so se odločili, da najamejo prostore nekdanjega kina Storžič in v njih postavijo prvi otroški športni center v Sloveniji. Dela so se...

Razvedrilo / sreda, 14. avgust 2019 / 20:43

Kavboji v Zbiljah

Ob Zbiljskem jezeru je tri dni potekal največji ameriško obarvan dogodek v Sloveniji, ki je navdušil množico obiskovalcev. Organizatorji so jim v najlepši luči približali ameriško kulturo.

Zanimivosti / sreda, 14. avgust 2019 / 20:40

V gorah vedno več tujcev

Slovensko planinsko pot je do sedaj v celoti prehodilo 10.353 ljudi, med njimi 866 tujcev, zato so se v Planinski založbi PZS odločili, da izdajo tudi vodnik v angleščini.

Rekreacija / sreda, 14. avgust 2019 / 20:40

Rekord Bečana na Talež

Ribno – Teku Contitus Taležlauf pravijo tudi tek z razgledom. V nedeljo je potekal osmič, organizator pa je Športno društvo Ribno.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 14. avgust 2019 / 20:39

Bili upanje na zmago

Pri Lovskem domu na Štefanji Gori je v soboto potekla spominska slovesnost ob 77. obletnici napada na Drugo grupo odredov in 13 padlih borcev Druge grupe odredov ter tri kurirje, domačine iz Krvavške...