Preprečili so Miting resnice
V spomin na tako imenovano akcijo Sever so v Mestni hiši v Kranju postavili razstavo Ne čujem dobro - razpad Jugoslavije, rojstvo Slovenije.
Kranj – Pred dvajsetimi leti so delavci milice in pripadniki drugih služb organov za notranje zadeve preprečili tako imenovani Miting resnice, ki naj bi v Ljubljani potekal 1. decembra. Vse akcije v zvezi z načrtom preprečitve mitinga v Sloveniji so se vodile pod imenom Sever, zato so v ponedeljek v Cankarjevem domu pripravili osrednjo slovesnost. Že prej pa so minuli petek v Mestni hiši v Kranju postavili razstavo z naslovom Ne čujem dobro - razpad Jugoslavije, rojstvo Slovenije. Vsebinski del je zasnoval Slavko Hočevar, pripravila pa sta jo Gorenjski muzej Kranj in Policijsko veteransko društvo Sever Gorenjska.
»Akcija Sever spada med pomembnejše mejnike, ki so utirali pot demokratizaciji in osamosvojitvi. Pogumna odločitev takratne slovenske oblasti in obsežna mobilizacija slovenske milice sta v tistih zadnjih novembrskih dneh pred dvajsetimi leti preprečili razpihovanje nacionalnega sovraštva in nestrpnosti, s tem pa tudi poskuse unitaristične politike na slovenskem ozemlju,« je ob slovesnem odprtju razstave povedala častna gostja, ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal in poudarila, da si pri svojem sedanjem delu prizadeva, da bi bila policija nepolitizirana in profesionalna organizacija, utemeljena na načelu vladavine prava in človekovih pravic ter demokratične družbe. Poleg ministrice Kresalove so številne goste na čelu s člani Policijsko veteranskega društva Sever pozdravili tudi nekdanji republiški sekretar za notranje zadeve Tomaž Ertl, poslanec in kranjski župan Damijan Perne, predsednik Policijsko veteranskega združenja Sever Gorenjska Stanislav Ficko ter v imenu Gorenjskega muzeja Monika Rogelj. Razstava bo odprta do 15. februarja 2010.