To niso plače, to je miloščina
Tudi tako je v soboto dopoldne odmevalo na delavskih demonstracijah na deževnem Prešernovem trgu v Ljubljani.
Ljubljana – Vreme delavskim demonstracijam, ki jih je organiziralo vseh sedem slovenskih sindikalnih central, ni bilo naklonjeno, pa se je na Prešernovem trgu kljub dežju po ocenah organizatorjev zbralo okoli trideset tisoč protestnikov. Kot da bi vedeli, da bo vreme slabo, je bila velika večina protestnikov odeta v pelerine rdeče, oranžne, rumene, modre in črne barve, nekateri sindikati so poskrbeli za dežnike in celo za lične vetrovke. Ko se je ulilo, je bil trg prekrit z dežniki, med katerimi so bili številni transparenti in zastave, večina protestnikov je bila opremljena s piščalkami, nekateri tudi s različnimi trobentami in celo bobni. Hrup je bil tako močan, da je bilo resnično težko slišati govornike, le glasba iz ojačevalnikov, s katero so podžigali prisotne, je mnoge vzbudila k petju in plesu. Čeprav je šlo za zelo resne stvari, je mogoče reči, da je bilo na Prešernovem trgu v soboto precej prešerno vzdušje. Četrte množične demonstracije v samostojni Sloveniji so kljub grožnjam, ki so jih sindikati prejeli pred tem, minile brez izgredov, številčno okrepljeni policisti, celo na konjih, so dogajanje opazovali le od daleč.
Za demonstracije pod geslom Za dostojne plače in varno starost je mogoče reči, da so dokazale enotnost sindikatov, posebno vrednost pa jim je dalo še dejstvo, da so se demonstracijam pridružile tudi dijaške, študentske in upokojenske organizacije. Tudi govorniki so kot temelj za dosego zahtev izpostavili pomen solidarnosti med delavci, sindikati in generacijami. Glavni zahtevi demonstracij sta bili dve: dvig minimalne plače s sedanjih 459 na šeststo evrov neto ter umik spornih predlogov pokojninske reforme, zlasti upokojitvene starosti pri 65. letu. Po podatkih sindikatov prejema v Sloveniji 150 tisoč delavcev plačo okoli petsto evrov, na ministrstvu za delo pa so izračunali, da je prag revščine pri 562 evrih neto na mesec. Pri upokojevanju sindikati vztrajajo, da ostane upokojitveni pogoj izpolnjena 40-letna delovna doba in da izenačevanje moških in žensk pri tem ni pravično.
Najpogosteje omenjeni imeni na transparentih in demonstracijah sta bili ime predsednika vlade Boruta Pahorja in direktorja GZS Sama Hribarja Miliča, ki sta se kot predstavnika drugih dveh socialnih partnerjev v dneh pred tem najbolj izpostavila. Kot smo že poročali, so na GZS izračunali, da bi dvig minimalne plače na šeststo evrov neto, torej za trideset odstotkov, pomenil stečaj številnih podjetij in kar 75 tisoč novih brezposelnih, premier pa je še dan pred demonstracijami odločno vztrajal pri predlagani pokojninski reformi. Predstavniki sindikatov so, če zahtevam demonstrantov ne bodo ugodili, tudi v soboto napovedali pripravo splošne stavke in celo delavsko zasedbo podjetij in zavodov.