Delavci bodo zavzeli Ljubljano
Delavski protest, ki ga za soboto pripravlja Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (pridružili se bodo tudi drugi), bo vlado in menedžerje opozoril, da imajo delavci dovolj nizkih plač. Zahtevajo tudi pravično pokojninsko reformo.
Kranj – Sredi meseca je stavko v Sloveniji že organiziral SKEI, vodja tokratnih protestov pa je ZSSS, ki se jim bodo pridružili tudi drugi. »Naše bistvene zahteve so plačilo minimalne plače v višini šeststo evrov neto, kar je znesek, ki je nad statistično izračunanim pragom revščine in omogoča delavcem, ki pošteno delajo, preživetje. Zahtevamo tudi pravično reformo pokojninskega zakona, ki bo pravična do sedanje generacije delavcev kot tudi do mlajše, ki se kasneje vključi v delo; 40 let delovne dobe bi moralo zadostovati za dostojno pokojnino ne glede na doseženo starost,« pojasnjuje Romana Oman, sekretarka območne ZSSS Gorenjske.
Avgusta letos je 178 tisoč zaposlenih v Sloveniji prejelo manj kot 600 evrov neto plače, od tega več kot 21 tisoč minimalno plačo 459 evrov neto, na Gorenjskem 1.162 zaposlenih. »Delavci imajo enostavno dovolj, ne samo prenizkih plač, ki ne omogočajo dostojnega preživetja, pač pa tudi vsesplošnega zanemarjanja, poniževanja in razvrednotenja njihove vloge v podjetjih. Zato so upravičeno razočarani in jezni, tako na delodajalce in državo kot tudi na sindikate, čeprav je jasno, da krize nismo zakrivili sindikati,« kolegico dopolnjuje Rajko Bakovnik, predsednik Sveta gorenjskih sindikatov.
Podatki o slabih poslovnih rezultatih, nelikvidnosti, upadanju naročil, izgubah in nizki dodani vrednosti gospodarstva ne naletijo na razumevanje delavcev, ki imajo nizke plače in živijo v strahu pred izgubo dela. Razlog za nezadovoljstvo niso le plače, ampak tudi položaj v podjetjih in celotni družbi. Z zniževanjem delavskih ekonomske in socialne varnosti (več deset tisoč s svojim rednim delom ne more pokriti minimalnih življenjskih stroškov (ti znašajo 562,07 evra), narašča pa tudi njihova odtujenost, nemoč in celo odvečnost v podjetjih. Bakovnik pravi, da postajajo le še nepotreben strošek v poslovnih procesih. Letos se je stopnja brezposelnosti na Gorenjskem skoraj podvojila.
Za sobotni protest v obeh sindikalnih enotah (podobno pa tudi drugje) še zbirajo enote, vendar naj bi v prestolnico odšli iz vsakega podjetja na Gorenjskem. Romana Oman opozarja, da so poleg naštetih zahtev delavcev tudi druge težave. »Nesprejemljivi so predlogi za zdravstveno reformo, napovedane spremembe prejemanja nadomestil na Zavodu za zaposlovanje in druge reforme. Oblasti in delodajalcem moramo pokazati, da se pravice lahko spreminjajo le v soglasju z delavci,« pravi. Če sobotni protest ne bo zalegel, pa sindikati že napovedujejo organizacijo splošne stavke.
Pri stavki SKEI smo opazili, da so delodajalci zaposlenim grozili ali pa ukazali, da morajo izpadlo delo nadomestiti v soboto. Tokratni protesti neposrednega vpliva na gospodarsko škodo ne bodo pustili, obstaja pa bojazen, pravi Omanova, da bodo delodajalci napovedali inventure ali prerazporejali delovni čas. »Zaenkrat oviranja naših članov pri udeležbi na demonstracijah ni,« pojasnjuje sekretarka. Rajko Bakovnik pa še pravi, da so v SGS proti enostranskim stavkam in tekmovanju sindikatov, saj neusklajeno delovanje v podjetja vnaša le zmedo: »Hkrati pa nasprotujemo vsem stavkovnim zahtevam, ki bi članom zagotovile višje pravice oziroma ugodnosti kot nečlanom, saj bi to povzročilo sistemsko neenakopravnost zaposlenih.«