A te na karate?
Tak predlog vam lahko da karateist oziroma učenec, oblečen v belo uniformo, ki se ji reče karategija ali po bolj domače in vse splošno slovensko kimono.
Karateisti vadijo pod vodstvom senseija, kar pomeni, da je učitelj ali mojster. Na karate vas lahko v dodžu ali v preprosti telovadnici, mogoče tudi kjerkoli v naravi.
Karate je vzhodnoazijska borilna veščina z dvojno vlogo. V prvi vlogi gre za borilno veščino z otočja Okinava, razvito proti koncu 19. stoletja z združevanjem tradicionalnih okinavskih metod goloroke borbe. V drugi vlogi pa se izraz karate danes, predvsem izven azijskega prostora, najpogosteje uporablja kot splošni izraz za veliko število modernih golorokih borilnih veščin, ki izhajajo iz Japonske od začetka 20. stoletja dalje pod neposrednim vplivom okinavskega Karateja. Skupen imenovalec obeh vlog je goloroka borilna veščina.
Kranj ima karate klub s kar 40-letno tradicijo. V klubu so s tem borilnim športom seznanili blizu tri tisoč Kranjčanov in Kranjčank. Karate klub Kranj odlikuje tradicija, stalnost, kar pomeni, da v njem še vedno vadi po nekaj članov iz vsake generacije. Skupaj ima Karate klub Kranj več kot dvesto članov, od osnovnošolcev do petdesetletnikov.
Kranjski klub je eden redkih v Sloveniji, v katerem vadijo okinavsko Uechi-Ryu šolo karateja, ki se uvršča med tiste okinavske šole karateja, ki imajo dokazan neposredni izvor na Kitajskem. V primerjavi z bolj razširjenimi šolami karateja v svetu, kot so Shotokan, Wado-Ryu-Shito-Ryu in Goju-Ryu, je Uechi-Ryu tehnično najbolj podoben Goju-Ryu šoli, čeprav z njo nima neposredne zveze. Z Okinavo, domovino karateja, je klub navezal tesne stike in zato jo njihovi člani redno obiskujejo že 25 let. V tej zibelki karateja se stalno izobražujejo, izpopolnjujejo in tekmujejo. Karate klub Kranj je bil v letih 2005, 2006, 2007 in 2008 je bil zaradi tekmovalnih uspehov razglašen za najuspešnejši klub te zveze.
V Karate klubu Kranj stremijo k zagotavljanju kvalificiranih trenerjev, inštruktorjev in vaditeljev. Našteti se stalno izpopolnjujejo in imajo potrebno licenco za poučevanje. Klub zagotavlja kakovostne in redne vadbe za vse člane, ki lahko postopno napredujejo do visokih mojstrskih nazivov. Seveda brez tekmovalcev in tekmovanj tudi ne gre. Klub je do zdaj vzgojil čez trideset državnih prvakov in je ustvaril celo vrsto državnih reprezentantov. Nekateri dosegajo tudi odlične uvrstitve v evropskem in svetovnem merilu. Tjaša Ristič in Janez Perhavec sta se uvrstila na mladinsko svetovno prvenstvo, ki se je dogajalo v Maroku.