Smetišče prosvete

Znanka moje dobre znanke, lahko bi rekla tudi znanka v drugem kolenu, ima šoloobveznega otroka. Fantek ali punčka, za ta diskurz je to povsem nepomembno, obiskuje tretji razred ene od slovenskih osnovnih šol. Torej. Znanki iz drugega kolena ali bolje rečeno njenemu naraščaju grozi premestitev iz normalne šole, če se smem tako izraziti, v pomožno. Šolska psihologinja je namreč presodila, da otrok ni dorasel učnemu programu. Da je, skratka, njegov um ali razum milo rečeno nekoliko prizadet oziroma v deficitu.

Poglejmo, v čem je bistvo. Otrok ima res težave z učenjem. Branja, denimo, se je naučil veliko težje kot sovrstniki. Ampak. Pomanjkanje bistrosti nadomešča z neverjetno pridnostjo, vztrajnostjo in z željo biti enakovreden sovrstnik. Tisto, na čemer je otrok pri pogojno rečeno strokovni presoji »padel«, je računstvo. Malo težje mu gre odštevanje in seštevanje kot vrstnikom, zaradi česar ga ta ista stroka namerava prestaviti v pomožno šolo.

Kajpada ne trdim, da so vsi otroci sposobni prestati preizkušnje osnovnošolskega »študija«. So tudi takšni, ki se jim umski razvoj ustavi na ravni debila. (Mimogrede, v naši politiki lahko na vsakem koraku, pomeni v vsaki stranki srečamo ljudi, za katere ni povsem jasno, koliko točk imajo v glavi, pa vendar odločajo o pomembnih zakonih ali čem drugem, ampak to je druga tema.) In ti otroci nedvomno sodijo v šolo s prilagojenim programom. Ne zaradi okolja, pač pa zaradi njih samih; se pravi zaradi njihovega dobrega. Če pa neki nadobudnež ne dojame računstva enako hitro kot vrstniki, pa še zdaleč ni rečeno, da je umsko manj nadarjen. Lahko blesti v maternem jeziku. Lahko blesti v petju. Lahko blesti v risanju in tako naprej.

Kdo, za vraga, pa je matematiko postavil za tako pomembno življenjsko normo, da brez integralov v sodobni družbi ni mogoče kakovostno živeti in preživeti. Odštevanja, seštevanja, množenja in deljenja pa se je, da se razumemo, dotični otrok sposoben naučiti. Poglejmo enega največjih umov v zadnjih dva tisoč letih razvoja znanosti, se pravi fizika Alberta Einsteina. (Saj poznate njegovo veleumno formulo: energija je masa krat svetlobna hitrost na kvadrat, ampak tudi to je druga tema.) No in ta isti Einstein je imel, kot je znano, kar nekaj težav z matematiko, a ga to, pri njegovi visoki znanosti, ni prav nič oviralo. Mu je zapletene matematične probleme pač reševala soproga.

Skratka. Drži, v življenju posameznika je lahko matematika, v mislih imam seštevanje in odštevanje, recimo, denarja, bistvenega pomena. Drži pa tudi, da je mogoče s frizersko izobrazbo odlično preživeti. Povedano drugače, osnovna šola ni poligon tekmovalnosti, brezosebnosti, zavidljivosti, zavistnosti in kar je drugih »akademskih« norosti, temveč temelj, na katerem vsak posameznik zida ter dopolnjuje osnovno, izhodiščno znanje.

Kratko malo gre za krizo vrednot. Namreč, kaj je v sodobni slovenski družbi sploh temeljna (osnovnošolska) vrednota: priprava naših najmlajših na odgovorno in kolikor se le da razumno ravnaje in dejanje v odraslosti ali produkcija znanstvenikov na osnovnošolski ravni. Po mojem videnju stvari gre prej za drugo kot za prvo. Žal, moram dodati.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 20. julij 2012 / 07:00

Izbrana izvajalca analiz medu

Vzorce medu za interno kontrolo in ocenjevanje medu je treba posredovati čim prej.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Nina v duetu z Goranom

Nina Pušlar je pred kratkim javnosti predstavila novo skladbo z naslovom Slečeno srce, ki jo je odpela tudi v oddaji Spet doma.

Prosti čas / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Piramida je poseben izziv

Skupina Tangels je ta čas zaposlena s promoviranjem singla Life goes up ter pripravo novih demo posnetkov za naslednjo skladbo in album, že nekaj časa pa jo lahko spremljamo tudi v oddaji Piramida, ki...

Kultura / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Dobre popotnice za naprej

Glasbena šola Škofja Loka je praznovala svojo 60-letnico. Njen izjemen napredek v zadnjih desetih letih smo lahko zaznali tudi v bogatem programu na torkovem slavnostnem koncertu.

Kultura / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Iz družinskega albuma

V preddverju Sokolskega doma so na ogled dela akademskega slikarja Jurija Kalana.

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Prva plačila za hribovska območja

Ljubljana - Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja bo do konca tega tedna izdala 38 tisoč odločb o plačilih za hribovska in druga območja z omejenimi možnostmi za kmetijs...