Himni koroških Slovencev
Slovenci na Koroškem se te dni spominjajo ljudi, ki so napisali besedilo in uglasbili najbolj znani koroški pesmi, "himni Slovencev na Koroškem" `N`mav čez izaro´ in Rož, Podjuna, Zila. To so duhovnika, pesnika in skladatelja Franc Treiber in dr. Janko Mikula ter organist, zborovodja in skladatelj Pavel Kernjak.
Stodeseti obletnici rojstva (1899) in tridesetletnici smrti (1979) Pavla Kernjaka iz Trebinje pri Št. Ilju/St. Egyden je bilo letos posvečenih že nekaj prireditev. Televizija Slovenija je o njem posnela tudi film. Mežnarjevega Pavla, kot so rekli Kernjaku, se bo v nedeljo, 15. novembra, z osrednjim koncertom spomnila tudi Slovenska prosvetna zveza. Spomnili se bodo tudi 100-letnice rojstva skladatelja Radovana Gobca. Prvi koncert bo ob 15. uri v Pliberku, drugi pa ob 19.30 v dvorani mestne hiše v Borovljah. Nastopili bodo mešani pevski zbor Bilka iz Bilčovsa, mešani pevski zbor Podjuna iz Pliberka, mešani pevski zbor Danica iz Šenprimoža, tenorist Gabrijel Lipuš, pianistka Zarja Vatovec, godba na pihala iz Šmihela in glasbeniki Slovenske filharmonije iz Ljubljane. Program bo povezovala Mira Groetschnig-Einspieler.
V Ločah ob Baškem jezeru/Latschach am Faaker See so se minulo nedeljo spomnili dveh pomembnih rojakov. Na zunanjem zidu cerkve, ob grobovih in ploščah pokojnih dušnih pastirjev (med njimi je tudi Jakob Knaflič, ki je bil leta 1841 rojen na Bledu) so odkrili plošči duhovnikoma Franci Treiberju (1809 – 1878) in dr. Janku Mikuli (1904-1988). Franc Treiber, rojen v Bačah, naj bi po pričevanju dr. Pavla Zablatnika leta 1855, ko sta mu umrla mama in oče in se je vračal na prazen dom, napisal in prvič zapel pesem »N'mav čez izaro«. Na njegovem pogrebu 24. oktobra leta 1878 naj bi rožanski pevski zbori njemu v slovo zapeli tudi to pesem, ki je postala himna Slovencev na Koroškem. Dr. Janko Mikula, rojen na Hribru/Oberaichwald ob Baškem jezeru, pa je leta 1938 skupaj s kmetom Jankom Olipom iz Sel napisal besedilo za drugo himno Slovencev na Koroškem, za pesem Rož, Podjuna, Zila. Pesem, ki jo je uglasbil Pavle Kernjak, je bila napisana v spomin na koroškega duhovnika Vinka Poljanca, ki je zaradi nacističnega trpinčenja v celovškem zaporu umrl leta 1938 in je bil prva žrtev nacizma med koroškimi slovenskimi duhovniki.