Kaj vprašati državljane
Ta teden se glavnina vročih političnih razprav suče okoli referenduma, ki naj bi ga izvedli o arbitražnem sporazumu med Slovenijo in Hrvaško.
Ljubljana - Za posvetovalni referendum še pred ratifikacijo arbitražnega sporazuma, ki sta ga prejšnjo sredo v Stockholmu podpisala premierja Slovenije in Hrvaške Borut Pahor in Jadranka Kosor, se je najprej zavzel predsednik države Danilo Türk, nato pa tudi premier Borut Pahor. Predlog je podprla koalicija, v ponedeljek pa so koalicijske poslanske skupine (SD, LDS, Zares in DeSUS) vložile predlog za razpis posvetovalnega referenduma. Predlog referendumskega vprašanja je naslednji:
Ali se strinjate s tem, da državni zbor Republike Slovenije sprejme predlog o ratifikaciji Arbitražnega sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Hrvaške ..., v katerem je med drugim določeno:
- da arbitražno sodišče določi potek meje med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in morju, stik Slovenije z odprtim morjem, režim za uporabo ustreznih morskih območij in
- da noben enostranski dokument ali dejanje katere koli strani po 25. 6. 1991 za naloge arbitražnega sodišča nima pravnega pomena in ne zavezuje nobene strani v sporu ter nikakor ne prejudicira razsodbe?
Opozicija, ki se je že pred predlogom koalicije zavzemala za razpis zakonodajnega referenduma o arbitražnem sporazumu, ki bi bil za vlado bolj obvezujoč, je do predloga kritična, pripombe ima na vsebino referendumskega vprašanja, ki se ji zdi nejasno in zavajajoče. Premier Pahor je sredi tedna sporočil, da je pripravljen umakniti predlog za razpis posvetovalnega referenduma in k temu nagovoriti koalicijske partnerje, če se opozicija zaveže, da ne bo zahtevala naknadnega zakonodajnega referenduma. Opozicijske stranke ne kažejo pripravljenosti, v stranki SDS so denimo poudarili, da se želi Pahor »najprej izogniti odgovornosti in arbitražni sporazum z zavajajočim in nejasnim vprašanjem pošilja na posvetovalni referendum, potem pa posreduje opoziciji pred očmi slovenske in evropske javnosti 'mešetarsko' ponudbo, kot da bi oboji bili lastniki tistega, s čimer naj bi trgovali«. Opozarjajo, da gre za vprašanje slovenskega nacionalnega interesa in da tu ne more trgovati nihče, arbitražni sporazum pa po njihovem namesto poti do rešitve ustvarja nove probleme in nove delitve.
Tako si koalicija in opozicija podajata žogico o referendumu o arbitražnem sporazumu, za katerega pa ne kaže, da bi še letos doživel obravnavo v državnem zboru. Za včeraj so bila dogovorjena usklajevanja glede pobude o ustavni presoji arbitražnega sporazuma.