Trebušni krči pri dojenčku
Trebušni krči prizadenejo enega od petih dojenčkov, pogostejši so pri dečkih. Ponavadi se pojavijo v starosti nekaj dni do nekaj tednov in lahko trajajo tudi tri mesece.
Starši se morajo zavedati, da krčevit jok dojenčka pomeni, da je v stiski, zato ga je potrebno vzeti v naročje in mu poskušati pomagati. O trebušnih krčih ali kolikah smo se pogovarjali z Aleksandro Mernik Merc, dipl. medicinsko sestro, mednarodno pooblaščenko za laktacijo (IBCLC), spec. psihoterapije.
Kaj so trebušni krči?
»Trebušni krči pri dojenčku so stanje, pri katerem popolnoma zdrav dojenček postane nemiren, joka ali kriči in vleče noge k sebi. Dojenčki imajo bolečine v predelu trebuščka, ki pa niso organskega izvora.«
Zakaj trebušni krči nastanejo? Kdaj najpogosteje nastopijo?
»Možnih vzrokov za nastanek trebušnih krčev je lahko več, natančen vzrok pa je težko določiti. Dojenčki v starosti od nekaj dni do 12. - 16. tedna starosti imajo zelo pogosto občasne napade krčev v trebuščku, ki jih spremlja neutolažljiv nemir ali jok. Trebušni krči nastopajo pri enem od petih otrok, bolečine večinoma nastopijo med drugim in tretjim tednom starosti. Pojavljajo se pri obeh spolih, pogosteje pri fantkih. Pri večini otrok je najhuje v šestem tednu starosti, v starosti 12 tednov pa trebušni krči postopno ponehajo. Pojavljajo se tako pri dojenih otrocih kot pri tistih, ki so hranjeni z mlečnimi formulami. Običajno se pojavljajo v poznem popoldanskem ali zgodnjem večernem času.«
Kako jih starši lahko prepoznajo?
»Dojenček s trebušnimi krči glasno joka, je nemiren, krči kolena, pogosto ima vetrove, lahko stiska pesti, v obraz je rdeč, okrog ust pa bled in se ga ne da potolažiti. Joka lahko tudi do dve ali tri ure skupaj, med jokom pa hlastno išče bradavico ali dudo, ki pa jo že v naslednjem trenutku zavrne. Včasih mu uspe zadremati za nekaj trenutkov, a se prav kmalu predrami s hudim jokom. Le začasno mu odleže po odvajanju blata ali zraka.«
Kateri so najpogostejši vzroki za nastanek trebušnih krčev?
»Najpogostejši vzroki so nerazvitost prebavnega sistema, pospešeno gibanje črevesja, prekomerno hranjenje ali lakota dojenčka, če dojenček ob hranjenju zaužije preveč zraka, slaba tehnika dojenja, premajhna ali prevelika luknjica na dudi, določena vrsta hrane pri materah lahko vpliva na pojav trebušnih krčev pri dojenem dojenčku.«
Kako lajšamo trebušne krče?
»Dobro je paziti, da dojenček v času hranjenja ne zaužije prekomerne količine zraka, da je dojenček pred začetkom hranjenja umirjen in dobro je podreti kupček po možnosti že med ali pa vsaj po končanem obroku. Dobro je imeti ustaljen red in način hranjenja, prav tako tudi pri ostalih aktivnostih, priporočljiva je umirjenost v popoldanskem in večernem času. Ob pojavu krčev otroka vzamemo v naročje, ga pestujemo, zibamo, nosimo, lahko nam leži preko rame ali pa ga položimo v vrečo za nošenje dojenčkov. Zelo jih pomiri kožni stik (kengurujčkanje). Zelo pomembno je, da so starši pomirjeni in vedo, da bo težava minila. Med izbruhi joka pomaga tudi nežna glasba in prijetno, mirno okolje. Otroka lahko položimo s trebuščkom na topel termofor, ki je ovit v brisačo. Položimo ga na trebušček ali pa ga pestujemo v naročju tako, da si ga položimo na roko, tako da leži s trebuščkom navzdol. Nekaterim dojenčkom pomaga masaža trebuščka v smeri urinega kazalca.
V tem času lahko tudi okopamo dojenčka. Topla kopel večino dojenčkov sprosti in bo tako čas najhujšega joka hitreje minil. Če dojenček kopanja ne mara, ga ne razburjamo še dodatno. Dojenčku lahko ponudimo čaj ali kapljice proti krčem. Vendar nobenih zdravil, ne da bi se predhodno posvetovali z osebnim izbranim pediatrom dojenčka.«