Hrbtenica vam bo hvaležna
Vsak človek se vsaj enkrat v življenju sreča z bolečinami v hrbtenici.
Za vzdrževanje zdrave hrbtenice in preprečevanje bolečin je pomembno najti pravo ravnovesje med aktivnostjo in počitkom. Vsaj toliko kot redna telesna aktivnost in skrb za primerno razvit mišični steznik (hrbtenične in trebušne mišice) je pomemben tudi kvaliteten počitek.
Najpogostejše so težave zaradi bolečin ledvenega dela hrbtenice, kar je posledica naše pokončne drže. Hrbtenica je ukrivljena v obliki podaljšane črke S (vratna in ledvena vbočenost in prsna izbočenost). To predstavlja za hrbtenico povečano obremenitev, predvsem ledvenega dela. Zaradi tega so tudi degenerativne spremembe in z njimi povezane težave in bolečine tu najbolj pogoste. Hrbtenica je stalno obremenjena, najmanj pri ležanju, največ pri stanju in dvigovanju bremen.
Pravilne drže telesa se moramo naučiti, tako pri stanju, dvigovanju in prenašanju bremen, sedenju, ležanju in predvsem pri delu. Najpogostejši vzroki bolečin v hrbtenici so slaba telesna drža, prekomerna in nepravilna obremenitev, slabo ležišče, pomanjkanje fizične kondicije, prekomerna telesna teža in pomanjkanje telesne prožnosti. Pomembno je, da se med spanjem spočijemo, saj se med spanjem organizem regenerira in se tako pripravi na vsakodnevne napore, ki jih zahteva sodoben način življenja.
Ležišče: ne pretrdo ne premehko
Včasih je bilo med ljudmi razširjeno mnenje, da mora biti postelja trda, danes pa vemo, da je dobra postelja taka, ki se idealno prilega telesu in ga enakomerno podpira v vseh točkah. Če je ležišče pretrdo, nam podpira telo le v nekaj točkah, namesto da bi bilo telo enakomerno podprto v vseh točkah. Če pa je ležišče premehko, nam ne nudi ustrezne podpore, oziroma jo nudi na napačnih mestih. Z izbiro primerne trdote ležišča dosežemo, da ima telo med ležanjem čimbolj naraven položaj.
Material, iz katerega je narejena dobra postelja, mora zadrževati toploto, ne sme zadrževati vlažnosti, predvsem pa mora biti dobro zračen. Za ljudi s telesno težo do 70 kilogramov je primerno ležišče iz lateksa, iz umetnih kakovostnih pen, pa tudi žepkasto vzmetenje nudi primerno oporo. Ljudje s prekomerno telesno težo pa naj raje izberejo ležišče s klasičnim vzmetenjem.
Spominska pena, ki telo objame, nam daje občutek toplote. Taka pena je primerna za tiste, ki jih nenehno zebe. Za ljudi, ki se čezmerno potijo, pa je boljša izbira ležišča s tkanino, ki odvaja vodo v kombinaciji z vzmetenjem, saj je tako ležišče bolj zračno.
Vodna postelja
Za zdravo ležišče in pravilno lego in podporo telesa je potrebno zagotoviti tudi primerno podlago. Najprimernejša je podlaga iz prožnih letev. Tudi vodna postelja se dobro prilega telesu in ga enakomerno podpira v vseh točkah. S tem nam nudi idealno razbremenitev hrbtenice, zaradi toplote in blagega pritiska pa omogoča mišicam in vezem, da se pravilno sprostijo.
Pomembno vlogo pri ležišču ima tudi vzglavnik, saj z njim podpremo glavo in uravnavamo linijo hrbtenice. Pri ležanju na boku mora biti vzglavnik višji, kot če spimo na hrbtu ali trebuhu.
Pred nakupom si je potrebno ponudbo ležišč dobro pregledati in preizkusiti, saj nam nekajminutni test v trgovini ne zadostuje za pravilno odločitev. Ležišče je potrebno primerno in redno vzdrževati. V vsakem primeru pa priporočamo menjavo ležišča vsakih deset let in to iz higienskih razlogov. Na spanje vpliva tudi temperatura v spalnici. Optimalna temperatura je 18 stopinj Celzija, saj se pri tej temperaturi metabolizem telesa nekoliko upočasni, s tem pa telo še bolj počiva.