Obrali bi priseljence
Vroča razprava gorenjevaško-poljanskih svetnikov o uvedbi komunalnega prispevka ni obrodila sadov. Predlog ni bil sprejet.
Gorenja vas – Nekatere krajevne skupnosti v občini so predlagale nižji komunalni prispevek, saj morajo krajani pri urejanju cest prispevati od petdeset do šestdeset odstotkov vrednosti investicije, kar je občinska uprava upoštevala. Investitorji do sedaj, razen pri gradnji v Vršajnu in Dobenski Ameriki, niso plačevali komunalnega prispevka, po novem pa naj bi za objekt s 150 kvadratnimi metri tlorisne površine na štiristo kvadratnih metrih veliki parceli odšteli približno 3600 evrov, Občina Gorenja vas-Poljane pa bi jim v zameno ponudila cesto in odvoz odpadkov. Objekt enakih dimenzij, priključen na vodovod, bi komunalni prispevek zvišal na 5500 evrov, kjer je kanalizacija, na šest tisoč evrov.
»S tem bi občina zbrala 150 tisoč evrov na leto in namenila za gradnjo nove infrastrukture, ne nazadnje tudi za financiranje evropskih projektov,« je povedala Kristina Knific iz občinske uprave. Strinja se, da so krajani veliko vlagali v ureditev cest in gradnjo vodovodov, zato so za drugo obravnavo zneske zmanjšali za polovico. »Kje je razumna meja zniževanja komunalnega prispevka, saj s tem znižujete prihodke proračuna? Sedaj mislite na krajane, ki so vlagali v cesto, kdo jo bo pa obnavljal in zakaj bi priseljencem zniževali ceno,« pa je svetnike vprašal Gvido Modrijan iz podjetja Locus, ki je pripravilo program komunalnega opremljanja.
»Krajani so za lokalne ceste plačevali tudi do sedemdeset odstotkov vrednosti investicije, sedaj pa bi morali zaradi urejene ceste plačati višji komunalni prispevek,« se je čudil Bogo Žun in opozoril, da so vse ceste še vedno na zasebnih zemljiščih. »Tudi 3600 evrov je z vidika pravičnosti preveč, saj ima lahko nekdo do (nove) hiše še makadamsko cesto, odvoz smeti pa tristo metrov od nje,« se z višino prispevka ni strinjal Miha Peternel, Izidor Mrak pa je dodal, da so v preteklosti plačevali za ceste, otroci pa jih bodo sedaj plačali še enkrat.
»Zneski so sedaj sprejemljivejši, a ne razumem, zakaj ne bi šli domačinom bolj na roko kot priseljencem. Mar na ta način spodbujamo, da bodo otroci ostali v hribih,« se je vprašal Janez Pelipenko. »Tak odlok v času recesije ni primeren, tudi 150 tisoč evrov je malo za naš proračun, sosednje občine pa imajo nižji komunalni prispevek,« je zatrdil Marko Kržišnik. Na drugi strani je Knifičeva vprašala: »Je prav, da nekdo nič ne plača, sosedi pa so za cesto prispevali denar?« Župan Milan Čadež je svetnike tudi opomnil, da le še njihova občina ne zaračunava komunalnega prispevka, kljub temu pa so svetniki glasovali neodločeno (šest proti šest, trije vzdržani) in tako odlok zavrnili.