Sporni asfalt v Vrbi
Občina Žirovnica je asfaltirala makadamsko parkirišče pod Prešernovo hišo v Vrbi, kar je razjezilo kranjski zavod za varstvo kulturne dediščine.
Vrba - Zavod za varstvo kulturne dediščine Kranj je Inšpektoratu RS za kulturo prijavil Občino Žirovnica, saj je brez pridobitve kulturno-varstvenih pogojev in soglasja asfaltirala makadamsko parkirišče pod Prešernovo hišo v Vrbi. Žirovniški župan Leopold Pogačar je pojasnil, da nikakor niso želeli ignorirati zavoda, pač pa so menili, da njegovega soglasja ne potrebujejo, saj so parkirišče obnavljali in tako niso potrebovali niti gradbenega dovoljenja. Slednje pa še ne pomeni, da ni treba pridobiti kulturno-varstvenega soglasja, še zlasti, če gre za območja kulturne dediščine, odgovarja Miloš Ekar, vodja kranjske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine: »Gre za območje naselbinske dediščine Vrba na Gorenjskem – vas, vpisano v register kulturne dediščine pri ministrstvu za kulturo, ki je predlagano tudi za spomenik državnega pomena. V prostorskih aktih piše, kako je treba ukrepati v takih primerih. Za prvotno ureditev parkirišča so bili izdani kulturno-varstveni pogoji. Občina bi se lahko držala tudi teh in se pred posegom posvetovala še z našim konservatorjem.«
Ekar je prepričan, da je občina z asfaltiranjem parkirišča naredila škodo: »Gre za veliko črno površino sredi zelenja. Parkirišča ne bi smeli urejati z nasilno rešitvijo, morali bi ga urediti tako, kot je bilo doslej, torej s plastičnimi rešetkami ali pa na primer z betonskimi tlakovci, ki omogočajo zazelenitev.« A vnovična ureditev parkirišča s plastičnimi rešetkami, tako župan Pogačar, ne bi bila dobra rešitev, saj je plastika enkrat že popokala pod težo avtobusov, enako pa bi se po njegovem mnenju zgodilo tudi s tlakovci: »V Vrbo se na leto pripelje 24 tisoč obiskovalcev, tu se zvrsti na stotine avtobusov.« Ob tem dodaja še, da se mu asfalt ne zdi tako sporen, saj ne nazadnje asfaltirana cesta vodi tik ob Prešernovi hiši, poleg tega pa so za parkirišče pri Cestnem podjetju Kranj naročili poseben asfalt, ki z obrabo pridobiva zeleno barvo. »Želeli smo samo urediti dotrajano parkirišče, plastika je bila zdrobljena in je razpadala, bilo je blatno, zaradi česar sem poslušal očitke ljudi …,« je še dejal Pogačar in dodal, da se bodo odslej pred vsakim tovrstnim posegom posvetovali z zavodom.
Z inšpektorata RS za okolje so nam odgovorili, da o prijavi še niso odločali, Ekar pa je razložil, da bi v tem primeru lahko inšpektorat zahteval tudi povrnitev v prvotno stanje ali popravek nastale škode v skladu s prvotno izdanimi kulturno-varstvenimi pogoji.