Menih pri počitku
Lepenatka (1425 m) in Rogatec (1557 m) - Tura, na kateri bomo v enem dnevu združili nezahteven in zelo zahteven vzpon. Vzpon s čudovitim razgledom na Kamniško-Savinjske Alpe in vzhodne Karavanke.
Danes se bomo spet podali v savinjski konec in obiskali travnati vrh, na katerem se v poletnih mesecih pase živina. Lepenatka je travnat vrh, ki smo ga opazovali že s planine Podvežak.
Z gorenjske strani se zapeljemo do Kamnika in nadaljujemo proti sedlu Černivec. Spustimo se proti Gornjemu Gradu. Peljemo mimo prvega smerokaza za Lenart, po 1500 metrih pa je druga tabla Lenart, ki nas usmeri levo. Pred seboj tudi že vidimo cerkev v Gornjem Gradu. Zavijemo levo in nadaljujemo po asfaltirani in nato makadamski cesti kar naravnost. Nadaljujemo ob potoku navzgor. Cesta potok zapusti, mi pa še kar nadaljujemo do parkirišča, kjer je smerokaz proti cerkvi sv. Lenarta (5 minut) ter proti Lepenatki in Rogatcu.
Predlagam sledečo pot vzpona: po cesti nadaljujemo proti cerkvi sv. Lenarta in tik pred cerkvijo zavijemo strmo levo v breg. Markirana steza nas bo pripeljala na zgornjo cesto, ki ji sledimo kar naravnost. Prečimo hudournik in se nato v okljukih po dobro vzdrževani poti strmo dvigamo skozi gozd. Po približno pol ure vzpona strmina popusti. A le za kratek čas, saj se pot kmalu spet postavi pokonci. Običajno blatna pot nas pripelje do sedla Kal, 1285 m, kjer ima PD Gornji Grad tudi ličen bivak, ki je običajno zaklenjen.
S sedla Kal se usmerimo levo na greben. Vzpon do vrha Lepenatke poteka po zmernem travnatem pobočju. Najprej dosežemo prvi vrh, ali pa če hočete neizrazit greben, ki mu sledi še lahkoten vzpon do vrha. Na vrhu Lepenatke je žig, postreže pa nam tudi z lepim razgledom na Kamniško-Savinjske Alpe in sosednji Rogatec. Le kje poteka zelo zahtevna pot na vrh? Skalni stolpiči so me navdali z navdušenjem.
Z vrha se po travniku spustimo nazaj do sedla Kal in sledimo smerokazu za Rogatec. Za omenjeni vrh se uporabljajo različna imena: Rogač, Veliki Rogatec in Mrtvi menih. To ime je sploh zanimivo. Gora naj bi bila namreč od strani videti kot menih s kapuco, ki spi. Verjetno pa je ime povezano tudi z legendami cerkve sv. Lenarta.
V gozdu pot zavije levo, nato pa se začne zelo zahtevna pot proti vrhu. Iskreno priznam, da me je pot pozitivno presenetila. Zakaj? Zato, ker sta na celi poti dva klina in dve skobi, drugo pa je skala, ki nudi čudovito napredovanje proti vrhu. V spodnjem delu se povzpnemo čez razčlenjen skalni skok, nato pa pot zavije desno. Vzpon ni pretirano zahteven, ne smete pa biti vrtoglavi. Pot izstopi na vrhu enega od stolpičev, ki smo jih prej opazovali z Lepenatke, nato pa preči gozdni pomol, saj so omenjeni stolpiči rahlo odmaknjeni od glavnega vrha Rogatca. Grebenček ni zavarovan in je delno izpostavljen. Tik pod vrhom nas čaka še krajša strmina. Na vrhu je križ z zvoncem, vpisno knjigo in žigom.
Sestopili bomo po poti, ki na vrh pride s planine Špeh. Pot je običajno označena kot nezahtevna, a moje mnenje je drugačno. Precej strma pot, speljana med kamni, koreninami in zemljo, ki kar leze, leze in leze. Sploh po dežju zna vzpon na Rogatec predstavljati problem. Trenutno je na poti tudi nekaj podrtega drevja. Pot se strmo spusti do zapuščene kmetije na planini Špeh, kjer nas smerokaz usmeri nazaj navzdol do jeklenega konjička. Izberemo pot Gornji Grad mimo sv. Lenarta. Takoj pod tablo zavijemo na travnik in sledimo vidni travniški poti, ki zavije desno proti gozdu. V gozdu se pot začne strmo spuščati. V nekaj okljukih nas pripelje do hudournika, ki ga je potrebno prečiti. V tem delu je tudi voda. Če je vroče in nam je voda pošla, bo ta del več kot dobrodošel. Padajoča voda je lahko tudi naš tuš, a previdno tam spodaj, kajti skale so mokre.
Ko prečimo hudournik, pridemo do makadamske ceste, po kateri kar nadaljujemo. Pot pelje tudi mimo cerkve sv. Lenarta, ki se prvič omenja 1426, nastala pa je verjetno že stoletje prej. Z njo je povezanih ogromno legend. Skrita v gozdnih obronkih naj bi bila zaradi turških vpadov, po drugi strani pa naj bi se v njej skrivali pobegli menihi benediktinci, zato je cerkev tudi opasana z verigo.
Od cerkve do avta je še pet minut hoda. Zaključili smo še eno lepo turo!
Nadmorska višina: 1425 m in 1557 m
Višinska razlika: 496 m + 272 m
Trajanje: 4 ure
Zahtevnost: Lepenatka – 1 zvezdica, Rogatec – 5 zvezdic