Zbogom, samopostrežni terminali
Kartic zdravstvenega zavarovanja pacientom za storitve na Gorenjskem ni več treba potrjevati na samopostrežnih terminalih. Kartic ni treba menjati za nove, a jih morate obvezno imeti s seboj pri pregledu, izdaji recepta ...
Kranj – Gorenjska (javni in zasebni zdravniki, zobozdravniki, zdravniki specialisti, patronažna služba, fizioterapija …) je že v novem on-line sistemu kartic zdravstvenega zavarovanja, priključiti se mora le še nekaj domov za starejše občane in dobaviteljev medicinsko-tehničnih pripomočkov. Predvidoma do konca februarja, najkasneje pa junija 2010 naj bi bile v novem sistemu vse slovenske regije, zadnja bo ljubljanska. »Največja sprememba za zavarovance je, da za zdravstvene storitve na Gorenjskem ni več treba potrjevati kartic zdravstvenega zavarovanja na samopostrežnih terminalih. Po novem imajo namreč tudi zdravstveni delavci profesionalne kartice, s katerimi imajo vpogled v podatke zavarovanca in jih preverjajo neposredno v naših bazah prek spletnih povezav. Poleg zavarovalniških podatkov so na tej kartici tudi podatki o prejetih zdravilih in medicinsko-tehničnih pripomočkih. Ker gre za posebno občutljive podatke, je uveljavljen dodaten sistem varovanja (podatki, ki se prenašajo prek spleta, so kodirani, sistem beleži vse vstope) in tudi dostopi do obsega podatkov o zavarovancu so različni glede na pooblastila; dostop do predpisanih zdravil imata samo zdravnik in farmacevt, medicinske sestre lahko določene podatke samo berejo, ne morejo jih pa zapisovati …,« je povedal Srečko Erznožnik, direktor ZZZS, Območne enote Kranj.
Novost pa ne pomeni, da zavarovanci osebnih zdravstvenih kartic več ne bomo imeli. Stara kartica ostane, saj deluje tudi v novem elektronskem sistemu. Kartica, na kateri so identifikacijski podatki zavarovanca, je namreč ključ, s katerim potem posamezni izvajalec zdravstvene storitve dostopa do podatkov ZZZS ali prostovoljnih zavarovalnic. Zato jo moramo imeti vedno s seboj! »Zavarovanci morajo skrbeti le še za to, da nam vsako spremembo (na primer menjavo službe) čim prej sporočijo. Stare kartice z novimi menjamo postopoma, izključno zaradi dotrajanosti, poškodbe, kraje ali izgube kartice,« je razložil Erznožnik, in še: »Če bi odpovedala tehnika, mora zdravstveno osebje ravno tako opraviti storitev, podatke o zavarovancu pa preveriti naknadno.« Ljubljanska območna enota bo zadnja prešla na on-line sistem. Dokler ne bodo priključeni, pa morate zavarovanci, ki hodite na preglede ali na zdravljenje v ljubljansko regijo, še vedno potrjevati kartice.
Celotna nadgradnja sistema kartic zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji je ocenjena na približno štiri milijone evrov. Sistem bodo v prihodnje nadgradili z elektronskimi naročilnicami za medicinsko-tehnične pripomočke in z elektronski recepti. Na Gorenjskem je triindvajset samopostrežnih terminalov, za kaj jih bodo namenili v prihodnje, se na ZZZS še niso odločili.