Pogrešajo redarje, ki jih sploh ni
Gorenjevaško-poljanski občinski svetniki so na zadnji seji sprejeli občinski program varnosti, s katerim podrobneje določajo vrsto in obseg del redarstva.
Gorenja vas – Podlaga za izvajanje nalog redarjev je ocena varnostnih razmer v občini, hkrati pa občinski program varnosti upošteva bistveno večja pooblastila občinskih redarjev. Pred dvema letoma so v občinah Škofja Loka, Gorenja vas-Poljane in Žiri ustanovili medobčinski inšpektorat, v katerem so zaposleni tudi redarji, vendar jih vsaj za zdaj ni veliko videti v Poljanski dolini. »Redarjev trenutno ni, čeprav bi lahko opravljali nadzor nad mirujočim prometom in vandalizmom ob šolah. Menim, da bo potrebnega še nekaj časa, da se bo redarstvo prijelo,« je povedal pripravljavec programa Stanislav Mlakar.
Program varnosti v občini je bil sicer usklajen z občinsko upravo, policijo in medobčinskim inšpektoratom, vendar, tako Izidor Mrak, je zgolj načelen: »Pričakoval bi, da bo naš inšpektor podal konkretne in celovite predloge za izboljšanje varnosti v občini, ki bi jih tudi izvajali.« Še bolj oster je bil Bogo Žun: »To sploh ni program, saj ne predvideva niti števila redarjev v občini.« Elizabeta Rakovec, direktorica občinske uprave, je pojasnila, da sta bila ob vzpostavitvi inšpektorata zaposlena dva redarja, po načrtih naj bi bili trije: »V vmesnem času je dal eden odpoved, skupno pa naj bi v naši občini uporabili deset odstotkov enega redarja.« Viktor Mikek, medobčinski inšpektor je pojasnil, da so zaposlili dva nova redarja, ki pa morata najprej na izobraževanje: »Redar naj bi bil v vaši občini vsaj enkrat tedensko.« Kljub temu bo imel le malo pristojnosti, saj večina občinskih odlokov ne predvideva glob ali drugih sankcij za kršitelje odlokov.