Ekoteden v Preddvoru
Preddvorski učenci so ločevali odpadke, zbirali star papir, ustvarjali iz odpadnega materiala, spoznavali sončne elektrarne, uporabo toplotnih črpalk ...
Na OŠ Matije Valjavca v Preddvoru se je minuli teden vse vrtelo okoli ekologije. Na šoli so v sodelovanju z Gorenjskimi elektrarnami in občino pripravili drugi ekoteden. Učenci od prvega do četrtega razreda so ustvarjali iz odpadnega materiala in se naučili, kako je treba ločevati odpadke. »Ločevanje je pomembno zato, da uporabljene odpadke predelajo in iz njih še kaj naredijo,« je razložila Gaja Gregorc iz 3.a. Tako kot njeni sošolci je v šolo prinesla nekaj odpadkov, ki so jih nato ustrezno razvrstili po zabojnikih za plastiko, pločevinke, biološke odpadke, steklo in nevarne odpadke. Slednje so pobližje spoznali petošolci, ki so si ogledali postajo za nevarne odpadke pred Jelovico. »Nevarne odpadke ne smeš metati v navadne zabojnike za smeti. V šoli smo zbrali spreje, baterije, lake, stara zdravila, odslužene adapterje … in jih nesli na odlagališče nevarnih odpadkov,« sta povedala petošolca Žiga Tišler in Jan Korent. Skupaj z vrstniki iz petih razredov sta spoznavala tudi pomen zmanjšanja prostornine odpadkov.
Šestošolci so spoznavali sončne elektrarne; nameščeno jo imajo namreč tudi na šoli, v sedmem razredu pa so se posvetili Hidroelektrarni Lomščica. »Izvedeli smo tudi marsikaj o obnovljivih virih energije, ki bodo v prihodnosti zaradi podnebnih sprememb imeli veliko vlogo,« je povedal sedmošolec Jaka Zaplotnik. V osmem razredu so se ukvarjali z uporabo toplotnih črpalk, devetošolci pa so se posvetili novemu načinu ločevanja odpadkov v Preddvoru. Vsi učenci so moči združili pri akciji zbiranja starega papirja. V četrtek so imeli eko malico, ki je sicer na jedilniku vsak mesec, učiteljica Maja Šenk Zidar pa je pripravila še strokovni posvet za učitelje gospodinjstva in vodje prehrane na temo uvajanja eko hrane v vrtce in šole.
»Z letošnjim ekotednom smo želeli več pozornosti posvetiti odpadkom, saj so v Preddvoru uvedli nov način zbiranja odpadkov. Po novem ima vsako gospodinjstvo poleg klasičnega zabojnika za gospodinjske odpadke še posebnega za ločene odpadke. Preko učencev smo želeli osveščati tudi njihove starše. Slednji mi potem večkrat povedo, da jih otroci pogosto opozarjajo na pravilno odlaganje odpadkov,« je povedala koordinatorica ekotedna Mira Vizjak. Kot je dodala, na šoli vseskozi potekajo aktivnosti, povezane z ekologijo. Dvajset let izvajajo ekološki krožek, že več let ločujejo odpadke, dvakrat letno zbirajo star papir, z 'zeleno stražo' na dva tedna očistijo okolico šole …