Vročinski krči
Vročinski krči so vrsta epileptičnih napadov, ima jih pet odstotkov otrok. V večini primerov niso nevarni in prenehajo sami po nekaj minutah. Pomembno je, da starši vemo, kako je potrebno ravnati v tem primeru.
Vročinski krči se najpogosteje pojavijo med šestim mesecem in šestimi leti. Velikokrat se ne ponovijo več, predvsem če je otrok pravilno zdravljen ob naslednji vročini, včasih pa se ponovijo. Vročinski krči, ki prenehajo sami od sebe po nekaj minutah, niso nevarni za otroka. Vseeno mora zdravnik vedno, ko je imel otrok krče, otroka videti in pregledati. Otrok, ki je imel vročinske krče prvič, ponavadi ostane na opazovanju v bolnišnici nekaj dni. Zdravnik predpiše ustrezno terapijo in pouči starše, kako ravnati ob morebitni ponovitvi.
Zakaj se pojavijo
Vročinski krči naj bi bili povezani z določenimi virusi, ki napadejo otrokov organizem. Nastali naj bi zaradi nepravilnega delovanja možganov ob vročini. Niso nevarni, se pa starši ob pogledu na otroka, ki jih doživi, zelo prestrašijo.
Veliko večja verjetnost, da bo vaš otrok imel vročinske krče, je, če jih je že imel kdo iz družine. Najpogosteje se pojavijo ob vročini, ki ne presega 39 stopinj Celzija. V redkih primerih pa ti nastopijo že prej.
Kako jih prepoznamo
Otrok, ki doživi vročinske krče, navidezno preneha dihati. Oči obrne nazaj, njegovo telo je v krču, se ne odziva. Usta ima rahlo priprta, trd vrat, roke in noge se enakomerno tresejo. Lahko ima tudi modra usta in peno na njih.
Kako ukrepamo
Če otrok doživi vročinske krče, je zelo pomembno, da ga prevalimo na bok in tako preprečimo zadušitev. Obvarujemo ga z blazinami, da se ne poškoduje. Hladimo ga. Najbolje je, da ga odnesemo pod prho, ki naj ne bo premrzla. Hladimo trebušček oziroma celo telo. Ne hladimo samo nog! Pomembno je, da se ohladi telo in ne okončine.
Zdravilo
Otrokom, ki so že doživeli vročinske krče, zdravnik predpiše zdravilo za zniževanje vročine. To je nekoliko močnejše od običajnega in ga ob vročini damo otroku v črevo. Prav tako zdravnik predpiše pomirjevalo, ki ga otroku damo v primeru, če vročinski krči po nekaj minutah ne popustijo. Tudi tega damo otroku v črevo. Če tudi po pomirjevalu krči ne prenehajo, stisnemo novo dozo. Če še vedno ne prenehajo, moramo otroka takoj odpeljati do najbližjega zdravnika ali pa poklicati nujno zdravniško pomoč.
Vročinski krči, ki po nekaj minutah ne popustijo, trajajo lahko tudi trideset minut ali več. Ti krči so lahko za otroka zelo nevarni. Približno en odstotek otrok ima nevarne vročinske krče.
Zbijanje vročine
Pri otrocih zbijamo vročino, ki smo jo merili pod pazduho, takrat, ko doseže 38,5 stopinje Celzija. Otrokom z vročinskimi krči pa moramo vročino zbijati že pri 38 stopinjah Celzijah. Najboljše zdravilo so svečke, ki jih vstavimo v debelo črevo. Zbijamo pa lahko tudi z mlačnimi obkladki, ki jih otroku polagamo na trebušček, ali z mlačno kopeljo.
Strah, da se bo otrok prehladil, je odveč. Otrok, ki ima vročino, je že bolan in s kopeljo ali obkladki mu le pomagate.
Kadar ima otrok vročino, naj bo le v plenički ali spodnjem perilu. Soba, v kateri leži, naj ne bo vroča. Pokrit naj bo s tanko rjuho. Ves čas mora biti pod nadzorom odrasle osebe.