Predstavili jesenska opravila
V nedeljo se je v Sorici s prikazom jesenskih del na podeželju zaključila etnografska prireditev Sadovi jeseni.
Sorica – V Sorici so v jesenskem času tradicionalno organizirali prireditev Sadovi sadovnjaka, ki se je navezovala predvsem na opravila, povezana s sadovnjakom in sadjem, letos pa so program etnografske prireditve razširili še na druga jesenska dela, ki so nekoč spremljala življenje na podeželju, in jo poimenovali Sadovi jeseni. Prikazi so letos zaradi strahu pred dežjem potekali pod šotorom, začeli pa so s pospravljanjem zadnje košnje in 'krhljanjem' sadja. »Ko smo povečerjali in zmolili rožni venec, je mama prinesla škaf drobnih jabolk, ki smo jih krhljali. Sušili smo jih v peči ali na njej, paziti pa je bilo treba, da se niso zažgala, včasih pa tudi v 'pajštubi', kar je zbralo skupaj celo vas. Otroci smo suho sadje dobili le za izredne praznike ali za nagrado, danes pa imamo vsega preveč in suho sadje ni več tako cenjeno kot pred štiridesetimi, petdesetimi leti,« je razmišljala Jožica Kačar. Na starih napravah so prikazali tudi mletje sadja, stiskanje mošta in kuhanje žganja, iz bezgovih jagod pa so pripravili terjak, ki je zdravilen za grlo. Med jesenska opravila je sodila tudi priprava drv, prikazali pa so še, kako so nekdaj s konjem pripeljali steljo za živino.
»Na prireditvi bomo odslej vsako leto prikazali kakšno novo jesensko opravilo na podeželju. Za prihodnje leto razmišljamo o striženju ovc, ribanju zelja,« je napovedal Marijan Peternelj, predsednik Turističnega društva Sorica, ki prireja Sadove jeseni. Prireditev je, kot pravi, velik organizacijski zalogaj: »Pripravljenost domačinov za sodelovanje je zelo velika, vsa vas živi s tem.« S prireditvijo sicer želijo poudariti tudi pomen domačega sadja in druge doma pridelane hrane, ki sicer na pogled ni vedno zelo privlačna, a je bistveno bolj zdrava. »V Sorici imamo kvalitetne sadovnjake. Domačini se trudijo tudi z obdelovanjem polj, zaraščenost se ne povečuje. Vesel sem, da imajo mladi voljo,« je še dodal Peternelj.
Pester program so pripravili tudi v soboto, ko so organizirali tržnico kmetijskih pridelkov in ponudbo domačih jedi, otroški Živ žav, srečanje ljudskih pevcev in godcev ter veselico z ansamblom Roka Žlindre.