Majhen upad brezposelnosti
Konec septembra je bilo na Gorenjskem registriranih 6480 brezposelnih oziroma odstotek manj kot avgusta (6544 oseb), v Sloveniji pa je bilo septembra registriranih za 0,3 odstotka več brezposelnih kot mesec prej (88.366).
Kranj – V primerjavi s septembrom 2008 se je brezposelnost v regiji dvignila za 77,8 odstotka. Prejšnji mesec je bilo iz evidence na Gorenjskem odjavljenih 886 oseb, od njih se jih je 540 zaposlilo. Največ brezposelnih je na območju Urada za delo Kranj (2841 oseb ali 70 odstotkov več kot septembra lani), največje povečanje pa je na območju Škofje Loke (povečanje za 127 odstotkov, danes 1107 brezposelnih).
V ukrep o delnem povračilu plače je danes v državi vključenih skoraj 12.300 oseb, za katere je zavod namenil skoraj 1,5 milijona evrov subvencij. Med njimi je tudi veliko delavcev gorenjskih podjetij, med največjimi pa so Lip Bled in TCG Unitech s 150 delavci na čakanju, v ukrep so vključeni 103 delavci iz Hidire Perles, stoterica iz Lip opažne plošče Bohinj in 71 iz podjetja SUZ Jesenice. V ukrep subvencioniranja polnega delovnega časa je bilo doslej vključenih prek sedemsto podjetij oziroma več kot 72 tisoč zaposlenih.
Ob povečanju števila brezposelnih je večji tudi interes za vključitev v (s strani zavoda) financirano formalno izobraževanje. Višina sredstev za izobraževanje brezposelnih se razlikuje od osebe do osebe, saj nekateri potrebujejo celotno izobraževanje, drugi le pomoč do zaključka pridobitve izobrazbe. Lani je bilo na Gorenjskem v izobraževanje vključenih 71 oseb, v tem šolskem letu pa predvidevajo 158 novih vključitev v izobraževanje. Najpogostejše potrebe delodajalcev na Gorenjskem se kažejo po delavcih brez poklica, voznikih, prodajalcih, kuharjih in natakarjih, po ekonomistih, vzgojiteljih predšolskih otrok ter strojnikih, gradbenikih, elektrotehnikih, kovinarjih in informatikih na vseh izobrazbenih stopnjah. Ves čas je prisotno tudi povpraševanje po delavcih v zdravstvu. Ti tudi v času krize delo dobijo takoj.