Nov center za pomoč žrtvam nasilja
Med uporabniki storitev Kriznega centra za pomoč žrtvam nasilja je bilo lani kar 68 odstotkov žensk. Obravnavali so 47 mladoletnih oseb.
Radovljica - V centru Radovljice so konec preteklega tedna odprli nove prostore Centra za pomoč žrtvam kaznivih dejanj, ki deluje v okviru zavoda Papilot. Dobro desetletje je deloval na Jesenicah, zdaj pa se je pisarna, v kateri žrtvam kaznivih dejanj pomagata dve svetovalki - psihologinja Špela Reš in socialna delavka Tanja Bergant - preselila v center Radovljice. Center deluje 24 ur dnevno vse dni v letu, tudi ob nedeljah in praznikih. Svetovalki žrtvam pomagata pri zmanjševanju stiske in iskanju najustreznejše poti iz boleče situacije. »Prisluhnemo, skupaj proučimo problem in poskušamo najti za žrtev ustrezne rešitve. Pomagamo pri urejanju nekaterih življenjskih vprašanj, ustvarjamo občutek varnosti ter pomagamo pri zmanjševanju občutkov krivde in odgovornosti za nastalo situacijo,« pojasnjuje Špela Reš. Če je treba, žrtev usmerijo na druge ustrezne institucije. Po potrebi so tudi zagovorniki, saj žrtvam čisto praktično pomagajo v vseh postopkih in kontaktih z institucijami – na primer pri prijavi kaznivega dejanja in zbiranju dokazov, pri navezovanju stikov s policijo, pri pripravi na sodišče ter pri namestitvi v zavetišča, varne hiše, materinske domove in krizne centre.
»Nasilje je včasih težko prijaviti policiji, saj se žrtve bojijo posledic in večkrat niti ne vedo, kakšni so postopki prijave, kako se zaščititi in kakšne so njihove pravice, ki jih imajo kot žrtev kaznivega dejanja,« je še povedala Špela Reš in poudarila, da center dobro sodeluje z vsemi institucijami, ki delajo na tem področju. »Ker smo majhni, smo se sposobni odzvati hitro in takoj. Predvsem pa skušamo žrtvam že od prvega trenutka zagotoviti občutek varnosti in skupaj z njimi poiskati najboljšo pot za rešitev njihove stiske. Včasih pomaga že odkrit pogovor.«
Kot je povedala Tanja Bregant, so lani na območju Gorenjske obravnavali 310 uporabnikov in realizirali 1800 storitev (svetovanje, zagovorništvo, triaža …), kar nanese v povprečju šest storitev na osebo.»V prvi polovici leta 2009 je zaradi poglobljene obravnave posameznika število uporabnikov nekoliko nižje. Isti uporabniki so se torej večkrat vračali in bili deležni v povprečju 12 storitev na osebo, torej precej več kot v lanskem letu. Tudi v letu 2009 prevladujejo ženske, največ pa je žrtev nasilja. Pogosto se srečujemo tudi z pravnimi vprašanji in potrebami uporabnikov po spremstvu in zagovorništvu na uradnih institucijah.«