Aljažev stolp še ni za v muzej

Po mnenju strokovnjakov iz zavoda za varstvo kulturne dediščine bi lahko stolp na vrhu Triglava stal še najmanj petdeset let.

V Galeriji Ivana Groharja v Škofji Loki bodo v četrtek ob 19. uri odprli razstavo z naslovom Aljažev stolp. Razstavo so pripravili v sodelovanju z Gornjesavskim muzejem Jesenice, na ogled pa bo do 6. novembra.

Ljubljana – »Stanje stolpa je presenetljivo dobro. Nekaj lokalnih prerjavenj je sicer bilo, a to so obnovili, prav tako je v dobrem stanju železna nosilna konstrukcija,« je konservatorsko-restavratorsko oceno stanja Aljaževega stolpa na vrhu Triglava strnil vodja naravoslovnega oddelka restavratorskega centra pri zavodu za varstvo kulturne dediščine Ivo Nemec. Prepričan je, da ima zato stolp še najmanj petdeset do sto let življenjske dobe, v tem času pa se bo treba odločiti, kaj storiti z njim.

 

Po mnenju Iva Nemca je nerealno pričakovati, da bi Aljažev stolp že prihodnje leto prestavili v Planinski muzej v Mojstrani. Prepričan je, da bi bilo najbolje zamrzniti kakršnokoli odločitev o tem, da svoje mnenje izoblikuje tudi stroka. »Deset let imamo časa, da se dogovorimo, saj se v tem času stanje stolpa ne bo bistveno poslabšalo in bo ohranil še vse dosedanje lastnosti.« Korozija, je dodal, se je sicer že začela in bo verjetno hitro napredovala, a kljub temu bi stolp na vrhu Triglava po njegovi oceni lahko zdržal še petdeset do sto let. »Možnosti, kaj v tem času storiti z njim, sta dve. Ali bomo pustili, da ima kot vsaka stvar svoj začetek in konec, ali pa bomo ukrepali in skušali to samo podaljšati, saj nesmrtnosti še ni.« Sam v tem stolpu vidi predvsem obrtno delo. »Stolp je star 110 let, in če ga bomo ohranili takega, kot je, bomo ohranili še vsa ta sporočila obrtnega znanja.« Pričakuje, da bo končno odločitev o morebitni prestavitvi stolpa v muzej sprejel Zavod za varstvo kulturne dediščine. »Pričakujem pa tudi, da bo zavod skozi strokovno diskusijo upošteval tudi mnenje civilne družbe. Spomenik je za ljudi in ljudje so ga vsa ta leta tudi relativno dobro vzdrževali.« Vodja kranjske območne enote zavoda za varstvo kulturne dediščine Miloš Ekar je ob tem poudaril, da bodo skušali najti skupen jezik z ljudmi, pri čemer bi posege na stolpu odslej usmerjala stroka.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 13. julij 2017 / 21:01

Iz Dolinarjeve kranjske zapuščine

V Galeriji Mestne hiše bo čez poletje na ogled likovno-dokumentarna razstava Lojze Dolinar. Velja za enega najbolj plodovitih slovenskih kiparjev dvajsetega stoletja.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / četrtek, 21. maj 2015 / 15:06

Tristo neplačnikov

V podjetju ENOS OTE, ki ima koncesijo za oskrbo s toploto na Jesenicah, so v lanskih štirih mesecih poslovali pozitivno.

Kranj / četrtek, 21. maj 2015 / 15:04

Srečanje Peterletove vlade

Ministri prve slovenske demokratične vlade so se sestali na Brdu.

Kultura / četrtek, 21. maj 2015 / 15:03

Podelili Valvasorjeva odličja

V petek so v Radovljici podelili stanovska priznanja Muzejskega društva Slovenije za leto 2014.

Kronika / četrtek, 21. maj 2015 / 14:56

Snela se ji je veriga

Bled – Gorenjski policisti so zadnji konec tedna obravnavali dve prometni nesreči z udeležbo kolesarja. V soboto je na Bledu po tleh padla 72-letna kolesarka in se lažje poškodovala. Med vožnjo se...

Nasveti / četrtek, 21. maj 2015 / 14:48

Pogovor s pisateljem

Pretekli četrtek je bilo v kranjski knjižnici srečanje s pisateljem Vinkom Mödern­dorferjem. Večkrat smo z bralnim krožkom že posegli po njegovih knjigah. Pisatelj je poseben, zlasti v slogu, pisan...