Ko zagori v stanovanju
Največkrat zagori zaradi pozabljene hrane, ki se kuha na štedilniku. Če zagori olje, posodo pokrijte s pokrovko ali nanjo položite mokro krpo in izključite štedilnik. Nikar pa ne gasite gorečega olja z mrzlo vodo.
Kranjski gasilci so lani posredovali od skupno 113 požarov pri 47 požarih v stanovanjih. Največkrat zagori v stanovanju zaradi pozabljene hrane, ki se kuha na štedilniku, opozarja Andrej Štremfelj, vodja izmene pri kranjskih poklicnih gasilcih. »Ljudje veliko naredijo že s tem, da se zavedajo nevarnosti, da torej, ko kuhajo, ne puščajo hrane brez nadzora. Najbolj varni so štedilniki na drva, ker drva izgorijo, s tem se izgublja moč ognja, res pa se ti štedilniki danes uporabljajo bolj poredko. Najbolj vnetljivo je olje. Če zagori olje, posodo pokrijte s pokrovko ali nanjo položite mokro krpo in izključite štedilnik. Če vam je uspelo, šele potem prezračite stanovanje. V nasprotnem primeru takoj pokličete gasilce na številko 112. Nikar ne gasite gorečega olja z mrzlo vodo; gasilci na vajah večkrat prikažemo, do kako silovite reakcije pride, če naredite takšno napako! In nikar posode z oljem ne prenašajte po stanovanju, saj obstaja velika nevarnost, da se boste z njim polili in opekli po telesu. Olje ob prenašanju lahko kane na tla in če ni bilo dobro pogašeno, se lahko znova vname. Tudi takšne primere smo že imeli.«
Po zakonu je vsak dolžan pogasiti začetni požar, a če vam ni uspelo in ste na pomoč poklicali gasilce, je pomembno, da zaprete vsa okna in se umaknete iz stanovanja. Nikar ne zaklepajte vhodnih vrat, kar se po besedah sogovornika kar dostikrat zgodi. »Če v stanovanju še gori in ste odprli okna, potem boste gorenje samo še pospešili. Zato je pomembno, da zaprete vsa okna in vrata. V stanovanju bo zaradi tega res veliko dima, ampak ogenj se bo manjšal, ker bo pokuril kisik v zraku,« pravi sogovornik. Pomembno je, da se umaknete iz stanovanja na glavno ulico, kjer počakate gasilce. Začetni požari se še ne dimijo in se še ne vidi na daleč, v katerem stanovanju gori, zato boste gasilcem prihranili dragoceni čas, če jim boste pokazali, v katerem stanovanju gori. Ko čakate na gasilce zunaj, ne odidite nikamor, saj je zelo dragocen podatek za gasilce, koliko ljudi je še v stanovanju.
Lahko se zgodi, da se iz gorečega stanovanja ne boste mogli umakniti ali pa je v hodniku večstanovanjskega objekta dim in ne morete ven. Kaj narediti? »V tem primeru se zaprete v stanovanje oziroma v sobo, kamor dim ne sili. Pomaknite se do odprtega okna, zato da pridete do zraka in vas gasilci lahko vidijo. Lahko si daste na usta mokro krpo, ki sicer ne preprečuje vdora nevarnega monoksida v telo, prepreči pa vdihavanje prašnih delcev v pljuča. Ob močnem požaru se dviguje temperatura in dviguje se dim in če pride do take kritične situacije, se umikajte nizko pri tleh, kjer je še nekaj zraka.« Ne zagori pa samo zaradi hrane na štedilniku, na katero smo pozabili, opozarja sogovornik: »Pozimi rado zagori v dimniku kurišč na trda goriva, zagori tudi zaradi kaloriferja; ti sicer imajo varnostni termostat, ampak tudi tehnika občasno zataji. Zagori lahko tudi zaradi dotrajane plinske cevi ali regulatorja na plinski jeklenki, ki se morata obvezno menjati v rokih, kot jih predpiše proizvajalec; običajno je to na pet let, kar pogosto pa doživimo, da imajo ljudje preperele plinske cevi, stare tudi petindvajset let. Plin je na splošno dosti nevaren, na srečo se ga, ko uhaja, dokaj hitro zavoha. Če zaznamo vonj po plinu, ne uporabljajmo odprtega ognja, ne vključujmo električnih porabnikov, najboljši ukrep je, da izklopimo električno napajanje v celoti, da nam katera od naprav samodejno ne povzroči iskre. Zasmodilo se je tudi že veliko pralnih in pomivalnih strojev, kjer sicer ni prišlo do požara, brez nadzora pa jih le ne puščajte. Omenil bi še uporabo lahko vnetljivih čistil v zaprtih prostorih. Na embalažah so napisana navodila, kako se ravna s posamezno snovjo, in v to je potrebno verjeti, ker v nasprotnem lahko pride do katastrofe.«
In kako je z otroško igro in nevarnim ognjem? »Vsa ta leta, kar sem gasilec, se poudarja samo to, kako nevarna je igra z vžigalicami. Bolj pametno je otroke namesto prepovedi uporabe ognja naučiti ravnanja, kako se na primer pravilno in varno postavi kurišče za piknik in jih opozoriti na nevarnosti,« odgovarja Štremfelj. Gasilci na preventivnih akcijah pogosto tudi prikažejo, kako nevarna je igra z ognjem z različnimi snovmi in kako je nevarno, če na ogenj odvržemo sprej in vnetljive predmete.
In še nekaj nasvetov za konec: čeprav vam je uspelo ogenj pogasiti, je pametno, da pokličete gasilce, da bodo opravili strokovni pregled. Večkrat preverite gasilne aparate, kje so v stanovanju in če še delajo. Redno pregledujte in servisirajte plinske naprave in dimnike. In kot pravi Andrej Štremfelj, če zagori, bodite previdni in ne preveč korajžni, kot se pogosto zgodi.