Ko zazvoni, štejejo sekunde!

"V eni minuti moramo priti z vozili iz garaže!" odgovarjajo fantje iz Gasilsko-reševalne službe (GARS) Jesenice na vprašanje, kako hitro se lahko odzovejo klicu na pomoč. Ko zagori ali se zgodi huda prometna nesreča, ni časa za oklevanje, takrat štejejo sekunde ...

Gasilsko reševalna služba Jesenice je javni zavod, v njem je 36 zaposlenih, večina operativnih gasilcev. Imajo organizirano 24-urno dežurno službo. Direktor je Jože Klinar. Letos do začetka oktobra so jeseniški poklicni gasilci posredovali 282-krat, od tega pri 71 požarih, 45 prometnih nesrečah, zlasti veliko dela pa so imeli zaradi divjanja narave – hudih nalivov in hudournikov. V rubriko »lažni alarmi« so do začetka oktobra zapisali številko 29 primerov. A kot pravi Peter Zupan, gre le redko za lažne prijave. Pogosteje se zgodi, da pomoč gasilcev ni več potrebna, denimo če se vključi javljalec požarov v prostoru ali če nekdo pokliče na pomoč iz dvigala, pa to do prihoda gasilcev že prične spet voziti …  Zelo pomembno je, da občani pokličejo na pravo številko – to je 112. Potem je odzivni čas gasilcev zelo kratek. Bistveno je, da gasilci izvedo, kaj gori, kje gori in kaj je ogroženo – so to ljudje, premoženje …

Štiriindvajset ur na dan, 365 dni v letu so v službi pogumni in srčni fantje, zaposleni kot poklicni gasilci v Gasilsko-reševalni službi (GARS) Jesenice. Dvaintrideset jih je, ki sebi pravijo »operativci«. »Ena izmena je vedno tu. Delamo torej non-stop,« pravi vodja četrte izmene Peter Zupan, poklicni gasilec z osemnajstletnimi izkušnjami. V eni izmeni je od šest do osem fantov, ki delajo v posebnih turnusih. Dvanajst ur so v službi podnevi, nato so štiriindvajset ur prosti, sledi dvanajsturno nočno delo, nato pa so 48 ur prosti. In nato celoten ciklus ponovijo, ne glede na nedelje ali praznike … Fantje pravijo, da so se takšnega delovnika navadili – sicer so res dlje časa naenkrat v službi, a so obenem tudi dalj časa prosti … Tako jim ostane čas za družino, šport, hobije …

Imajo tudi »rešilca«

GARS Jesenice pokriva območje treh občin – Jesenic, Kranjske Gore in Žirovnice, za gašenje požarov, medtem ko je njihov teren pri prometnih nesrečah še veliko obsežnejši, saj obsega tudi radovljiško občino do viadukta Lešnica in cesto na Vršič. Zanimivo je, da so gasilci zadolženi tudi za reševanje in gašenje v železniških predorih, kjer njihov teren sega celo do Bohinja. In v primeru kakšnih nesreč na železnici jih pokličejo na pomoč? »Denimo pri trku vlakov, požarih, nevarnih snoveh …,« odgovori Peter Zupan. GARS pa je tudi v službi podjetja Acroni, ki poleg občin ustanoviteljic sofinancira njihovo dejavnost. V Acroniju tako jeseniški poklicni gasilci posredujejo v primeru požara, delovnih nesreč, izlitja nevarnih snovi, skrbijo za požarno varnost in izobraževanje … Za to podjetje opravljajo tudi prevoze z reševalnim vozilom. GARS je namreč ena redkih gasilskih enot, ki ima tudi reševalno vozilo (kupil ga je Acroni), s katerim pomagajo v primeru delovnih nesreč. »Imamo že več desetletij izkušenj s tem, dobro poznamo teren, tako da lahko hitro in učinkovito pomagamo v primeru poškodb pri delu. Le če so nezgode hujše, pokličemo na pomoč reševalno enoto zdravstvenega doma; poklicni gasilci sicer imamo opravljene tečaje prve pomoči, zdravnika pa ne moremo zagotoviti,« razlaga Zupan.

Vozilo z »banko zraka«

Pomembno območje, na katerem morajo zagotavljati varnost jeseniški poklicni gasilci, pa je tudi Karavanški predor. Za še bolj učinkovito posredovanje v predoru so letos dobili novo, moderno gasilsko vozilo, opremljeno z visoko profesionalno tehniko za reševanje v ekstremnih razmerah, tudi v cestnih predorih. Vozilo je stalo kar 512 tisoč evrov, kupila pa ga je Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS). Z novim vozilom gasilci posredujejo ob prometnih nezgodah, v požarih, v primeru izliva nevarnih snovi in v drugih akcijah. Zlasti pa je pomembno, da je v vozilu tako imenovana »banka zraka«, ki omogoča delo posadke in oskrbo rešenih oseb v primeru pomanjkanja zraka. K sreči pa gasilcem – odkar imajo novo vozilo - v Karavanškem predoru še ni bilo treba posredovati.

 

Težave pri reševanju iz stolpnic

Čeprav se nad opremljenostjo ne pritožujejo – skupaj imajo trinajst vozil – pa jeseniški poklicni gasilci močno pogrešajo visoko lestev, s katero bi veliko lažje in učinkoviteje reševali iz visokih stavb. Trideset let stara lestev, ki jo imajo, je dotrajana in pogosto v popravilu, za nameček pa seže le do največ šestega nadstropja. Na Jesenicah pa je kar nekaj stolpnic, ki so precej višje … »Zato bi nujno potrebovali novo avtolestev … S staro – če je vse idealno – lahko pridemo največ do šestega nadstropja. V primeru, da je okolica objekta zaparkirana in nimamo dobrega dostopa, pa se možnost posredovanja še zniža …,« pravi Zupan. Zato si želijo, da bi bila nova lestev visoka vsaj štirideset metrov. »Obenem pa bi pozval stanovalce, naj intervencijske poti pustijo prehodne, saj je to pomembno zaradi njihove varnosti!« še dodaja sogovornik.

V službi ne poznajo dolgčasa

V dopoldnevu, ko smo jih obiskali, fantje niso odhiteli na nobeno akcijo. A kot so zatrdili, jim v službi ni nikoli dolgčas. Ko čakajo na klic na pomoč, čas zapolnjujejo s številnimi opravki. Tako ima vsaka izmena svoje zadolžitve. Četrta izmena tako skrbi za vzdrževanje vozil, agregatov in črpalk. Ena izmena skrbi za vzdrževanje dihalnih aparatov, ena za vzdrževanje cevi ter opreme za gašenje, ena pa za vzdrževanje naprav za komunikacije in električnih naprav. Potem so tu še pregledi oziroma servisi gasilskih aparatov, spremstva nevarnih snovi, izobraževanja … Skratka, dela jeseniškim poklicnim gasilcem ne zmanjka. Da bi pomagali, so na voljo štiriindvajset ur na dan, 365 dni v letu …

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / četrtek, 15. januar 2015 / 11:01

V Lomu srečanje starejših krajanov

Že tradicionalno je v začetku januarja v Lomu potekalo – tokrat že štirinajsto – srečanje starejših krajanov.

Objavljeno na isti dan


Bled / ponedeljek, 14. marec 2016 / 20:31

Orgle šele zdaj polno zvenijo

V cerkvi sv. Martina na Bledu so v začetku februarja blagoslovili obnovljene Milavčeve orgle. Ivan Milavec jih je izdelal leta 1910, na podlagi tega projekta pa so mu nato zaupali izdelavo orgel v lju...

Tržič / ponedeljek, 14. marec 2016 / 20:31

Tržič želi biti turističen

Občina Tržič je skupaj s turističnimi ponudniki pripravila srečanje na temo Kam gremo v turizmu. Promotor tržiškega turizma je olimpijec Žan Košir.

Gospodarstvo / ponedeljek, 14. marec 2016 / 20:30

Že to poletje bo kamp odprt

Družba Hit Larix bo v Gozdu - Martuljku v neposredni bližini hotela Špik že letos uredila kamp, ki so ga nekoč v Rutah že imeli. Projekt je pred nedavnim potrdila tudi skupščina podjetja.

GG Plus / ponedeljek, 14. marec 2016 / 20:29

Matej Šurc znova o obdobju slovenskega osamosvajanja

Knjiga Prevarana Slovenja obravnava obdobje od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji aprila 1990 do prvih demokratičnih volitev v samostojni državi decembra 1992.

GG Plus / ponedeljek, 14. marec 2016 / 20:29

En sam strašanski krik ...

»Lavina, lavina!« so pridrveli ruski ujetniki s prestrašenimi obrazi ... Strahovit plaz, ki je pridrvel s pobočij nad Vršičem, je 8. marca pred natanko sto leti pod seboj pokopal več kot sto ruskih vo...