V pokoj starejši od šestdeset let
Pokojninska reforma naj bi zvišala starostno mejo za upokojitev, kasnejši odhod v pokoj naj bi vsako leto po 65. letu nagradili s 3,6 odstotka višjo pokojnino.
Kranj - Pokojninski sistem bo spet deležen prenove, še temeljitejša bo po letu 2015. Naša država se pri tem zgleduje po švedskem modelu. Predlog naj bi vlada predstavila javnosti še ta mesec, ministrstvo za delo ga bo predstavilo socialnim partnerjem, do konca leta pa bo o njem potekala javna razprava. Prihodnje poletje bo predlog pripravljen, spremembe pa naj bi začele veljati leta 2012. Zadnja pokojninska reforma je bila opravljena leta 2000.
Predlog je še neuraden, v javnosti pa so že sedaj znane nekatere ključne novosti. Tako bodo spremembe pri starostni meji za upokojitev in izenačitvi moških in žensk. Starostna meja za upokojitev bo za oboje 65 let, vendar neobvezno. Najnižja upokojitvena starost bo 60 let, kdor se bo upokojil pri 65. letu, bo prejel za 18 odstotkov višjo pokojnino, po tem letu pa za vsako leto 3,6 odstotka višjo. Temelj za obračunavanje pokojninske osnove ne bo več 18 najugodnejših let, pač pa 35 zaporednih let. Ukinili naj bi tudi sedanje bonuse, ki k delovni dobi prištevajo vojaški rok, študijska leta in porodniške. Ostaja pa ugodnost za tiste, ki so se zaposlili mlajši od 18 let. Z reformo naj bi iz pokojninske blagajne izločili prejemke socialne narave, kot sta varstveni dodatek in državna pokojnina.
Spremembe bi bile tudi pri odmeri pokojnin, ki so sedaj na osnovi plač, po reformi pa naj bi imel vsak zavarovanec oseben virtualni račun, ki bi bil podlaga za odmero pokojnine po metodi pokojninskih točk. Te bi se izračunavale za vsako leto posebej na podlagi plač zavarovanca in zavarovalnih osnov, pokojninski faktor pa bi določal, v kolikšni meri se vrednostne točke upoštevajo pri odmeri mesečne pokojnine.