Kolesarsko potepanje Donava 2023, 4. del
Mesto Baja ob Donavi, kjer smo začeli današnjo etapo, leži v severnem (madžarskem) delu pokrajine Bačka (Bácska). Večina pokrajine Bačka je sicer v Vojvodini v Srbiji. Omejujeta jo reki Donava (na zahodu in jugu) in Tisa na vzhodu. Hotel, kjer smo prespali, je na otoku Petőfi, ob mrtvem rokavu Donave, ki se imenuje Sugovica. Na otoku je le nekaj restavracij in prenočišč, sicer pa je namenjen za rekreacijo in prosti čas.
Čez most smo se zapeljali v center mesta in nato pot nadaljevali ob Sugovici po lokalni asfaltirani cesti do vasi Szeremle in naprej do Donave. Vas Szeremle ima danes približno 1200 prebivalcev in je zelo lepo urejena. Arheološke najdbe pričajo, da je bilo to območje poseljeno že v bronasti dobi. Nekoč je naselje imelo pomembnejšo vlogo kot bližnja Baja. Ob Donavi smo nadaljevali po nasipu po asfaltirani cesti skozi vas Dunafalva do vasi Újmohács, ki leži na levem bregu Donave. Na nasprotnem bregu je mesto Mohács (Mohač), ki je znano po bitki pri Mohaču, kjer so leta 1526 ogrsko vojsko pod vodstvom sultana Sulejmana I. Veličastnega premagali Osmani. Tu smo se oddaljili od reke Donave in po lokalni asfaltirani cesti med polji, travniki in skozi gozdove kolesarili proti vasi Homorúd. Južno od vasi so pomembna mokrišča Béda-Karapancsa, ena od značilnosti nacionalnega parka Donava-Drava. Nadaljevali smo do vasi Hercegszántó, kjer je mejni prehod med Madžarsko in Srbijo. V središču vasi nas je pričakal naš spremljevalni kombi. Na ulični svetilki sta se fotografom nastavljali tudi dve štorklji. Po prevoženih 60 kilometrih smo si privoščili odmor za malico, v bližnjem lokalu in trgovini pa smo porabili še zadnje forinte. Po prečkanju meje nas čaka nova valuta, plačevali bomo s srbskimi dinarji. Ker smo zapuščali Evropsko unijo, smo izključili tudi mobilne podatke na pametnih telefonih, da ne bi po nepotrebnem plačevali previsokih računov.
Po kratkem počitku in malici smo prečkali mejo s Srbijo in prispeli v Bački Breg. Od tu dalje je do Bačke Palanke Donava mejna reka med Srbijo in Hrvaško. Mi smo se odločili za kolesarjenje po srbski strani, po levem bregu Donave. Po prehodu meje nas je do cilja čakalo še 30 kilometrov. Pot nas je vodila skozi naselja Kolut, Bezdan in Bački Monoštor do našega današnjega cilja v mestu Sombor, ki leži v Bački in je približno 17 km oddaljen od reke Donave. V mestu živi več kot 41 tisoč prebivalcev. Nekaj časa je bilo mesto upravno in kulturno središče Bačke. To vlogo je kasneje prevzel Novi Sad.