Barve jeseni
Konec septembra, še bolj pa oktobra narava dobi druge barve. Odene se v tisoče odtenkov, listi spreminjajo barve od rumene, oranžne, rdeče, rjave, dokler jih jesenski veter ne odnese.
Nekaterim je spreminjajoča se narava v jeseni lepša kot cvetoča spomladi. Ljubitelji vrtov radi poslikajo vrt v jesenskih barvah, saj spreminja svojo podobo iz dneva v dan. V številnih barvah so tudi nekatere trajnice, med katere spadajo okrasne trave. Te s svojimi klasi socvetij čudovito dopolnjujejo zadnje cvetove aster, marjet in krizantem, ki veljajo za zadnje jesensko cvetje.
Trave so se razrasle po vrtovih šele zadnjih nekaj let, saj dopolnjujejo skorajda vsako zasaditev s trajnicami. Predvsem gredice ob poteh in tlakovanih dvoriščih. V ospredju so posajene blazinaste trajnice, potem nižje sorte enoletnic, spomladi so vmes nizke čebulnice, največkrat tulipani, zadaj višje trajnice in cvetoče enoletnice in čisto zadaj visoke trave in okrasni grmi. To je cvetoča kulisa rož, ki cveti čez celo leto, v vsakem letnem času je drugih barv. Sedaj presadite vse trajnice, jih razporedite po velikosti, vmes pustite prostor za enoletnice in seveda kakšen tulipan mora spomladi zacveteti. Drugo leto boste gredico le občudovali.
Trave so povečini zelo nezahtevne trajnice, ki ne potrebujejo veliko nege, pa tudi število sort se povečuje. Izbiramo jih po višini rasti in barvi cvetov. Zadnja leta so vrtnarji vzgojili tudi enoletne sadike trav, ki jih sadimo med balkonsko cvetje. Te zelo polepšajo cvetlična korita in dajejo zasaditvam posebej bogat videz. Trave so posebej lepe, če lahko posadimo nekaj sadik skupaj, tako ustvarijo bogato ozadje drugim cvetočim trajnicam, na primer jesenskim anemonam ali rumenim rudbekijam in lila-modrim jesenskim astram visoke rasti. Izbor trajnic mora biti res pester, da celo leto nekaj cveti, sicer se moramo zavedati, da trajnica cveti določen čas v letu, po cvetenju jo porežemo in tam ostane prazen prostor. Tega navadno zapolnimo z enoletnicami, kot so cinije, astre, kleome ...