Kompost z domačega vrta
Če bi rekli po gospodinjsko, je kompost kuhinja, kjer se zbira najboljša hrana za naše vrtnine in rože, sadno drevje in vse, kar nam raste na vrtu.
Na kompost odlagamo zdrave odpadke in ko pridejo deževniki, delajo zastonj. Organske odpadke predelajo v kompost in tako nastanejo nova hranila. Spomladi to vkopljemo v zemljo. Na kompostni kup sodi tudi lesni pepel, pokošena trava, slama, zdravo listje, tudi malo žaganja ... Prostor za kompost naj bo v senčnem in bolj odmaknjenem delu vrta, pa tudi blizu hiše. Če nimamo sence drevesa, okrog posadimo kakšno grmovnico ali visoke trajnice, ki imajo velike liste. Nekateri na kompostni kup posadijo kar buče, ki senčijo kup in dajo pridelek. Prostor za kompost lahko ogradimo z deskami, med katerimi naj bo prostor za zrak, sicer pa lahko kompostnike kar kupimo. Vsake toliko časa kompost pokrijemo s plastjo zemlje in potresemo kamninsko moko, ki kompost obogati s hranili. Kompostni kup se ne sme izsušiti. Poleti ga večkrat polijemo z vodo, najbolje z deževnico. Priporočljiva je tudi koprivna gnojnica. Dobro je tudi, da ga čez leto vsaj enkrat premečemo.
Seveda pa prav vse ne sodi na kompostni kup. Nanj ne dajemo obolelih rastlin, plevela, ki ima že seme, saj bi ga s tem samo na novo sejali. Kompost je zrel in primeren za gnojenje, ko deli rastlin niso več vidni in imajo gručasto strukturo.
Škodljivci v vrtu
Zadnja leta so največji sovražniki vrtov rdeči polži. Menda smo jih uvozili z zelenjavo iz drugih dežel. Spomladi se zelo razmnožijo in agresivno napadejo vso zelenjavo, pa tudi kompost. Zdaj jih je v vrtu že manj, saj so se že pripravili na prezimovanje v zemlji ali med odmrlimi rastlinami. V tem času nam naredijo veliko škode na endiviji in radiču. Napadejo ponoči, saj je takrat visoka relativna vlaga. Še več se jih pojavi v deževnih dneh. Polži se radi skrivajo v vlažnih skrivališčih pod kamenjem, trhlim lesom ali pod listjem. Zatiramo jih z ustreznimi sredstvi. Na trgu so naravna in nestrupena sredstva tako za človeka kot za okolje. Bolje je, da jih odstranimo čim prej, ne šele takrat, ko se že močno razmnožijo.