Zdravila in mladostniki
Za informacije o zdravju in zdravstvenih težavah se mladi najpogosteje obračajo na starše, zdravnike in farmacevte. Premalo pa poznajo in uporabljajo priložena navodila za uporabo zdravil.
Sekcija farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu je s pomočjo lekarniških farmacevtov med 3680 slovenskimi mladostniki, starimi od dvanajst do devetnajst let, izvedla anonimno raziskavo na temo Zdravila in mladostniki. »Želeli smo pridobiti čim več informacij o vlogi lekarniškega farmacevta pri pravilni in varni uporabi zdravil ter drugih izdelkov, ki jih mladostniki pogosteje uporabljajo,« je povedala mag. Nina Pisk, mag. farm., predsednica Sekcije farmacevtov javnih lekarn.
Kot zanesljiv in verodostojen vir informacij o zdravilih je lekarniške farmacevte opredelilo 49,9 odstotka anketiranih, kar 79,1 odstotka mladostnikov pa je potrdilo, da v lekarni vedno pridobijo dovolj informacij za pravilno in varno uporabo zdravila. Za informacije o zdravju in zdravstvenih težavah pa se mladi najpogosteje obračajo na starše, zdravnike in farmacevte, brskajo tudi po spletnih straneh ter spremljajo medije. »Razveseljivo je, da so na prvo mesto postavili starše, saj starši najbolje poznajo svojega otroka in lahko, čeprav morda sami ne poznajo odgovora, mladostniku pomagajo pri iskanju rešitve,« je povedala mag. Nina Pisk. Raziskava pa je pokazala, da odrasli in mladostniki premalo poznajo in uporabljajo priložena navodila za uporabo zdravil. Menijo namreč, da dobijo dovolj informacij pri zdravniku oziroma pri farmacevtu v lekarni.
Čeprav večina mladostnikov dnevno uporablja spletne strani, so ta vir pri iskanju informacij o zdravju in zdravstvenih težavah navedli le v 26,9 odstotka odgovorov, pri iskanju informacij o zdravilih pa le v 15,6 odstotka odgovorov. Te ugotovitve so pozitivne, je poudarila sogovornica: » … saj spletne strani pogosto niso zanesljiv vir informacij o zdravstvenih temah in zdravilih.«
Če mladostniki potrebujejo zdravilo, predpisano na zdravniški recept, gredo največkrat v lekarno skupaj s starši ali sami. Večina anketiranih je povedala, da uporabljajo zdravila nekajkrat na mesec ali le nekajkrat na leto. »Na osnovi zbranih podatkov ugotavljamo, da je mnenje mladostnikov o zdravilih v veliki meri pozitivno, saj jih velika večina meni, da zdravila niso škodljiva ter da nimajo veliko neželenih učinkov. Kljub temu pa je zanimivo, da jih je kar 60 odstotkov navedlo, da je, če je le možno, bolje, da ne uporabimo zdravil,« je zaključila mag. Nina Pisk.
Kje mladi dobijo zdravila
Skupaj s starši pridejo mladostniki v lekarno predvsem po zdravilo proti bolečinam, teste za ugotavljanje prisotnosti nedovoljenih drog v urinu ter kozmetične izdelke za nego problematične kože. Z vrstniki pridejo mladostniki v lekarno predvsem po kontracepcijsko tableto po spolnem odnosu in test za ugotavljanje nosečnosti. Veliko izdelkov dobijo mladostniki v trgovini, med njimi najpogosteje kondom, športno prehrano za povečanje mišične mase, kozmetične izdelke za lajšanje mladostniških težav s kožo in izdelke za hujšanje. Preko spleta izstopa nakup športne prehrane, izdelkov za hujšanje ter testov za ugotavljanje prisotnosti nedovoljenih drog v urinu, a še pred nakupom preko spleta o tem pogosto posvetujejo z lekarniškim farmacevtom.