Zdravnikov primanjkuje
Najbolj pereče na Gorenjskem je pomanjkanje zdravnikov splošne - družinske medicine. V Kranjski Gori so ponujali celo stanovanje, pa zdravnika ravno tako niso dobili.
Kranj – V gorenjskih zdravstvenih domovih je premalo zdravnikov. »Še najbolj pereče je pomanjkanje zdravnikov splošne – družinske medicine. V tržiškem zdravstvenem domu (ZD) je zdravnica na porodniški, dve odhajata na porodniški dopust v radovljiškem domu, zdravnikov za nadomeščanje pa ne dobimo. Pod nujno iščemo še enega zdravnika splošne medicine za območje Kranjska Gora – Mojstrana; dva sta, a bi potrebovali še enega. V Kranjski Gori načrtujejo gradnjo doma za starejše občane, kjer bodo ravno tako potrebovali zdravnika. Za Kranjsko Goro smo imeli objavljen razpis, v katerem je občina zdravniku kot del pogodbe ponujala celo stanovanje. V Bohinju iščemo še enega zdravnika, dva imamo, v Škofji Loki pa iščemo zdravnika, ki bi delal pol delovnega časa v ambulanti nujne medicinske pomoči, pol pa v ambulanti splošne medicine. Tudi na Bledu iščemo zdravnika splošne medicine,« je povedal Jože Veternik, direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske.
V ZD Kranj v tem trenutku manjkajo trije zdravniki splošne medicine, dva zdravnika na šolski medicini, en pediater in dva na urgenci. »Nekaj zdravnikov je na specializaciji, kar pomeni njihovo odsotnost za kar nekaj let,« je povedala direktorica ZD Kranj Lili Gantar Žura, dr. med.. ZD Kranj zavarovalnica prizna samo enega dermatologa, čeprav so potrebe večje. »Dermatologinja je več kot polno zaposlena in iščemo še enega dermatologa. Poskušamo se dogovoriti za pogodbeno delo, a je problem, ker v Kranju nismo tržno zanimivi, saj specialistu ne moremo zagotoviti takega plačila, kot ga na primer dobi v nekem medicinskem centru v Ljubljani,« je razložila Gantarjeva in dodala, da je ZD Kranj letos od države dobil za 4,5 odstotka manj denarja in da so finančne rezerve skopnele. Še en primer je navedla: »Število odvisnikov, ki obiskujejo ambulanto za odvisnike, se nam je povečalo za sto odstotkov, denarja pa za to nismo dobili nič več.«
»V blejskem zdravstvenem domu je trenutno najbolj obremenjena okulistična ambulanta. Okulist dela dva dni na teden,« je povedal direktor ZD Bled mag. Leopold Zonik, dr. med. »Okulist na Bledu je redni okulist in bi bilo potrebno razširiti program dejavnosti očesne ambulante še za eno ambulanto tedensko glede na potrebe občine,« je dodal Veternik. Na okulistične preglede na Bled prihajajo tudi pacienti iz Radovljice, kjer trenutno okulista ni. »Pričakujemo okulistko iz območja nekdanje Jugoslavije, ki naj bi začela delati spomladi 2010,« je razložil Veternik. Zdravnika iščejo tudi v ambulanti nujne medicinske pomoči na Jesenicah, pediatra v Škofji Loki in v Radovljici.
Kot že direktorica ZD Kranj, je tudi Veternik opozoril: »Na Gorenjskem sta dermatologinji na Jesenicah in v Kranju. Dva dermatologa imamo priznana s strani zdravstvene zavarovalnice, a bi zaradi potreb potrebovali še kakšnega več.« Kjer je manj zdravnikov, so tudi vrste daljše. Na pregled pri ortopedu je na primer v kranjskem zdravstvenem domu treba čakati tudi pol leta.