Komentar: Opravičilo
Bolnik verjetno ne doživi prav pogosto, da bi se mu opravičil zdravnik, če bi odkril svojo zmoto ali si priznal, da je bil do bolnika neprijazen. Še manj bi pričakovali, da bi se zdravnik opravičil javno, saj tega v Sloveniji doslej nismo bili vajeni. Prejšnji teden pa smo prejeli opravičilo vodstva Zdravstvenega doma Kranj, pod katerega je podpisana direktorica Lili Gantar Žura, dr. med., in smo ga objavili v petkovi številki Gorenjskega glasa. Gospe Lei, ki je v našem časopisu pred nekaj tedni opisala svojo slabo izkušnjo z zdravnico v kranjski dežurni ambulanti (neprijaznost, nezainteresiranost za diagnostično obravnavo), je vodstvo kranjskega doma odgovorilo, da so njeno pritožbo obravnavali kot upravičeno in so se ji tudi iskreno opravičili.
Ta primer kaže, da se pritožbe bolnikov lahko tudi hitro rešujejo in še najmanj, da se jih poskuša čim hitreje pozabiti in pomesti pod preprogo. Samo dobra dva tedna so v kranjskem zdravstvenem domu potrebovali, da so raziskali okoliščine zdravniške obravnave gospe Lee v tamkajšnji dežurni službi. Za to niso porabili mesecev in našli kupa izgovorov. Generalni direktor Direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Janez Remškar, dr. med., je že pred časom v intervjuju za Gorenjski glas povedal, da bodo morale slovenske zdravstvene ustanove nevarne incidentne dogodke dosledneje registrirati in o njih poročati. »Ne zaradi kaznovanja, ampak zato, da se bodo znotraj sistema ugotavljale in analizirale napake, da bo delo bolj varno,« je poudaril Remškar.
Če izvzamem nergače med bolniki, bi od zdravstvenega osebja čisto po človeški plati vedno pričakovali pravšnjo mero prijaznosti. Bolnik v svoji ranljivosti in nemoči, ko poišče medicinsko pomoč, res ne more biti kos še neprijaznosti, nevljudnosti, osornosti. Zdravstveni dom Kranj se je, vsaj kar se mene tiče, v Leilinem primeru odzval strokovno in hitro. Po človeško in ne po bogovsko. In ravno prav prijazno, da je bilo čutiti, da je opravičilo iskreno.