Upodobili legendo o Kamniškem jezeru
Člani kamniške skupine Štajn so v okviru Kamfesta pripravili projekt Prezrti prostori Malograjskega jezera.
Kamnik – »Lansko jesen smo oblikovali skupino študentov arhitekture, oblikovanja in drugih strok, povezanih s prostorom in jo poimenovali Štajn, kar je tudi staro ime našega mesta. Vsi smo iz Kamnika in okolice, povezali pa smo se zato, ker lahko skupaj lažje opozarjamo na dogajanja v zvezi z našim prostorom in uresničimo tudi kakšno idejo. Vsak, ki ima kritičen pogled na prostor, je v naši skupini dobrodošel in zaenkrat so odzivi zelo dobri,« pravita pobudnika Jernej Markelj in Sinan Mihelčič in dodajata, da se jim je pridružilo že približno petnajst mladih, ki so po nekaterih manjših razstavah v prostorih KDPM na Šutni pred dnevi uresničili svoj prvi večji projekt, povezan z domnevnim kamniškim jezerom.
»Kamnik nima le legende o Veroniki, ampak tudi to o jezeru, ki je med domačini sicer manj znana, a o domnevnem obstoju jezera priča kar nekaj virov. Najbolj znan pričevalec tega je Valvasor, ki omenja železne obroče za privezovanje čolnov na obzidju Malega gradu. Zgovorna pa je tudi cerkev v Nevljah, ki so ji nekoč rekli sv. Jurij ob jezeru. Po nekaterih podatkih, naj bi bil nekdaj pod vodo ves severni del Kamnika,« pravita mlada arhitekta in izpostavita svoje kolege, ki so pomagali pri projektu – Nadja Hribar, Petra Kregar, Ana Kreč, Primož Zupan, Ajda Rems, Barbara Logar, Nina Humar, Grega Čadež in nekateri drugi. S svojim projektom so želeli spomniti na legendo in oživiti nekatere zapostavljene, a zanimive dele mesta.
Zato so na terase na pobočju Malega gradu, v približni višini, do kamor naj bi segalo jezero, postavili tri lesene klopi v obliki čolnov, ki so namenjeni posedanju obiskovalcev mesta. Glavno dogajanje pa so preselili na Trg svobode, ki so ga okrasili z modrimi baloni, ki ponazarjajo vodno gladino, ter v rov pod Malim gradom. Prav rov, ki je v bistvu nekdanji nemški bunker, med 2. svetovno vojno pa je bil urejen kot zaklonišče za vse Kamničane, se jim je zdel še posebej zanimiv, predvsem iz turističnega in umetniškega stališča. Vrsto let je bil rov zaprt, zadnja leta pa se je v njem že odvilo nekaj dogodkov in razstav. Štajnovci, kakor se imenujejo mladi arhitekti, so rov predstavili na zanimiv način, saj so se poigrali s svetlobo in obiskovalcem omogočili drugačen pogled na zgodovino in prostor.