V domači hiši ima mini vrtec
Veronika Cerkovnik ima zasebno varstvo predšolskih otrok in je ena redkih v Sloveniji, ki ima to dejavnost tudi uradno registrirano.
Ljubljana, Zgornja Bela pri Preddvoru – V Sloveniji je le štiriindvajset varuhov predšolskih otrok na domu, ki so vpisani v register pri ministrstvu za šolstvo in šport. Po podatkih ministrstva so v naši bližini po ena varuška v Moravčah, Medvodah, Domžalah in tudi Veronika Cerkovnik z Zgornje Bele pri Preddvoru je med tistimi, ki ima uradno registrirano dejavnost varstva predšolskih otrok. Pred tem je bila sedemnajst let profesorica v trgovski šoli, po izobrazbi je diplomirana ekonomistka z opravljenimi pedagoško-andragoškimi izpiti. »Že ves čas sem imela veliko željo ukvarjati se z majhnimi otroki in ko sem raziskovala, ali je sploh povpraševanje po zasebnem varstvu otrok, sem ugotovila, da je to kar precejšnja tržna niša, saj so vrtci precej zasedeni. V vrtcu v Preddvoru na primer trenutno še nimajo jaslic,« je povedala Veronika Cerkovnik, ki je registrirala dejavnost kot samostojna podjetnica. Prvega otroka je sprejela maja letos, zdaj jih ima šest, stare od enega do dveh let. Otroci so iz domačega kraja in bližnje kranjske in šenčurske občine. Tudi Pravilnik dovoljuje največ šest otrok na odraslo osebo. S septembrom bo zaposlila pomočnico, tako da bosta lahko sprejeli več otrok. »Da sem dobila dovoljenje za to dejavnost, sem na ministrstvo za šolstvo in šport morala poslati uporabno dovoljenje, ki dokazuje, da je hiša varna za dejavnost varstva predšolskih otrok. Obvezno je bilo treba priložiti še potrdilo o nekaznovanosti in podatke o izobrazbi. To delo je prijetno, dinamično, a tudi zelo odgovorno in nisem si mogla zamišljati, da ne bi imela urejenih vseh papirjev,« je povedala Cerkovnikova.
Pritličje domače hiše na Zgornji Beli so uredili za potrebe varstva otrok in s tem prostore ločili od stanovanjskega dela. Imajo igralnico, spalnico, kuhinjo, toaletne prostore, na vrtu pa ograjeno otroško igrišče s peskovnikom. Otroci dobijo zajtrk, kosilo in malico, vmes pa še kak prigrizek, na primer sadje. Kosilo vsak dan skuha in jim ga dostavi Veronikina mama. Otroke običajno pripeljejo v varstvo okrog osme ure zjutraj in jih pridejo iskat do četrte ure popoldan. »Eno in dvoletniki, ki so v varstvu, potrebujejo še veliko crkljanja in enostavnih motoričnih vaj. Radi pojemo in plešemo, ob lepem vremenu pa smo seveda veliko zunaj na vrtu. Ko bodo starejši, mi bo velik izziv izvajanje predpisanega kurikuluma za vrtce,« je razkrila načrte sogovornica.