Gorenjska nima morja, ima pa veliko jezer, ki omogočajo različne dejavnosti - kopanje, veslanje, ribolov ... (Foto: Gorazd Kavčič)

Od kopanja do opazovanja ptic

Poleg Blejskega in Bohinjskega jezera so na Gorenjskem za kopanje primerna še številna druga manjša jezera. Na večini od teh so dobro poskrbeli tudi za dodatno ponudbo, saj, če ne drugega, ponujajo vsaj kak čoln za izposojo.

Ob številnih večjih ali manjših gorenjskih jezerih se v teh dneh, ko se temperature povzpnejo tudi čez trideset stopinj, kar tare kopalcev. Seveda sta najbolj oblegani največji jezeri, Bohinjsko in Blejsko, zlasti domačini pa si radi osvežitev poiščejo tudi v nekaterih manjših jezerih in bajerjih. V torek popoldne je bila tako recimo polna kopalcev tudi obala Čukove jame na Kokrici pri Kranju. Uživali so ob namakanju v prijetno hladni vodi, tisti, ki verjamejo v zdravilno moč tamkajšnje ilovice, pa so se odeli tudi v blatno »oblačilo«. Na številnih drugih jezerih pa si je poleg kopanja mogoče omisliti še mnoge druge aktivnosti, od vožnje s čolnom, kajakom in kanujem do ribolova in celo deskanja na vodi.

Za najbolj pestro ponudbo je razumljivo poskrbljeno na Bohinjskem in Blejskem jezeru. Bohinjsko jezero ima po besedah Vide Kovačič iz Turizma Bohinj v teh dneh od 22 do 24 stopinj in zato ponuja prijetno ohladitev. Ob obali so med drugim številni skriti kotički, ki po nenapisanem pravilu veljajo za nudistične in kjer se je mogoče soncu in vodi prepustiti povsem brez obleke. Tisti, ki jim je voda vseeno premrzla za kopanje, se lahko po jezeru popeljejo z lesenim čolnom ali kanujem. Izposojo čolnov ob jezeru omogoča kar šest ponudnikov, za najem čolna ali kanuja pa je potrebno odšteti šest evrov na uro. »Organizirajo tudi šolo kajaka in vodene izlete s kajakom po jezeru. Potem so tu še razni programi vožnje s kanuji, med katerimi je zelo privlačen večerni izlet s kanuji ob soju bakel,« je razložila Vida Kovačič. Razen tega po Bohinjskem jezeru vozita dve turistični ladji, in sicer ladja Bohinj, ki lahko sprejme 52 potnikov, in ladja Zlatorog s 75 sedeži. V glavni sezoni, je pojasnila Vida Kovačič, vozita med 10. in 18. uro na vsakih 40 minut. Domači jadralni klub poleg izposoje jadrnic na jezeru organizira tudi tečaje jadranja, v družbi usposobljenih inštruktorjev pa je mogoče še potapljanje v jezeru. Vetrovno vreme mnogi izkoristijo tudi za deskanje na vodi. »V bistvu so na jezeru dovoljene vse vrste plovil, razen motornih čolnov na bencinski pogon,« je pojasnila Vida Kovačič. Od 1. marca do sredine novembra na svoj račun pridejo tudi ribiči, pri čemer je za ribiško karto treba odšteti 13 oziroma 25 evrov na dan, odvisno od tega, ali ribe lovijo z obale ali iz čolna.

Precej »oblegano« je tudi Blejsko jezero, ki se segreje še za kakšno stopinjo več kot Bohinjsko jezero. Okoli jezera je urejena sprehajalna pot, veliko možnosti pa je tudi za aktivnosti na jezeru. »Zelo popularna je izposoja čolnov, za kar je na Bledu pet uradnih ponudnikov. Tradicijo pa predstavlja tudi vožnja s pletnjo na otok,« je razložila direktorica Turizma Bled Eva Štravs Podlogar. Zelo dejavno, je nadaljevala, je še blejsko društvo za podvodne dejavnosti, ki omogoča tudi izposojo opreme za potapljanje. V torek je bilo zelo živahno tudi v Čukovi jami, ki je bila že zgodaj popoldne polna kopalcev. »To je moj prvi dom,« se je pošalila Zdenka Holy, ki pravi, da poleti v Čukovi jami preživi skoraj več časa kot doma. »Ob lepem vremenu sem vsak dan tukaj na umirjanju živcev. Voda je čudovita, ima vsaj 26 stopinj.« Med počitnicami se skoraj vsako popoldne v Čukovi jami kopa tudi Nikolaj Štern z otroki Markom, Dominikom, Klemenom in Rokom. »Ko pride iz službe, pa se nam pridruži še mami Špela. Vsi uživamo – starejša dva v vodi, mlajša dva pa se zabavata tudi na travniku.« Kot pravi, prav nič ne pogrešajo – hrano in pijačo prinesejo s sabo v hladilni torbi, ko so pozabili kremo za sončenje, pa so namesto tega uporabili kar jezersko ilovico. »Mi se namažemo za zabavo, nekateri pa so prepričani, da je blato zdravilno. Pomagalo naj bi pri težavah z luskavico,« je še pojasnil Nikolaj Štern. Okolico je včasih urejalo tamkajšnje turistično društvo, ki je imelo tu tudi brunarico z gostinsko ponudbo. »Zdaj je ostal le še pomol ob obali, ki smo ga mi zgradili,« je pojasnil podpredsednik turističnega društva Kokrica Janez Rihter. Zemljišče je namreč zdaj v zasebni lasti. Lastniki, združeni v konzorcij Bobovek, se z zavodom za varstvo narave, ministrstvom za okolje in prostor, centrom za trajnostni razvoj podeželja in lokalno skupnostjo dogovarjajo o nadaljnjem razvoju tega območja, je pojasnil predstavnik omenjenega konzorcija Klemen Zabret. Poskrbijo pa, da je vsaj trava pokošena.

Kakšen kopalec se kljub hladni vodi najde celo v jezeru Jasna v Kranjski Gori. Tudi ob tem jezeru je bil včasih gostinski objekt, ki pa je pogorel in namesto njega so na tem mestu zrasli apartmaji, nad čemer, priznavajo v turističnem društvu Kranjska Gora, domačini niso najbolj navdušeni. Kopalce privablja še jezero Kreda v Radovni, a tudi tu si razen ohladitve v vodi kaj več ni mogoče obetati. Povsem drugače je na Zbiljskem jezeru, kjer so kopalci pravzaprav v manjšini, saj ob obali ni primerno opremljenega prostora za dostop v jezero, je pojasnil gospodar turističnega društva Zbilje Uroš Košir. Tudi voda je bolj hladna, saj ima po njegovih besedah zgolj okrog 20 stopinj. Kljub temu pa se kdo odloči za skok v jezero s čolna, je dejal Košir. Za izposojo, za katero je treba odšteti pet evrov, imajo na voljo 22 lesenih čolnov in tri kanuje. »Urejena so tudi tri igrišča za odbojko na mivki ter rokometno in košarkarsko igrišče. Začeli smo delati tudi vaški trg, v okviru katerega bo gledališče na prostem, vaška tržnica, otroške delavnice in manjše prireditve.« Sprostiti se je mogoče tudi ob ribolovu, pri čemer dnevne karte stanejo od 12 do 15 evrov. Na svoj račun, je še dodal Košir, pridejo tudi občudovalci narave, saj imajo v okolici jezera veliko možnosti za opazovanje labodov, rac in drugih vodnih ptic. Predvsem domačini se kopajo tudi v Trbojskem jezeru, v čolnarni ob jezeru pa si je po besedah natakarja v čolnarni Žige Jurharja mogoče izposoditi čoln za izlete po jezeru.

Ne preveč občutljivi na mraz zaplavajo tudi v Planšarskem jezeru na Jezerskem, sicer pa se lahko po jezeru popeljejo v čolnu, ki si ga lahko izposodijo v gostišču pri jezeru. Ob jezeru je mogoče srečati še ribiče, nekateri pa si tam postavijo tudi šotor. Kopalce smo srečali tudi v Preddvoru, kjer ima voda okrog 22 stopinj, je razložila vodja strežbe v hotelu Bor Ivana Voga. Sicer pa za štiri evre na uro nudijo izposojo lesenega čolna in kanuja, karte za ribolov pa stanejo 15 evrov na dan. »Ob sobotah za poroke čoln posebej okrasimo za slikanje neveste in ženina,« je dejala Irena Voga. Ob jezeru se pogosto ustavljajo tudi kolesarji, ki se lahko spočijejo na 12 počivalnikih ob jezeru. V okolici jezera pa naj bi bile tudi bioenergetske točke, je dejala Ivana Voga, če gre seveda verjeti merjenjem, ki so jih opravili pred leti.

         

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / četrtek, 29. junij 2017 / 21:59

Prikazali so reševanje iz vode

Minulo soboto so kranjski gasilci na letnem kopališču v Kranju prikazali različne vrste reševanja iz vode.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:48

Do poletja bo tudi regres

Bliža se poletje, ko zaposleni najbolj množično koristijo pravico do letnega dopusta, z njo pa je tesno povezana tudi pravica do regresa za letni dopust.

Kranjska Gora / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:47

Prenovo bo končal podizvajalec

Ljubljansko podjetje Javna razsvetljava, podizvajalec propadlega loškega gradbinca SGP Tehnik, bo dokončalo prenovo letalnice v Planici. Kljub nekajmesečni prekinitvi so pristojni prepričani, da bo pr...

GG Plus / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:45

»Vozimo po robu«

V Sloveniji štiriindvajset ur na dan vse dni v letu za paciente skrbi skoraj dvajset tisoč izvajalcev zdravstvene in babiške nege. Vsesplošna kriza pa se je dotaknila tudi njih.

Nasveti / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:44

Pomladanska klasika

Turni smuk izpod Kriške stene (okoli 1950 m) - Turni smuk, ki ga zaradi kratkega dostopa in dolgo obstoječega snega lahko označimo kar za tradicionalnega. Pomladanska smuka je lahko čisti presežek in...

Kronika / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:25

Z nožem zabodel ženo

Danes opoldne je 40-letni moški iz Preddvora na domu do smrti zabodel svojo ženo.