Protestniki ob Aljaževem stolpu
Člani združenja Prijatelji Triglava in somišljeniki so v soboto protestirali proti prestavitvi Aljaževega stolpa.
Mojstrana – Na sobotnem protestu proti prestavitvi Aljaževega stolpa v muzej se je na Triglavu zbralo več kot sto članov civilnega združenja Prijatelji Triglava in njihovih somišljenikov. »Med protestnim shodom je na vrh Triglava prišlo še približno sto naključnih obiskovalcev, in kar smo se z njimi pogovarjali, so vsi prepričani, da mora Aljažev stolp ostati tam, kjer je,« je povedal predstavnik združenja Prijatelji Triglava Igor Zlodej.
Protestniki so znova izrazili svoje nasprotovanje pobudi Planinske zveze Slovenije, da se Aljažev stolp zaradi dotrajanosti prestavi v Slovenski planinski muzej, ki ga bodo prihodnje leto odprli v Mojstrani. »Ozadje pobude planinske zveze, ki je tako ali tako povsem v razsulu, je povsem komercialno, kar je jasno vsakomur. Prepričani smo, da mora Aljažev stolp ostati na Triglavu, saj je v povsem dobrem stanju in bo zagotovo preživel ne samo nas, temveč še koga drugega. Prava sramota bi bila, da bi Aljažev stolp s Triglava odstranili Slovenci, potem ko to ni uspelo ne Avstrijcem ne Italijanom, čeprav jim je stolp zagotovo šel precej v nos,« pravi Zlodej.
Pobudo za prestavitev Aljaževega stolpa, če se bo pokazalo, da ga je treba zaradi slabega stanja zaščititi, je letos podala Planinska zveza Slovenije. Kot je pojasnil predsednik PZS Franc Ekar, bi v tem primeru na Triglavu postavili repliko stolpa, ki ga je leta 1985 postavil takratni župnik na Dovjem Jakob Aljaž. Stolp, ki označuje najvišjo točko slovenskega ozemlja na 2864 metrih, ima nenadomestljivo simbolno vrednost, zato je bil 9. septembra 1999 razglašen za kulturni spomenik državnega pomena.