V ljubljanskem Kliničnem centru so se že odločili za omejevanje obiskov. (Foto: Tina Dokl)

Nova gripa: realnost ali teorija zarote?

Pomanjkanje prostorov in zbolevanje zdravstvenega osebja v primeru pandemije nove gripe bi bilo tudi v gorenjskih zdravstvenih ustanovah lahko največji problem.

  "Recimo, da bi šlo glede na simptome za razmeroma blago gripo, ki bi prerasla v pandemijo. Pri pandemiji lahko zboli v nekaj tednih 10 do 50 odstotkov prebivalstva. Recimo, da bi jih od štirih milijard zbolelo 25 odstotkov. To je milijarda ljudi. Pri običajni gripi umre od 0,1 odstotka do 1 odstotka ljudi. Če bi šlo za 0,1 odstotka, bi umrlo milijon ljudi. Si predstavljate, da bi umrlo v nekaj tednih milijon ali pa deset milijonov ljudi? Saj jih ne bi imeli kje pokopati, sesule bi se službe, pa ne samo zdravstvene, tudi druge. Težave bi bile s preskrbo z energijo, hrano ... To so hude in resne stvari in jih ne gre zlorabljati," je ob pojavu nove gripe za Gorenjski glas povedal prof. dr. Franc Strle. "Vsak naš zdravstveni dom mora pripraviti lasten obrambni načrt delovanja v primeru pandemije. Gre za različne ukrepe: od postavitve razkuževalnikov, zaloge mask do tega, da se bolniki, okuženi z novim virusom, ne bi srečevali z drugimi bolniki," je povedal Jože Veternik.

Kranj – Do včeraj so potrdili 177 primerov okužbe z virusom nove gripe v Sloveniji, a kot je opozoril predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani prof. dr. Franc Strle, dr. med., to še ne pomeni nujno, da je to dejansko število obolelih. Vodja Laboratorija za respiratorno mikrobiologijo v Bolnišnici Golnik dr. Viktorija Tomič, dr. med., je povedala: »Vse slovenske bolnišnice imamo pripravljene načrte za ukrepanje in delovanje v primeru pandemije ali hujše epidemije gripe. V začetni fazi pandemije bi bolnike nameščali v skladu z izolacijskimi priporočili, da bi jih torej ločevali. To ravnanje bi ob večanju števila hospitaliziranih prilagajali razmeram. Bolnišnica je opremljena za normalno delovanje, zagotovljene so osnovne rezerve za primer pandemije, načrtovani so ukrepi, kako ravnati pri daljšem trajanju pandemije. Vedeti pa moramo, da v primeru zelo črnega scenarija, za katerega menim, da se ne bo zgodil ob novi gripi H1N1, v nobenem zdravstvenem sistemu ni mogoče zagotoviti vseh potrebnih aparatur, pripomočkov, kadra. Verjetno bi bil največji problem ob hujši obliki pandemije zagotoviti zadostno število zdravstvenega osebja oziroma preprečiti »pregorevanje« tistih zdravstvenih delavcev, ki ne bi zboleli in bi verjetno morali delati presežno število ur. Večji problem bi bilo tudi »iskanje prazne postelje« v primeru zasedenosti razpoložljivih kapacitet naše bolnišnice.«

»Običajna sezonska gripa se v večjem številu pojavi konec decembra oziroma januarja, a se bojim, da bi nova gripa lahko izbruhnila že prej. Prvi kazalec bo čas, ko se bodo odprla šolska vrata,« je poudaril dr. Strle. Direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik je povedal: »Vsak naš zdravstveni dom mora pripraviti lasten obrambni načrt delovanja v primeru pandemije, strokovno bomo vse načrte pregledali v začetku septembra. Gre za različne ukrepe: od postavitve razkuževalnikov, zaloge mask do tega, da se bolniki, okuženi z novim virusom, ne bi srečevali z drugimi bolniki.«

Pred dnevi je tudi Biserka Marolt Meden iz Službe za odnose z javnostmi iz ljubljanskega Univerzitetnega kliničnega centra opozorila, naj nosečnice ob sumu, da so zbolele za novo gripo, nikar ne hodijo v porodnišnico, ampak: »Tudi za nosečnice veljajo splošna priporočila, da naj ob sumu na novo gripo najprej pokličejo svojega izbranega osebnega zdravnika.«

Namerno sproščanje novega virusa?

Na spletnih straneh, po e-pošti krožijo informacije o namernem sproščanju virusa nove gripe. Iz ministrstva za zdravje so v zvezi s tem v sporočilu za javnost napisali: »Teh navedb kot tudi ostalih navedb, ki sodijo med teorije zarote, na ministrstvu ne moremo komentirati, kot pa nam je znano, za to ne obstajajo nikakršni trdni dokazi. Ker je naravna lastnost virusov gripe, da se spreminjajo, so strokovnjaki že nekaj let napovedovali možnost oziroma skoraj gotovost, da se bo virus gripe spremenil na način, da bo pridobil lastnosti, ki jih ima danes. Genetska sestava novega, pandemskega virusa gripe je pomembno drugačna od tistih virusov gripe, ki so krožili v prejšnjih sezonah. Ljudje se z njim srečujemo prvič, in ker ga naš imunski sistem ne pozna, je zelo verjetno, da bomo po okužbi zboleli. Iz zgodovine poznamo pandemije španske, azijske in hongkonške gripe. Najbolj resna z največ žrtvami je bila pandemija španske gripe v letih 1918/1919.«

Posebno pozornost na ministrstvu namenjajo obveščanju javnosti o situaciji v zvezi z novo gripo in koordiniranju zdravstvenega sistema, ki bo nosil največje breme morebitne pandemije. Pripravljajo nacionalno kampanjo Ustavimo gripo, še pred jesenjo bosta na voljo tudi brezplačna telefonska številka in spletna stran s celovitimi informacijami.

Dr. Franc Strle je že pred časom za Gorenjski glas komentarje na forumih označil z besedami: »Če bo prišlo do okužb večjih razsežnosti, bo v resnici hudo. Seveda drži, da bi takrat farmacevtske družbe lahko prodale vse, kar bi hotele, in da to niso božički, ampak podjetja, ki delujejo na profitabilen način. To, da so farmacevtske družbe izzvale novo gripo, so pa izmišljotine. Če gledamo nazaj, so bile pandemije že prej, pa ni bilo »zadaj« farmacevtskih koncernov.«

Ukrepi tudi v gospodarstvu

V Poslovni skupini (PS) Sava zaposlene tudi prek svojega internega glasila že ves čas obveščajo o virusu nove gripe in imajo pripravljena navodila za ravnanje pri tej bolezni. »V Savi smo julija ustanovili posebno skupino sodelavcev, ki pripravlja krizne ukrepe v primeru izbruha pandemije, v Savini dejavnosti Turizem pa imamo izdelan poseben Program obvladovanja okužb, ki ga sproti dopolnjujemo, glede na nove razmere. Akcijski načrti za obvladovanje oziroma omilitev posledic morebitne pandemije bodo naravnani tako, da bodo poslovni procesi potekali neovirano in da bodo posledice čim manjše. Ti načrti so sestavni del celovitega upravljanja s tveganji v PS Sava. Pri velikem obsegu vplivov zaradi pandemije tako pri dobaviteljih, kupcih in pri naših sodelavcih obstaja možnost motenj v poslovnih procesih, kot so na primer povečanje bolniške odsotnosti, motnje v dobavni verigi …, zato se pripravlja obsežen program upravljanja s tveganjem, povezanim s pandemijo,« je povedal Janez Fabijan, direktor Kompetenčnega centra Varstva Sava.

Po napovedih naj bi bilo cepivo proti novi gripi na voljo jeseni, v Sloveniji bi ga bilo za začetek dovolj za četrtino prebivalstva. Pa se bo cepilo tudi zdravstveno osebje? »Zaposlene v Splošni bolnišnici Jesenice bomo spodbujali k cepljenju, ko bo cepivo dosegljivo, saj bomo s tem pomagali pri zajezitvi širjenja gripe, hkrati pa bomo preprečili obolevanje med zaposlenimi in s tem vzdrževali kar se da normalno delovanje zdravstvenega sistema,« je povedala strokovna direktorica Splošne bolnišnice Jesenice Sandra Tušar, dr. med.

Nekatere bolnišnice, kot je ljubljanski UKC, so se odločile za omejevanje obiskov, nekatere bolnišnice še ne. »Splošno sprejeta politika obiskov v bolnišnicah je, da na obiske hodijo le zdrave osebe. Vsem priporočamo redno umivanje in razkuževanje rok, saj so roke najpogostejši vir okužb. O prepovedi obiskov v naši ustanovi še ne razmišljamo, saj se zavedamo, da je pomemben stik pacientov s svojci. V primeru pandemije nove gripe pa bomo primorani prepovedati obiske,« je povedala pomočnica direktorice za področje zdravstvene nege v kranjski bolnišnici Lea Ahčin in dodala: »Sodelujemo tudi z Epidemiološko službo Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj, skupaj z njimi smo pripravili ustrezne protokole in ukrepe za primer nove gripe.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 13. januar 2024 / 09:24

Slovenščina, priložnost za pisanje

Volbankova ustanova iz Celovca, ki jo je ustanovil koroški Slovenec zdravnik dr. Jože Volbank, ki je do smrti živel in delal v Kranjski Gori, že leta pomaga pri izobraževanju šolajoče se slovenske...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 18. januar 2010 / 07:00

Osrečili starejše krajane

Lom pod Storžičem - Krajevna organizacija Rdečega križa Lom je ob sodelovanju krajevne skupnosti in podružnične šole organizirala tradicionalno srečanje za krajane, ki so starejš...

Šport / ponedeljek, 18. januar 2010 / 07:00

Odbojka - državno prvenstvo

1. DOL moški Čeprav je glede uvrstitev v modro in zeleno skupino že vse odločeno, je v prvi moški ligi še vedno zelo zanimivo, saj ni vseeno, ali v modri skupini začne...

Kronika / ponedeljek, 18. januar 2010 / 07:00

Vozniki so pridno "pihali"

Kranj - V okviru akcije Alkohol ubija – največkrat nedolžne so gorenjski policisti v decembru odredili kar 4.521 alkotestov, od katerih je bilo 149 pozitivnih, 56 voznikov pa je...

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 18. januar 2010 / 07:00

Razstava ob 20. obletnici akcije Sever

Brnik - Ob obletnici akcije Sever so v prvem nadstropju potniškega terminala na letališču Jožeta Pučnika odprli razstavo Človeka nikar … Aktivnosti policije v boju za samostojno...

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. januar 2010 / 07:00

Spremembe pri gnojenju in skladiščenju živinskih gnojil

Po novi uredbi je tudi na zemljiščih z zeleno odejo prepovedano od 1. decembra do 15. januarja gnojiti z gnojevko in gnojnico.