Na "horuk" delitev elektrodistribucijskih podjetij

Država, kot večinska lastnica elektrodistribucijskih podjetij, namerava že z novim letom deliti ta podjetja na tržno in omrežno usmerjene družbe. Mimo delavcev in sindikatov.

Kranj – V torek smo objavili vest o tem, da je Sindikat delavcev energetike Slovenije za 24. avgust napovedal dvourno opozorilno stavko v družbah, kjer deluje sindikat. Ne strinjajo se s predlogom o reorganizaciji elektrodistribucijskih podjetij, zato zahtevajo ustavitev vseh aktivnosti ter vzpostavitev socialnega dialoga. Stavkali bodo v vseh podjetjih v elektrodistribuciji in proizvodnji, kjer dela okoli 8000 ljudi, in sicer bodo sklicali zbore delavcev, ne bo pa šlo za izklope elektrike.

Reorganizacija mimo uprave

Ko smo želeli preveriti, kako na predlog države gledajo v upravi na Elektro Gorenjska, smo presenetljivo dobili odgovor, da predloga države pravzaprav ne poznajo, da pa so na 13. redno skupščino družbe, ki bo 26. avgusta, na zahtevo države, ki je večinska lastnica, na dnevni red uvrstili tudi sklep o ločitvi tržne in omrežne dejavnosti z ustanovitvijo nove kapitalske družbe s 1. januarjem 2010. V izjavi, ki so nam jo poslali, še dodajajo, da evropska in slovenska zakonodaja omogočata različne načine reorganizacije elektrodistribucijskih družb. Iz neuradnih pogovorov z zaposlenimi pa je mogoče izvedeti za skepso, da je v štirih mesecih mogoče korektno pripraviti tako korenit poseg, zlasti iz vidika razporejanja ljudi, ki se seveda bojijo za svoja delovna mesta. Po nekaterih ocenah sindikatov naj bi ob reorganizaciji izgubili kar tisoč delovnih mest.

Tudi na Elektro Gorenjska bodo stavkali

Nič kaj bolj zgovorni niso tudi sindikalisti. Na Elektro Gorenjska so zaposleni povezani v dva sindikata (Sindikat elektrodistribucije Slovenije, Sindikat gorenjskih sindikatov), ki sta v torek na izvršnih odborih obravnavala nastalo situacijo, vendar tudi sklenila, da bosta svoja stališča razložila na bližnji tiskovni konferenci. Sporočili pa so, da bo tudi na Elektro Gorenjska 24. avgusta dvourna opozorilna stavka, pri čemer načrtujejo zbor delavcev in občne zbore sindikatov.

Reorganizacijo zahteva EU in računsko sodišče

Zakaj pravzaprav gre? V naših člankih, intervjujih in komentarjih smo v preteklih dveh letih večkrat zapisali ugotovitev, da naša država pri urejanju elektroenergetskega sistema močno zaostaja in da je tudi sprostitve trga in uvedbo konkurence na tem področju pripravila le na pol. Že od junija leta 2003 je namreč v veljavi Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta o skupnih pravilih za notranji trg z električno energijo, ki zahteva ločevanje prodaje električne energije od upravljanja elektroenergetskega omrežja. Neposredni povod za sedanje predloge Ministrstva za gospodarstvo – Direktorata za energijo, o reorganizaciji elektrodistribucijskih podjetij, pa je Revizijsko poročilo Računskega sodišča Republike Slovenije, ki je opravilo revizijo o smotrnosti ureditve izvajanja gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja električne energije v letu 2007 in ugotovilo, da v mnogih pogledih ni smotrno (odsotnost strategije SODO, neurejeno lastništvo elektroenergetske infrastrukture, nepravilno financiranje elektropodjetij, neurejene evidence infrastrukture in pomanjkljiv nadzor, neurejeno izvajanje javnih pooblastil). Ministrstvo za gospodarstvo in družba SODO (Sistemski operater distribucijskega omrežja električne energije Maribor) sta se odzvala s Porevizijskim poročilom (objavljeno je na spletni strani računskega sodišča), v katerem so podrobno opisani pripravljeni popravljalni ukrepi, in vse je računsko sodišče ocenilo kot zadovoljive.

Sindikati zahtevajo dialog

Ko so bili sindikatom predstavljeni predlogi reorganizacij, pa tudi že poslane zahteve za sklepanje na skupščinah družb o razdruževanju podjetij, je v sindikatih zavrelo. Na izredni razširjeni seji predsedstva konec julija Sindikat dejavnosti energetike Slovenije so sprejeli odločno stališče, da je mogoče spremembe speljati le ob dogovoru s sindikati. Predstavnike države so pozvali, naj umaknejo predvideno sklepanje o razdružitvi distribucijskih podjetij z avgustovskih skupščin, saj za odločanje o teh zadevah ni izpolnjen temeljni pogoj: niso znani končni učinki. V primeru, da lastnik ne bo upošteval njihovih stališč in začasno umaknil odločanje o razdružitvi distribucije, bodo začeli priprave na izpeljavo splošne stavke v energetiki.

V vednost smo dobili tudi pismo podpore stavkovnim zahtevam iz Sveta gorenjskih sindikatov vladi in ministrstvu za gospodarstvo, v katerem zahtevajo takojšnjo vzpostavitev socialnega dialoga z vidika zagotavljanja ekonomsko socialne varnosti zaposlenih, zagotavljanja varne in zanesljive oskrbe z električno energijo in upoštevanje interesov državljanov in celotnega gospodarstva Slovenije. V pismu opozarjajo, da doslej niso bili spoštovani predpisi, ki varujejo interese zaposlenih, saj je bilo prezrto socialno partnerstvo in dialog, pa tudi kršene pravice delavcev do sodelovanja pri upravljanju.

Tudi strah pred privatizacijo?

Neuradno smo tudi izvedeli, da so v Sindikatu delavcev dejavnosti energetike najeli svoje strokovnjake za izdelavo predloga preoblikovanja elektropodjetij, ki naj bi bil pripravljen do 15. avgusta, ob vsem tem pa prihaja na dan tudi bojazen, da bi podjetja privatizirali. Pri tem opozarjajo na nelojalno konkurenco podjetja Gen-I, ki da posluje od države nenadzorovano, ter na slabe izkušnje na Madžarskem, kjer so ta podjetja privatizirali, jih lastniki izčrpavali, ker v elektroenergetsko omrežje ničesar ne vlagajo, so vedno večje težave.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / torek, 13. januar 2009 / 07:00

Izlet ob Dnevu kakijev v Strunjanu

Pred nedavnim sem bila na Alpetourovem izletu ob Dnevu kakijev v Strunjanu. Izlet smo podaljšali na drugo stran meje – v Motovun. Sedim pri kavici in poslušam razgovor pri sosednji mizi o načrtih...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Varno in zdravo na soncu

Zmerno sončenje ugodno vpliva na zdravje ljudi, nevarno pa je prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom. Poleg senčne lege, ustrezne obleke, pokrival in očal so varovalni pripravki za sončenje najpomem...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hrustljavo, zdravo, tudi pikantno

Solate pri žaru ne smejo manjkati

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Francoza spet v napadu

Citroën Berlingo in Peugeot Partner bosta spet agresivno nastopila v razredu križancev med osebnimi avtomobili in lahkimi dostavniki.

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Premišljeno z zdravili

Zdravila sodijo med nevarne odpadke, zato jih po uporabi ali preteku roka uporabnosti nikar ne mečite v smeti ali v straniščno školjko. Komunalna podjetja imajo zbiralne akcije nevarnih odpadkov, na v...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hudičev sadež na prestolu svetovne prehrane

Kdaj smo se na Slovenskem prvič srečali s krompirjem, ni povsem jasno, domneva pa se, da v tridesetih letih 18. stoletja. Dobra tri desetletja kasneje, natančneje 16. maja 1767, je Marija Terezija pod...