Bližje obali, dražje parkiranje
V najbolj obiskanih gorenjskih turističnih krajih boste za uro parkiranja največkrat plačali en evro, za celodnevno parkiranje pa boste odšteli od dva evra in pol naprej.
Bled, Bohinj, Kranjska Gora – V poletnih mesecih so najbolj priljubljeni gorenjski turistični kraji (Bled, Bohinj, Kranjska Gora) preplavljeni z avtomobili, kar prinaša dober zaslužek tudi upravljavcem parkirišč. Cene parkirnin so različne, povsod pa na ta način zbrani denar porabijo namensko.
V občini Bled je zaradi zaščite priobalnega pasu v prvi coni, to je na Cesti svobode, parkiranje omejeno na dve uri; cena za eno uro znaša evro, za dve uri pa je treba odšteti 2,5 evra. Na Veslaški promenadi (zraven Riklijevega parka) je cena enournega parkiranja 1,5 evra, vsaka nadaljnja ura pa nanese 0,5 evra. Dnevna parkirnina na makadamskem parkirišču pri TVD Partizan vas bo stala 2,5 evra, pod Krimom boste za eno uro odšteli evro, za vsako nadaljnjo uro pa bo treba dodati še pol evra. Če se boste želeli ohladiti na drugi strani jezera, boste za vašega jeklenega konjička na parkirišču pri regatnem centru v Mali Zaki odšteli en evro na uro, medtem ko celodnevno parkiranje stane 2,5 evra. Nekoliko bolj se boste morali stegniti v žep na parkirišču ob kampu v Veliki Zaki, kjer je cena celodnevnega parkiranja šest evrov, po 14. uri pa polovico manj. Vsa omenjena parkirišča so v lasti ali najemu občine Bled, ki je lani pobrala za 163 tisoč evrov parkirnin, letos pa naj bi se predvidoma iz tega naslova v občinski proračun nateklo 20 tisoč evrov manj. Pretežen del pobrane parkirnine namenijo za urejanje parkirišč in prometne infrastrukture, del pa tudi za delovanje sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.
V Kranjski Gori parkirnine ni, jo pa pobirajo v alpskih dolinah. V Vratih vam bo Planinsko društvo Dovje-Mojstrana za osebno vozilo zaračunalo 2,5 evra na dan, na parkirišču v Planici, ki je v lasti Smučarske Zveze Slovenije, upravlja pa ga Športno društvo Varpa, pa bo treba za dnevno parkirnino odšteti 2,1 evra. Na Vršiču je namesto parkirnine treba plačati prispevek za ekološko urejanje, ki za osebna vozila znaša tri evre. Ves izkupiček po besedah župana Jureta Žerjava porabijo za urejanje Vršiča, odvoz smeti, sanitarije in subvencioniranje avtobusnega prometa na relaciji Bovec–Kranjska Gora, s čimer želijo zmanjšati količino avtomobilske pločevine v osrčju Triglavskega narodnega parka.
O parkirninah v bližini Bohinjskega jezera smo poročali že v torkovem Gorenjskem glasu. Spomnimo le, da je za parkiranje ob jezeru treba odšteti evro na uro, medtem ko je na nekaj sto metrov oddaljenem parkirišču možno celo brezplačno parkiranje. Številni pohodniki pa avtomobile pustijo tudi na parkirišču pod Vogarjem, kar jih stane evro na uro oz. osem evrov na dan. »Vse parkirnine, pa tudi izkupiček od cestnine na cesti Voje-Vogar, ki stane deset evrov, namenimo za vzdrževanje in asfaltiranje cest na Vogar in Voje,« je pojasnil Pavel Zalokar, predsednik Krajevne skupnosti Stara Fužina, ki upravlja s parkiriščem pod Vogarjem.