Medved v bližini Besnice
Med 18. in 20. julijem je medved lomastil v gozdovih pod Mohorjem in za Rovnikom, le kilometer proč od najbližje hiše v Zgornji Besnici. V Gorenjskem lovsko upravljavskem območju se po oceni zavoda za gozdove zadržuje devet medvedov.
Kranj – V sredo smo v uredništvo prejeli klic, da se je v gozdovih v bližini Besnice zadrževal medved. Novico smo preverili v kranjski območni enoti zavoda za gozdove, kjer nam je Miran Hafner, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo ter hkrati tudi gospodar lovske družine Jošt – Kranj, povedal, da se je medved med 18. in 20. julijem res pojavil v gozdovih v bližini Besnice, kar dokazujejo sledi v blatu v gozdovih pod Mohorjem in za Rovnikom, to je na območju med Zgornjo Besnico in Nemiljami. »V besniške gozdove je po vsej verjetnosti prišel z območja Jelovice, pri tem dvakrat prečkal cesto med Besnico in Dražgošami in še v isti noči odšel v gozdove v zgornji Selški dolini, kjer so v tistih dneh tudi opazili sledi enako široke sprednje šape,« je pojasnil Miran Hafner in dodal: »To je bil manjši medved, z dvanajst centimetrov široko sprednjo šapo in težak od 100 do 130 kilogramov. Da se je pojavil v bližini Besnice, je precej nenavadno, saj ga na tem območju nismo sledili že več let.«
V Gorenjskem lovsko upravljavskem območju se že po tradiciji zadržuje od pet do osem medvedov, po oceni, ki so jo v zavodu za gozdove izdelali na podlagi opažanj in drugih znakov navzočnosti v času od 7. aprila do 8. maja, pa naj bi jih bilo letos devet, kar je največ v zadnjih desetih letih. Štirje medvedi naj bi bili na območju Jelovice, Pokljuke in Notranjega Bohinja, dva na območju Poljanske doline in Dolomitov in trije v Karavankah in Kamniško-Savinjskih Alpah, nekateri med njimi se verjetno občasno gibljejo tudi po sosednjih lovsko upravljavskih območjih in po območju Avstrije. Letos so se pojavili tudi v predelih, kjer prej pet, deset let niso opazili sledi ali drugih znakov navzočnosti: v dolini Kokre, na Jezerskem, v bližini Hudečevega boršta na Zaplati. »Če se medved pojavi takoj spomladi, je velika verjetnost, da je na tistem območju tudi prezimoval. Ker še ni trave, gozdnih sadežev in zelišč, mora veliko prehoditi, da dobi dovolj hrane, pretežno poginulo divjad,« je pojasnil Miran Hafner in dodal, da doslej kakšne večje škode ni povzročal, bilo je le nekaj napadov na čebelnjake in silažne bale. Običajno je največ škode avgusta, ta čas pa šele prihaja.
Na Gorenjskem ni rednega odstrela medvedov, možen je le izjemni odstrel problematičnih »osebkov« na podlagi odločbe agencije za okolje. Letos doslej za to še ni bilo potrebe, lani pa je agencija takšno dovoljenje izdala Lovski družini Sorica za odstrel medveda, ki je napadal drobnico na Soriški in Dajnarski planini.